اخبار

وصیت‌نامه‌های شهدا کارکرد فرهنگی دارند

به گزارش تا شهدا؛ داوود افتخاری در دیدار با جانباز مصطفی آشنا از فعالان انقلابی و جانباز دوران دفاع مقدس، با اشاره به این‌که ما از نظر مهندسی هنوز در جنگ هستیم، گفت: ما در مقابل شهیدان باید جواب‌گو باشیم.
وی با اشاره به این‌که خون شهید؛ فاکتور اصلی شیعه است، اظهار کرد: اگر به تاریخ اسلام و شیعه نگاه کنیم می‌بینیم که امام علی(ع) عدالت خودش را با شهادت در محراب نشان داد، امام حسین(ع) آزادگی خودش را با شهادت رقم زد و سال‌ها پس‌از آن شهدای ما با خون خودشان انقلاب اسلامی را پایه‌گذاری کردند.
افتخاری شهادت را فرهنگ غنی مذهب شیعه دانست و افزود: ما از این فرهنگ استفاده نکردیم، چراکه ما در جهت بالا بردن بیلان کاری خودمان و نشان دادن خودمان در برابر هم‌لباس‌هایمان کار کردیم اما هدف اصلی را که همان جوانان و دختران و پسران ما هستند فراموش کرده و از آن‌ها غافل شده‌ایم.
فرمانده لشکر ۱۸۴ شهید فتح‌الهی خرم‌آباد با اشاره به این‌که در حال حاضر تهاجم فرهنگی روی مغز جوانان ما نفوذ و رسوخ می‌کند، ادامه داد: اگر الان جوانان سطح شهر را در یک مکان جمع کنیم و از یکی از آن‌ها بپرسیم یک شهیدی از لرستان به مادر خودش وصیت کرده است که برایش گریه نکند و گفته؛ مادر وقتی من شهید شدم حق نداری گریه کنی باید لبخند بزنی فقط یک بار گریه کن، آن زمانی‌که پسران ما غیرت‌شان و دختران ما عفت‌شان را از دست می‌دهند.
افتخاری تأکید کرد: فرهنگ ایثار و شهادت آن‌قدر غنی است که اگر بتوانیم راه آن‌را پیدا کرده و برای جوانان مطرح کنیم، جوان ما آن راه را قبول می‌کند، جوان ما در کنار لذت‌های دنیوی که به‌سمت آن کشیده شده است، آمادگی پذیرش این قضایا را دارد، چراکه ذهن او پرسش‌گر است و ما باید به پرسش‌های جوانان‌مان پاسخ‌های زیبا و قشنگ بدهیم، اگر این‌کار را انجام دهیم پیروز هستیم.
وی با اشاره به این‌که ما نمی‌توانیم جلوی جوانان را بگیریم که به کنسرت‌های موسیقی نروند، اظهار کرد: اما می‌توانیم قبل از اجرای کنسرت یک صحبت از شهید را پخش کنیم که جوان ما را تحت‌تأثیر قرار دهد.
وی با اشاره به وابستگی جوانان به فضاهای مجازی، بیان کرد: می‌توانیم از این فضا نه‌تنها برای انتقال پیام شهیدان بلکه برای انتقال سخنان و پیام‌های افرادی که در آرزوی شهادت هستند، استفاده کنیم.
افتخاری خاطرنشان کرد: طی ۳۲ سال با نسل جوان سر و کار دارم، در جوانان لرستان سه خصیصه به‌صورت هم‌زمان می‌بینم که این سه خصیصه به صورت هم‌زمان در جوانان هیچ شهری وجود ندارد، این سه خصیصه بُعد ایمانی بالا و قوی، ورزیده بودن از نظر فیزیکی و شجاعت است.
* ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا