گرامیداشت شهادت نخستین شهید محراب در تبریز

به گزارش تا شهدا؛ همزمان با سی و ششمین سالروز شهادت شهید آیت الله سید محمد علی قاضی طباطبایی اولین شهید محراب مراسم بزرگداشتی با حضور گسترده خانواده های شاهد و ایثارگر، مردم مومن و متدین و جمعی از مسئولان کشوری و لشگری، حضرت آیت الله مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، قاسم صمدیان مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگرارن استان و فرماندهان نظامی و انتظامی در مسجد مقبره تبریز برگزار شد.
حجت اسلام رسول برگی سخنران این مراسم با اشاره به آشنایی شهید مجاهد آیت الله سید محمد علی قاضی طباطبایی اولین شهید محراب، گفت: در سال ۱۳۰۷ علمای آذربایجان بر علیه رضاخان ملعون قیام کردند که این علما دستگیر شدند و پدر شهید قاضی یکی از این علما بود که این فقیه مجاهد از ۱۴ سالگی با انقلاب آشنا و به خوبی با آن روبه رو و آمیخته بود.
وی خاطرنشان کرد: هر جا که ولی فقیه باشد، آن جا حق است و بدون ولی فقیه دین نمی تواند آن طور که شایسته است، مسیر خود را طی کند.
وی بیان کرد: عنایتی که خون شهیدانی همچون آیت الله قاضی به ما و کشورمان بخشیده‌اند، باعث شده است تا چنین با صلابت و استوار باشیم. این مجاهد اگر توهینی به دین و مقدسات می شد به هیچ وجه از یاد نمی‌بردند و به راستی که لقب خمینی آذربایجان، شایسته‌ ایشان بود. طبق اسنادی که از آرشیو محرمانه ساواک به دست آمده است، دستور فرماندهان ساواک بود که قاضی باید ساکت شود، چرا که تا او هست، آذربایجان ساکت نخواهد نشست.
حجت الاسلام برگی اعلام کرد: هنوز که هنوز است بعضی در مصاحبه‌هایشان به آیت الله شهید قاضی طباطبایی و خانواده‌اش جسارت می‌کنند و می گویند اگر ما نبودیم ایشان نمی توانستند در این مسیر قرار بگیرند؛ ولی ایشان خمینی آذربایجان بودند و با وجود این که مجتهد و عالم بزرگی بودند، خود را در تحت امر امام خمینی(ره) می ‌دانند و به هیچ وجه از خط ولایت دور نمی‌شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا