اخبار

کنگره بزرگداشت سردار شهید کاظم محمودی در نراق برگزار می‌شود

به گزارش تا شهدا؛ شهید کاظم محمودی یکی از فرماندهان استان مرکزی در طول ۸ سال دفاع مقدس است که در عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
این شهید والامقام در سال ۱۳۳۸ در شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان در خانواده‌ای مذهبی تولد یافت، او که فرزند ششم خانواده بود در دوران انقلاب اسلامی دوشادوش ملت ایران در صحنه‌های اعتراض نسبت به رژیم شاهنشاهی حضور داشت پس از به ثمر نشستن انقلاب اسلامی در تهران نزد دایی خود مشغول کا ر و فعالیت شد.
با آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران با وجود آنکه در طلافروشی دایی خود مشغول بود ولی برق طلا و مال دنیا چشم او را مجذوب خود نکرد پس راهی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شد تا در کنار دیگر جوانان غیور و مسلمان در مقابل دشمنانی که قصد تجاوز به خاک سرزمینش را داشتند سینه سپر کرده و تا آخرین قطره خون خود ایستادگی کند.
۱۵ مهرماه سال ۵۹ با عضویت در سپاه محلات تصمیم می‌گیرد تا دین خود را به وطن ایفا کند برای این منظور دوره ۴۵ روزه آموزشی را در پادگان سپاه شهید منتظری قم سپری کرده و در نهایت در نخستین روز از اردیبهشت سال ۱۳۶۰عازم جبهه‌های نبرد می‌شود.
در اولین حضور خود در جبهه‌های نبرد در منطقه دارخوین در کانال خط شیر “عملیات فرمانده کل قوا” را تجربه می‌کند او که در اوج دوران جوانی و سن ۲۲ سالگی بود در همین عملیات در نبرد با دشمن از ناحیه سر دچار مجروحیت شده و به ناچار مدتی را برای درمان در بیمارستان شهید مصطفی خمین تهران به سر می‌برد.
پس از بهبود گویی در درونش چیزی او را به سوی خود می‌کشاند پس برای دومین بار عازم مناطق عملیاتی می‌شود و این بار در مهرماه سال ۶۰ توفیق حضور در عملیات “ثامن‌الائمه” را پیدا می‌کند اما در این عملیات پر افتخار او شاهد حضور برادر کوچک خود “عبدالله” که به عنوان نیروی جوان بسیج را شاهد است، شهید کاظم محمودی به عنوان مسئول قبضه خمپاره‌انداز در عملیات تلاش می‌کند تا به وظیفه خود عمل کند.
در بهمن‌ماه ۱۳۶۰ سعی می‌کند تا نیروهای جوان را تعلیم دهد پس در پادگان دکتر چمران (دانشگاه جندی شاپور اهواز) به عنوان مسئول آموزش نظامی رزمندگان در راستای مسئولیت خویش اهتمام ویژه‌ای می‌ورزد.
بار دیگر زمانی که رزمندگان اسلام خود را برای حضور در عملیات “فتح‌المبین” مهیا می‌کنند او نیز به پا می‌خیزد و یاران را همراهی می‌کند در این میان ۹۰ تن از رزمندگان اسلام از منطقه نراق و دلیجان حضور پیدا می‌کنند که در این میان ۳۶ لاله سرخ تقدیم نظام اسلامی می‌شود و ۴ شهید نیز از دلیرمردان شهر نراق استان مرکزی است و “عبدالله” یکی از این لاله‌های در خون خفته است.
“عبدالله” که ۱۹ سال بیشتر نداشت از برادر بزرگتر در این مرحله پیشی می‌گیرد و زمانی که پیکر پاکش را به خاک می‌سپارند “کاظم” لحظاتی را بر مزار برادر حضور پیدا کرده و غبطه می‌خورد که چرا او از این قافله جا مانده است، پس از شهادت برادر کوچکتر خانواده از او می‌خواهند تا بماند و مرهمی باشد برای تسکین والدین باشد.
