کم سن ترین و کهن سال ترین شهید عملیات رمضان

به گزارش تا شهدا، در عملیات رمضان که مقارن با ۲۳ تیر ماه سال ۱۳۶۱ انجام شد،۱۵۰۰ نفر از سربازان غیور خراسانی به شهادت رسیدند و این تاریخ مقارن با ماه مبارک رمضان آن سال است.

جوان‌ترین شهید این عملیات کودکی سه ساله و متولد ۲۳ خرداد ۶۰است که بر اثر بمباران هوایی در منطقه دزفول به شهادت رسیده است و کهنسال‌ترین شهید این عملیات حسین قربانعلی متولد ۱۲۹۰ بوده است.

در این عملیاتها که همگی در ماه مبارک رمضان انجام شدند، تعداد ۵۰ فرمانده دسته و معاون گردان از خاک پر افتخار خراسان رضوی به شهادت رسیده‌اند که از ان جمله به حسین علی شریفی معاون تیپ می‌توان اشاره کرد.

از جمله فرماندهان گردان‌هایی که در این عملیات به شهادت رسیده‌اند می‌توان رمضانعلی ارجعی، احمد رضا قدابی بهاباد، محمد خدابخش، علی شفیعی، سید علی توکلی، محمد اسماعیل‌زاده بهاباد، احمد علی رضایی، محمد رضا ایمان دوست، سید علی متولی، عباس یوسفی و علی صادقی را نام برد.

لازم به ذکر است که در طول هشت سال دفاع مقدس عملیات‌های رمضان، کربلای ۲، کربلای ۵ و ولفجر ۹ از جمله عملیات‌هایی به شمار می رود که در ماه مبارک رمضان رخ داده‌ است .

از میان ۴۰ شهید خراسانی عملیات رمضان که از مهم‌ترین عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس است می‌توان احمد علی رضایی، حسین رجبی، مرتضی خادم الخمسه، محمد اسماعیل زاده بهابادی و احمد کفاش طرقی را نام برد که همگی از فرماندهان گردان‌های این عملیات بوده‌اند. 

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا