ایده‌‌ای که حاج همت از سفر حج سوغات آورد

حاج همت به همراه حاج احمد متوسلیان و حاج محمود شهبازی سال ۱۳۶۰ به سفر حج مشرف شده بودند. آنها در این سفر وقتی به غار حرا رفتند، ایده‌ای جالب و کاربردی گرفتند که در دوره جنگ تحمیلی اجرا کردند.

اردوگاه قلاجه یکی از مناطق آموزشی برای نیروهای لشکر ۲۷ به فرماندهی شهید محمدابراهیم همت بود. او در این اردوگاه، تدابیری را برای آمادگی رزمی نیروها در نظر گرفته بود؛ ضمن اینکه حاج همت به فرمانده گردان‌ها گفته بود که چادرهای فرماندهی‌شان را نوک تپه‌ها برپا کنند تا بتوانند کل گردان را زیر نظر داشته باشند.
قاسم صادقی از نیروهای گردان حبیب‌بن مظاهر درباره این تدبیر حاج همت می‌گوید: «حاج همت ایده برپایی چادرهای فرماندهی بر نوک تپه‌ها را از سفر مکه سوغات آورده بود. حاجی می‌گفت: من و حاج احمد متوسلیان و حاج محمود شهبازی وقتی به مکه و غار حرا رفتیم، خیلی روی این موضوع فکر کردیم که چرا حضرت محمد(ص) چنین مکان صعب‌العبوری را برای عبادت انتخاب کرده بودند. بعد از کلی کنجکاوی فهمیدیم که موقعیت این غار بسیار موقعیت استراتژیکی است. یعنی هر جای غار حرا می‌نشستیم، می‌توانستیم مکه را زیر نظر داشته باشیم.»

ثبت دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.