(خوشا به حال عبدالله من از آنان جا ماندم، من لیاقت شهادت را ندارم اگر روزی شهید شوم امیدوارم خداوند صبر و بردباری را به خانوداه‌ام عنایت بدارد، عبدالله سهم خود را رفته و من نیز باید به مسئولیت خود عمل کنم.)
در شهریورماه سال ۶۱ برای چهارمین مرتبه به مناطق عملیاتی اعزام می‌شود و در همین حین مدتی را به تهران می‌رود و دوره فرماندهی را در پادگان امام حسن(ع) سپری می‌کند، پیشنهاد فرمانده گردان محمدرسول‌الله(ص) تیپ ۱۷ را نمی‌پذیرد و شهید حسین انصاری را شایسته‌تر از خود دانسته و مسئولیت را به این شهید بزرگوار و همرزم خود می‌سپارد، شهید کاظم محمودی خود جانشین فرماندهی گردان می‌شود.
پیش از عملیات “محرم” برای دیدار با خانواده به نراق بازمی‌گردد ولی حادثه‌ای برایش رخ می‌دهد و از انجا که تقدیر الهی چیز دیگری را برای او رقم زده بود در این سانحه رانندگی زنده می‌ماند.
در نهایت در مرحله دوم عملیات “محرم” از آنجائیکه شهید حسین انصاری مجروح می‌شود مسئولیت فرماندهی را برعهده می‌گیرد و شنبه شب ۱۵ آذرماه در اثر اصابت ترکش به ناحیه سر جام شهادت را می‌نوشد و به دیدار حق می‌شتابد.
محمد شریفی دبیر کنگره شهید کاظم محمودی با اشاره به برگزاری این کنگره گفت: این شهید والامقام یکی از شهدای شاخص استان در سال ۹۴ هستند و انگیزه‌ای را ایجاد کرد تا این شهید را که از ویژگی‌های خاص شخصیتی برخوردار بود را به نسل جدید به ویژه جوانان زادگاهش معرفی کنیم.
وی افزود: از انجا که به دنبال این بودیم که کنگره‌ای درخور شان شهید برگزار کنیم از سخنران مطرح کشوری سردار سرتیپ پاسدار علی فضلی جانشین سازمان بسیج مستضعفین دعوت شد و ایشان نیز پذیرفتند.
دبیر کنگره شهید کاظم محمودی تصریح کرد: این مراسم روز یکشنبه ۱۸ بهمن‌ماه از ساعت ۱۴ الی ۱۷ در سالن شهید رجایی شهر نراق برگزار می‌شود و برنامه‌های جانبی برای این مراسم در نظر گرفته شده از جمله رونمایی از کتاب زندگینامه شهید تحت عنوان “از محرم تا محرم” که از سوی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به چاپ رسیده است.
شریفی با اشاره به شهادت شهد محمودی گفت: از انجا که این شهید در محرم سال ۱۳۳۸ متولد شد و در عملیات محرم جام شهادت را نوشیدند این عنوان برای کتاب انتخاب شده است که در آن مجموعه خاطرات همرزمان شهید و خانواده ایشان گردآوری شده است.
وی افزود: یکی از همرزمان و بستگان نزدیک شهید محمودی در مدت سه سال به گردآوری خاطرات پرداخته و خاطرات ثبت شده بیشتر از زبان نویسنده کتاب نقل شده چراکه ارتباط تنگاتنگی با شهید محمودی داشته است، سیاه قلم تصویر شهید محمودی و رونمایی از نرم‌افزار اندرویدی این شهید از برنامه‌های جانبی این مراسم است.
دبیر کنگره شهید کاظم محمودی تصریح کرد: سردار شهید کاظم محمودی فرماندهی گردان محمد رسول الله لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب و مسئول عملیات سپاه محلات بود که در عملیات محرم و در منطقه عملیاتی شرهانی به درجه ی رفیع شهادت نائل آمد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا