چشم مادران چشم‌انتظار برق امید می‌گیرد/ گمنام رفتند تا میهن‌شان اسیر گمنامی نشود

تا شهدا: از خودگذشتن تنها یک کلمه است اما این کلمه شاید به اندازه یک عمر انتظار مادر و پدری و یا همسر و فرزندی باشد برای یک دیدار دوباره.
اصلاً واژه شهید بوی ایثار می‌دهد، ایثاری که شاید برای نسل‌ جدید هرچه هم که تلاش کنند، معنی واقعیش را لمس نکنند.
دوباره تمام خراسان جنوبی می آید تا پیکر از خود گذشته شهید را زیارت کند…گرچه اگر پیکری بود دیگر گمنام نبود.
باری دیگر خطه شهیدپرور خاوران، خراسان جنوبی، در روز شهادت رئیس مذهب تشیع حضرت امام صادق (ع) میزبان چهار شهیدی است که در گوشه‌ای از این سرزمین تنها روزگار و تاریخ، ریختن خون پاکشان را به نظاره نشست، شهیدانی که گمنام رفتند تا میهن‌شان در گمنامی اسیر نشود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند، اظهار داشت: چهار شهید گمنامی که به تازگی به استان اختصاص داده شده، در دو شهرستان بشرویه و بیرجند به خاک سپرده خواهند شد.
وی افزود: دو شهید گمنام متعلق به شهر ارسک در شهرستان بشرویه، یک شهید متعلق به سپاه انصارالرضا(ع) و شهید دیگر نیز مربوط به نیروی انتظامی است و در پادگان محمدرسول الله(ص) بیرجند تدفین می‌شوند.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی بیان داشت: قرار بود شهدای گمنام شنبه وارد بیرجند شوند اما به دلیل لغو پروازهای تهران در این روز، ورود شهدا به روز دو‌شنبه موکول شد.
مجنونی اذعان داشت: صبح روز سه‌شنبه همزمان با شهادت امام جعفر صادق(ع) ساعت ۶:۳۰ صبح مراسم وداع با شهدای گمنام همراه با قرائت زیارت عاشورا در هیئت محبان الزهرا(س) بیرجند برگزار و پس از آن پیکر این شهیدان از میدان شهدا تا میدان ابوذر بیرجند با حضور پرشور مردم تشییع خواهد شد.
وی افزود: مراسم تشییع پیکر چهار شهید گمنام از ساعت ۸:۳۰ از میدان شهدای بیرجند آغاز می‌شود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی تصریح کرد: پس از مراسم تشییع، پیکر دو شهید به پادگان‌های محمد رسول الله(ص) و سپاه انصارالرضا(ع) و دو شهید دیگر به شهرستان بشرویه انتقال داده می‌شود.
مجنونی بیان داشت: برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسمات ویژه این شهدا، سرویس ایاب و ذهاب به صورت رفت و برگشت برای شرکت عموم مردم در مراسم تدفین شهدا در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: مشخصات این شهدا که در کدام عملیات و در چه منطقه‌ای به شهادت رسیده‌اند، هنوز مشخص نیست.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی گفت: نمایندگانی از تهران باید مکان تدفین شهدای گمنام را در شهرستان‌ها بررسی و تأیید کنند، بنابراین امکان تأخیر در برگزاری مراسم تشییع شهدا در بشرویه وجود دارد.
مجنونی یادآور شد: تلاش مسئولان استان بر این است که همزمان با شب شهادت و یک روز قبل از تشییع شهدا در بیرجند، مراسم وداع با این پیکرهای پاک و مطهر در قاین نیز برگزار شود.
پیر ما گفت شهادت هنر مردان است/عقل نامرد در این دایره سرگردان است
 پیر ما گفت که مردان الهی مَردند/ که به دنبال رفیق ازلی می‌گردند
اجر شما با شهید گمنام و چشمان منتظری که به راهش است…
* فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا