اخبار

یک عکس و۷ شهید

به گزارش تا شهدا؛ مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس به عنوان معتبرترین نهاد حوزه دفاع مقدس با انتشار این تک عکس در ایام اجرای عملیات والفجر۸ که در آن رزمندگان زنجانی نیز نقش آفرین بوده‌اند یاد شهیدان طاهر اسدی، حسن (رسول) باقری،غلامحسین ناصر احمدی، علی‌رضا مولایی، محمد ناصر اشتری، احمد یوسفی و سیدداود شبیری را گرامی‌داشته است.

روایت مختصری از زندگی‌نامه شهدای حاضر در تصویر را می خوانید:
«عکس زیر مدتی پیش از آغاز عملیات خیبر، در زمستان سال ۱۳۶۲ و در قرارگاه «لشکر ۱۷ علی ابن ابی‌طالب(ع)» به ثبت رسیده است. اگر چه نیروهای استان زنجان در جریان جنگ‌تحمیلی تحت امر لشکر ۳۱ عاشورا بوده‌اند اما گمان می‌رود به دلیل ارتباطی که میان شهید «محمدناصر اشتری» با شهید «مهدی زین‌الدین» فرمانده لشکر ۱۷ علی ابن ابی‌طالب(ع) وجود داشته است این نیروهای مدتی در این لشکر بوده‌اند.
 
 
شهید طاهر اسدی، از این شهید اطلاعاتی در دست نیست.
 
شهید حسن (رسول) باقری
حسن سال ۱۳۲۹ در زنجان متولد شد. در دوران دفاع مقدس فرمانده گردان ولیعصر (عج) لشکر ۳۱ عاشورا را بر عهده گرفت و پس از حضوری موثر در حدود ۹۹ عملیات کوچک و بزرگ،هفتم اسفند ۱۳۶۲ به همراه ۱۶۰ نفر از نیروهایش در عملیات خیبر به شهادت رسید. پیکر حسن باقری پس از شهادت، ۱۴ سال در منطقه عملیاتی باقی ماند و جاویدالاثر اعلام شد تا اینکه سال ۱۳۷۶ از طریق پلاک هویتش شناسایی شد و پیکرش به زادگاهش انتقال یافت و در گلزار شهدای زنجان به خاک سپرده شد.
 
شهید غلامحسین ناصر احمدی، از این شهید اطلاعاتی در دست نیست.
 
شهید علی‌رضا مولایی
علیرضا سال ۱۳۴۴ در شهر زنجان متولد شد. با آغاز جنگ او در حالی که فرمانده واحد اطلاعات وعملیات لشکر۳۱ عاشورا بود به گردان امام حسین رفته بود تا نماز ظهر را آن‌جا اقامه کند. هواپیماهای عراقی موقعیت گردان‌های لشکر عاشورا را بمباران می‌کردند. علی‌رضا چون فرمانده گردان بود تصمیم گرفت به سمت گردان حضرت ابوالفضل(ع) برود اما همان زمان که با موتورسیکلت در حال رفتن بود ناخودآگاه از رفتن منصرف و پیاده می‌شود. از طرف دیگر یکی از بسیجیان بر اثر بمباران در گردان امام حسین (ع) توسط عراق به شدت مجروح شده بود. علیرضا این رزمنده را به آغوش می‌گیرد تا او را به بیمارستان برساند اما هواپیماهای عراقی دوباره حمله می‌کنند و نیروها به سنگرها می‌روند، ولی علی‌رضا و آن رزمند که در آغوشش بود زیر بمباران می‌مانند.
 
شهید مصطفی پیش‌قدم که معاون گردان بوده است، روایت می‌کند: علی‌رضا برای این که بسیجی را در زیر بمباران رها نکند و آسیب بیشتری نبیند، همچنان در آغوشش نگه داشته بود اما خودش شهید شد و آن بسیجی سالم ماند.
 
علیرضا چهارم آذرماه ۱۳۶۵ در مقر فرماندهی لشکر ۳۱ عاشورا در کسوت فرماندهی گردان حضرت امام حسین (ع) درسن۲۴ سالگی به شهادت رسید.
 
شهید محمدناصر اشتری
اشتری بهار سال ۱۳۴۱ درشهرستان زنجان متولد شد و اسفندماه۱۳۶۳ در عملیات بدر منطقه شرق دجله عراق درسن ۲۲ سالگی به شهادت رسید.
 
شهید احمد یوسفی
احمد سال ۱۳۳۵ در زنجان به دنیا آمد و در ۶ مهر ۱۳۶۵ در ماه محرم در ارتفاعات لاری بانه، به علت اصابت ترکش گلوله توپ به تمام بدن به شهادت رسید.
 
شهید سید داود شبیری
مداح شهید سید داود شبیری در دوم خردادماه سال ۱۳۴۵ متولد شد. در روز ۲۰ فروردین ماه ۶۶ در جریان عملیات کربلای۸ در سن ۲۱ سالگی به شهادت رسید. پیکر این شهید ۹ سال در شلمچه باقی ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا