گودرزی: باید از ورزش پهلوانی و ارزش های آن پاسداری کنیم

به گزارش تا شهدا  به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمود گودرزی در مراسم نخستین یادواره شهدای ورزش پهلوانی و زورخانه ای که در مجتمع فرهنگی انقلاب اسلامی سرچشمه تهران برگزار شد، سخنانش را با جملاتی از امام راحل (ره) آغاز کرد و گفت: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران فرمودند شهدا را قلم ها می سازند و رزم و دفاع از تمامیت ارضی و دفاع از آرمان ها و دین که یک فرضیه الهی است، در واقع محکی برای سنجش وی‍ژگی ها و توانمندی های هر فرد است.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که در بررسی تاریخی پیدایش ورزش زورخانه ای به طور شخصی به نتیجه دقیق و قابل استنادی نرسیده است، گفت: براساس تحقیقاتی که در مرکز مطالعات فرهنگی داشتم و مطالعاتی که از نسخه های دست نویس شاهنامه مربوط به دوران قبل از اسلام داشتم مبین آن بود که ورزش زورخانه ای قدمتی بیش از سه هزار سال دارد.
وزیر ورزش و جوانان نماها و نمادهای مختلفی که از این ورزش بدست آمده مورد توجه قرار داد و گفت: آنچه در این باره بدست آمده یادآور آیین های قدیمی ایران از جمله میترایی و خورشید پرستی هستند.
وی در همین خصوص افزود: ساختمان های آن دوران، نشانه های فراوانی را شبیه به زورخانه های کنونی مانند درب های کوتاه و فضایی برای پرستش آیین مهر پرستی داشته اند، اما بعد از حمله مغول به ایران، برای مبارزات زیر زمینی از محل هایی مانند زورخانه‌ها استفاده می‌شد و از این مکان ها برای آموزش های لازم مبارزاتی و مذهبی برای قشر های مختلف بویژه جوانان استفاده می شد.
گودرزی گفت: محققان و تاریخ شناسان باید هر دو دیدگاه فوق را مورد بررسی قرار بدهند. در صورتی که این کار انجام شود قدمی بزرگ برای یافتن ریشه های این فرهنگ ملی و دینی برداشته خواهد شد.
وزیر وزرش و جوانان با بیان این نکته که موسیقی مخصوص رزم موجب تهییج و ایجاد حس مبارزه جویی می شود، اظهار کرد: در ورزش مدرن، موسیقی به عنوان عاملی تاثیرگذار در بالا رفتن کیفیت اجرای مهارت ها و فعالیت ها پذیرفته شده است و موسیقی ورزش زورخانه ای نیز بخاطر خاص بودن ریتمش بیانگر هنر، آداب، معنویات و توانمندی های ما در رزم است.
وی در همین رابطه ادامه داد: در گذشته درباریان از این ورزش برای اهدافشان استفاده می کردند و به همین دلیل بعضاً شاهد کج‌روی‌هایی در این عرصه بودیم. خوشبختانه با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی این رویکرد تغییر کرد و وارد کانال اصلی خود شد.
گودرزی به تغییر نگرش نسبت به ورزش پهلوانی اشاره کرد و گفت: این رشته تنها مختص به جسم نیست، بلکه ورزشی است که بر پرورش روح و روان انسان ها در همه رده های سنی تاکید می کند، بر همین اساس باید این ورزش ارزشی را پاس بداریم.
وزیر وزرش و جوانان در پایان سخنانش با بیان این که ورزش باستانی بر اساس مطالعات تخصصی یکی از کامل ترین ورزش ها است، افزود: در بین رشته های ورزش های مدرن، هیچ رشته ای به اندازه ورزش باستانی کامل نیست و امیدوارم دامنه فعالیت های این رشته همچنان رو به افزایش باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا