شهید همت در عملیات والفجر: «راه این پدرسوخته‌های ناخلف بعثی را ببندید»

آخرین روز عملیات والفجر مقدماتی بود که فرمانده سپاه 11 قدر خطاب به یکی دیگر از فرماندهان گفت: «درود به شرفت. یک لیوان شیر هم صبح کله سحر بخور. شما می‌توانید دمار از روزگار صدام در بیاورید.»
تا شهدا -  

عملیات والفجر مقدماتی ۱۷ بهمن‌ماه سال ۱۳۶۱ به قصد تسخیر شهر عماره در غرب فکه آغاز شد. محمد ابراهیم همت در این عملیات فرماندهی سپاه ۱۱ قدر که لشکر ۲۷ محمد رسول الله هم زیرمجموعه آن بود، را بر عهده داشت.

صدای مکالمه بیسیمی شهید همت و دستور او برای آغاز عملیات در ۱۷ بهمن‌ماه سال ۱۳۶۱ را می‌شنوید:

Video file

فرمانده سپاه ۱۱ قدر در این مکالمه بیسیمی که در منطقه عملیاتی قرارگاه تأکتیکی سپاه ۱۱ قدر اتفاق افتاده می‌گوید: «بسم الله الرحمن الرحیم و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم، اللهم ایاک نعبد و ایاک نستعین، قد تری ما انا فیه، ففرج عنی یا کریم» «یا الله، یا الله، یا الله، به مظلومیت علی اصغر، به ذوالفقار برّنده ولیِ مؤمنین و قهاریت رب العالمین، به پیش.»

او پس از آن که از انتقال پیام خود به طرف مقابل مطمئن می‌شود، دستور می‌دهد: «پیام رو بدید به نیروها، عملیات رو شروع کنید.»

عملیات والفجر مقدماتی ۴ روز بعد در ۲۱ بهمن‌ماه به پایان رسید. در ادامه صدای مکالمه شهید همت با یکی دیگر از فرماندهان را پیش از پایان غیرمنتظره عملیات در منطقه الکیپ کوچک می‌شنوید.

Video file

شهید همت در این مکالمه خطاب به «سلیمانی» نامی می‌گوید: «بچه‌هات باید برن پایینِ یال مستقر بشند تا تمامی راه‌های عبور و مرور این پدرسوخته‌های ناخلف بعثی رو ببندند. مفهوم شد؟»

سلیمانی در پاسخ شهید همت بارک‌الله گفت و توصیه‌هایی نیز برای نیروهای تحت فرمان شهید همت می‌کند، سپس می‌گوید: «حالا عراقی‌ها اگر مَردند، بیان تا پدرشونو در بیاریم.»

«یه لیوان شیر هم صبح کله سحر بخور.» همت این را گفته و به شرف سلیمانی درودی می‌فرستد، سپس ادامه می‌دهد: «اینجا خیلی راه صدام حساسه. شما می‌تونید دمار از روزگار صدام در بیارید.»

در ادامه نیز می‌توانید مکالمه بیسیمی دیگری از شهید همت در همان روز را بشنوید:

Video file

متأسفانه این عملیات در پایان با شکست نیروهای ایرانی تمام شد. مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه اعلام کرد که ۵۰۱ نفر از نیروهای ایرانی در این عملیات شهید، ۷ هزار و ۳۱۳ نفر زخم و ۳ هزار و ۱۱۶ نفر دیگر هم مفقودالاثر شدند. گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که علت شکست ایران در این عملیات را لو رفتن اطلاعات عملیات می‌داند.

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.