کتاب «ر» در سالگرد شهیدرسول حیدری رونمایی می‌شود

تا شهدا – آخرین اثر مریم برادران با عنوان «ر» با حضور چهره‌های سرشناس فرهنگی و سیاسی کشور در فرهنگ‌سرای سرو رونمایی می‌شود.
کتاب «ر» نتیجه بیش از چهارسال تحقیق و نگارش «مریم برادران» است، که  در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امسال، توسط نشر آرما روانه بازار شد و با استقبال خوبی نیز روبرو شد.
«ر» روایت مردی است که توان نشستن نداشت، توان یکجا نشستن نداشت. درد دیگران، درد خودش بود، نمی‌توانست جای خالی خودش را جایی که باید باشد، تحمل کند.
این کتاب زندگی شهید رسول حیدری (مجید منتظری) را به تصویر کشیده است؛ زندگی مردی که در کنار مردمی از جنس خودش اما با زبان و  آداب و رسوم متفاوت در کشوری غریب (بوسنی) به شهادت رسید.
این زندگی در سه فصل روایت شده است: فصل نخست زمانی است که شهید از سفر بوسنی در سال ۷۱ باز می‌گردد. در این فصل حال و هوای خانه و دلتنگی‌های همسر و بچه‌ها ترسیم شده است. فصل دوم؛ به دوران تشکیل قرارگاه رمضان تا پایان جنگ می‌پردازد؛ روزهای فعالیت شهید در قرارگاه رمضان تا پایان جنگ را به تصویر می‌کشد و در ادامه‌ همین فصل ماجراهای دانشگاه رفتن شهید را تعریف می‌کند. فصل سوم نیز؛ به روایت زندگی و فعالیت‌های شهید در بوسنی می‌پردازد و روایتی انسانی از حضور رسول حیدری در تمام مراحل زندگی را به تصویر کشیده است. از آنجایی که نقطه تمایز زندگی شهید رسول حیدری، شهادت او در بوسنی است، فصل سوم، نه ماه آخر زندگی ایشان (مهر ۷۱ تا خرداد ۷۲) را نشان می‌دهد.
سفر آخر شهید به سرزمین بوسنی و جزئیات حضورش در آنجا …
نویسنده کتاب انتخاب نام «ر» را برای کتاب از امضای همیشگی شهید رسول حیدری پای نامه‌هایش «ر» انتخاب کرده است.
این مراسم ساعت ۱۷ روز ۱۹ خرداد ۹۴ با حضور مریم برادران، خانواده معظم شهید رسول حیدری (مجید منتظری) سردار احمد وحیدی، علیرضا کمره‌ای ، نادر طالب‌زاده، مجید جاودان، محسن حسام مظاهری، حسین قرایی، نمایندگان از کشور بوسنی و دیگر چهره‌های فرهنگی و سیاسی کشور در فرهنگ‌سرای سرو برگزار می‌شود.
هم چنین در حاشیه این مراسم مجموعه نگارگذری از عکس‌های زندگی و مبارزات شهید که توسط احمد حمزه‌ای عکاسی شده است، به نمایش در خواهد آمد.
علاقه‌مندان جهت حضور در این مراسم می‌توانند به خیابان ولی عصر (عج)، ضلع شمالی پارک ساعی، کوی ساعی یکم مراجعه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا