وقتي يک فرمانده خود را فداي نيروهايش مي کند

به گزارش تا شهدا، شهيد حبيب الله کريمي به سال ۱۳۳۷ در آبادان متولد شد. دوران ابتدايي را از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۷ در دبستان پيش آهنگ آبادان گذراند و از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۴ در منطقه سده آبادان تحصيلات خود را به پايان رسانيد. 
حبيب الله بعد از اتمام تحصيلش آماده رفتن به سربازي شد. شهيد کريمي علاقه خاصي به کارهاي فني و ورزش کردن داشت. 
شهيد کريمي در همان زمان جنگ ازدواج کرد و وقتيکه که در حال برگشت از مراسم عقدش بود پدرش توسط منافقين ترور و به شهادت رسيد. 
شهيد کريمي سال ۱۳۶۱ وارد سپاه شد و بعد از گذراندن دوره عمومي، به تيپ امام حسن(ع) پيوست. در شهرک منطقه آموزش توپخانه دائمي در نزديکي آبادان دوره اصول توپخانه را سپري کرد. شهيد حبيب الله کريمي در هدايت کارهاي توپخانه و آرايش توپخانه از خود ابتکارات زيادي نشان داد. 
سرانجام شهيد کريمي در حالي که فرمانده توپخانه تيپ ۶۳ خاتم الانبيا را بر عهده داشت بر اثر بمباران شيمايي در حالي که همه سربازانش را از معرکه نجات داد خود بر اثر همان بمباران به شهادت رسيد. 
آقاي نوشادي که در آخرين لحظات در کنار شهيد کريمي بوده است خاطره شهادت فرمانده توپخانه تيپ ۶۳ خاتم الانبيا را اين گونه تعريف مي کند. «شب از نيمه گذشته بود و من به همراه حاج حبيب از جلسه فرماندهي که در قرارگاه خاتم برگزار شده بود در امتداد جاده اهواز خرمشهر به سمت مقر يگان در حرکت بوديم. در تاريکي شب آتش دهانه توپخانه هاي دشمن کاملا مشهود بود. هرازگاهي صداي انفجار گلوله هايي که نزديک جاده به زمين مي خوردند شنيده مي شد. 
آن شب احساس عجيبي داشتم، بعضي از رفتارها و حرف هاي حاجي برايم تازگي داشت. چهره برافروخته حاجي و حرف هايي که مي زد هنوزم جلوي نظرمه. آن شب همه چيز به سرعت و يکدفعه اتفاق افتاد. نزديک موقعيت شهيد نبوي رسيده بوديم که ناگهان متوجه شديم دشمن از گلوله هاي شيميايي استفاده کرده و منطقه کاملا آلوده است. در همين اثنا متوجه شديم نگهبان محل هم قبل از اينکه بتواند عکس العملي نشان دهد بر اثر استنشاق گاز شيميايي شهيد شده و نيروهاي بي اطلاع از آلودگي شيميايي در سنگرها مشغول خواب و استراحت هستند. ديگر درنگ جايز نبود به سرعت از خودرو پياده شديم. حاجي از سمت سنگر بهداري و من از سمت سنگر مخابرات سنگر به سنگر نيروها را بيدار و آماده پدافند شيميايي مي کرديم. حاجي وقتي خود را به آخرين سنگر رسانده بود، بر اثر استنشاق بيش از حد گازهاي شيميايي که عمدتا هم عامل سيانور بود، بي حال شد و روي زمين افتاد و تلاش براي نجات حاجي هيچ ثمري نداشت.» 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا