کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به سعادت شهادت است

تا شهدا: امشب پنجمین یادواره معلم ورزشکار سید جمال الدین دولتخواه و شهدای ورزشکار شهرستان کهگیلویه با حضور ولی‌الله شجاع‌پوریان عضو شورای شهر تهران و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، جمعی از مسئولان و مردم در گلزار شهدای شهر دهدشت برگزار شد.

ولی‌الله شجاع‌پوریان با اشاره به اینکه شهیدان گواه و شاهد جامعه هستند، اظهار داشت: به تعبیر امام عصر(عج) در زیارت ناحیه مقدسه سید، الگو و مقتدای شهید و شهدای ما امام حسین(ع) است.
وی با اشاره به اینکه یکی از نام‌های خداوند در دعای جوشن کبیر" شهید " است، عنوان کرد: شهید یعنی خداوند به طور همیشگی در همه هستی مراقب و ناظر است و ذره‌ای از آسمان‌ها و زمین‌های هفتگانه از محضر حضور دائمی خداوند برای لحظه‌ای غایب نیست و خداوند نه تنها اعمال انسان را می‌داند و می‌بیند بلکه سکنات وجودی انسان و نیات انسان را می‌خواند و می‌داند.
شجاع‌پوریان با بیان اینکه برای خداوند اتحاد عالم و معلوم به تعبیر فلسفی همیشه حاضر است یعنی هیچ فعل و حرکتی نیست که از خداوند غایب باشد، خاطرنشان کرد: بنابر این شهید در معنایی که یکی از اسماء جلاله خداوند است یعنی خدا در همه عرصه‌های هستی حضور دارد و شهید، انسان پاک باخته‌ای که به تعبیر الهی فی سبیل‌الله همه هستی خویش یعنی جان خود را تقدیم کرده نیز حضور دارد اما ما این حضور را درک نمی‌کنیم.
نماینده دوره هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه گرچه ما انسان‌ها از نظر علمی ادله می‌آوریم که به چیزی باور داریم اما پذیرفتن این اعتقاد و باور سخت است، ابراز کرد: اما انسانی که باور دارد خداوند همیشه او را می‌بیند و به تعبیر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، جهان محضر خداست، و چون این باور در انسان نهادینه نشده این انسان عاصی در برابر خدا گناه می‌کند.
شجاع پوریان با بیان اینکه قرآن کریم دو تعبیر زیبا راجع به شهدا و رابطه با انسان‌ها با آنها دارد، تصریح کرد: قرآن کریم می‌فرماید کسی از دین باوران داوری نکند کسانی که در راه خدا کشته شده مرده‌اند، بلکه زنده‌اند اما شما شعور، درک و فهم بالایی که این زندگی را بیابید و به آن مومن و باورمند باشید را ندارید.
وی با بیان اینکه قرآن کریم این تکلیف بی‌ایمانی ما را روشن می‌کند، بیان کرد: در جایی دیگر قرآن کریم از فعل سلبی استفاده می‌کند و با لحن شدیدتر می‌فرماید گمان مبرید، تصور نکنید و هرگز به ذهن شما عبور نکند که کسانی که در راه خدا شهید شده‌اند، مرده‌اند بلکه زنده‌اند.
رئیس هیئت ورزش‌های همگانی شهر تهران با بیان اینکه واژه شهید و شهدا بیش از ۵۵ بار در قرآن کریم به اشکال مختلف آمده است، افزود: این نشان دهنده آن است که قرآن به عنوان سند اصلی مسلمانان به این مفهوم توجه جدی دارد.
شجاع‌پوریان با بیان اینکه پیامبر (ص) می‌فرماید شهید اولین کسی است که وارد بهشت می‌شود، تصریح کرد: پیامبر(ص) می‌خواهد نشان دهد اگر بناست انسان در مسابقه زندگی هدف نهایی او سعادت مندی و رسیدن به فوض بزرگ الهی و باغ فردوس باشد، کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به آن ضیافتی که به ابدیت معروف است، راه شهادت است.
* تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا