«کاش خوابت دروغ بود»؛ داستان زندگی یک شهید

به گزارش تا شهدا؛ حبیب یوسف‌زاده، نویسنده با اشاره به جدیدترین اثر خود گفت: اخیراً زندگی‌نامه داستانی از من با نام «کاش خوابت دروغ بود» از سوی انتشارات محراب قلم روانه بازار کتاب شده است.
 
وی با اشاره به جزئیات این اثر ادامه داد: «کاش خوابت دروغ بود» دربردارنده زندگی‌نامه داستانی شهید جواد حاجی‌خداکرم، از شهدای استان سیستان و بلوچستان است. وی یکی از فرماندهان نیروی انتظامی بودند که در مبارزه با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر به شهادت رسید.
 
در معرفی شخصیت اصلی این اثر آمده است: «جواد حاجی‌خدا‌کرم از جمله باور‌مندانِ وعده حق و از کسانی بود که هرگز تجدید چاپ نخواهند شد. در مرور صفحات زرین زندگی‌اش اولین چیزی که به چشم می‌آید این است: «این کتاب فروشی نیست!»
 
تا دنیا دنیاست باید از روی این کتابِ نفیس مشق نوشت. باید بارها و بارها آن را خواند تا به رازهایش پی برد. آنچه در پی می‌آید روزنه‌ای است گشوده به جهانی از عشق و ایثار و به عبارتی، «یک از هزاران». تلاشی هر چند اندک برای غبار‌روبی آینه‌ها و شاید نگریستن به خودمان در روشنای آنها».
 
جواد حاجی خداکرم در یازدهم آذرماه سال ۱۳۳۴ در یکی از محله‌های جنوب تهران در یک‌خانواده مذهبی به دنیا آمد. از همان کودکی به اهل بیت عصمت ، عشق می‌ورزید و یکی از بنیانگذاران هیئت محبان الهادی بود. وی در دوران جوانی تحت تأثیر برادر بزرگتر خود، شهید ابراهیم حاج خداکرم، قرارگرفت و مبارزات سیاسی خود را شروع کرد. با ورود حضرت امام به میهن، عضو کمیته استقبال بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، لباس مقدس کمیته انقلاب اسلامی را به تن کرد و کمیته‌های مسجد علی ابن ابیطالب(ع) و مسجد ابوالفضل(ع) را تشکیل داد. با شروع قائلة کردستان در سال ۵۷ و فرمان حضرت امام(ره) به کردستان رفت و در کنار شهید قرنی و شهید دکتر چمران، حضور یافت و در عملیات‌های مختلف، شرکت فعال داشت. هنگامی که عراق به مرزهای ایران اسلامی حمله‌ور شد، در حالیکه در بیمارستان قلب بستری بود، در لباس کمیته خود را به جبهه رساند. در آنجا به همراه دکتر چمران در جنگ‌های نامنظم به دشمن یورش برد و آنها را که به خرمشهر نفوذ کرده بودند ، تا مرز شلمچه به عقب راند.
شهید حاجی خداکرم پس از پایان جنگ در سال ۱۳۷۴ فرمانده منطقة انتظامی شهرستان قم شد. در همان سال به جانشینی ناحیه انتظامی سیستان و بلوچستا ن نیز درآمد و یک سال بعد، به عنوان فرمانده ناحیه انتظامی استان سیستان و بلوچستان گمارده شد تا با ایادی کفر و سوداگران مرگ مبارزه کند. بیست و پنجم آبان سا ل ۱۳۷۶ بود که در منطقة عملیاتی شیلر، از توابع شهرستان زابل، در رویارویی با اشرار به شهادت رسید.
* تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا