ورود پیکر ۵ شهید دوران دفاع مقدس به زنجان

تا شهدا: علی مهدیخانی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان،ظهر امروز،۱۷ مرداد‌ماه در نشست خبری خود در جمع اصحاب رسانه استان، با اشاره به ۱۷ مردادماه، روز خبرنگار اظهار کرد: هفدهم مردادماه به مناسبت سالروز شهادت شهید صارمی روز خبرنگار نامیده شده است و یادآور حماسه‌ای عظیم است و همگان می‌دانیم دفاع مقدس هشت ساله ایران نیز حماسه‌های عظیم و دلیرانه دربرداشته است و خبرنگاران در این راستا می‌توانند بکوشند تا تحولی در دل‌ها ایجاد کرده و حماسه‌ها را برای مردم یادآوری و بازگو کنند.
وی عنوان کرد: همزمان با این روز و نیز قرار گرفتن در آستانه سالروز شهادت امام صادق(ع) مردم استان زنجان بر سر سفره معنوی شهدا حضور پیدا کرده و کوچه و خیابان‌های شهر معطر به عطر ۵ شهید دفاع مقدس خواهد شد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان با بیان اینکه این ۵ شهید شامل چهار شهید گمنام و یک شهید شناسایی شده است، اظهار کرد: سه تن از پیکرها‌ی این شهدای گمنام در سلطانیه تشییع خواهند شد که این سه شهید پس از استقبال مردم روستای خیرآباد در ساعت ۱۸:۳۰ روز دوشنبه، ۱۹ مردادماه ساعت ۱۷ وارد سلطانیه خواهند شد و پس از برگزاری مراسم استقبال، مراسم وداع با شهیدان پس از نماز مغرب و عشا در مسجد باب الحوائج سلطانیه برگزار می‌شود.
مهدیخانی اظهار کرد: مراسم تشیییع و خاکسپاری این شهدای گمنام روز سه شنبه ساعت ۹:۳۰ عصر برگزار و در پارک اقبال سلطانیه خاکسپاری می شوند که پس از آن نام این پارک به پارک شهدا تغییر پیدا می کند تا در این پارک علاوه بر وجود طراوت و شادابی خاص خود، طراوت معنوی نیز افزوده شده و با المان ساخته شده سعی شده است تا آنچه که از یک تفرجگاه دینی مدنظر می‌رود، مهیا شود.
وی اعلام کرد: یکی از این سه شهید گمنام شهید ۱۷ ساله‌ای است که در جزیره مجنون و عملیات خیبر به شهادت رسیده است و دیگری شهید ۲۱ ساله بوده و در سال ۶۳ در عملیات بدر و دیگری شهید ۲۴ ساله ای است که در منطقه عملیاتی فاو در سال ۶۷ در تک دشمن به شهادت رسیده اند.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: دو شهید دیگر که شامل یک شهید ۲۲ ساله گمنام است که در جزیره مجنون و عملیات خیبر به شهادت رسیده است و دیگری شهید شناسایی شده اهل زنجان بوده و در عملیات خیبر به شهادت رسیده است که هویت این شهید روز یکشنبه پس از اعلام به خانواده وی اطلاع رسانی خواهد شد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان تصریح کرد: پیکر مطهر این دوشهید روز دوشنبه از محل سبزه میدان تا مزار شهدا تشییع و پیکر شهید شناسایی شده در محل مزار شهدا تدفین خواهد شد و پس از آن پیکر شهید گمنام به ستاد فرماندهی نیروی انتظامی منتقل و مراسم وداع با شهیدان دوشنبه شب د رمحل ستاد برگزار می شود و سپس روز سه شنبه ۲۰ مرداد از میدان بسیج تشییع و تا ستاد فرماندهی نیروی انتظامی استان زنجان ادامه داشته و در پایان در همان محل تدفین می شود.
مهدیخانی ادامه داد: پیکر شهید شناسایی شده دوم اردیبهشت ماه امسال کشف و پس از گذراندن مراحل شناسایی و آزمایش DNA شناسایی شد که هم‌اکنون مراحل تأیید نهایی را گذرانده و روز یکشنبه ساعت ۱۱ به خانواده وی اطلاع رسانی می‌شود.
وی با بیان اینکه شهرستان سلطانیه برای اولین بار ازحضور شهیدان گمنام دفاع مقدس استقبال می کند، عنوان کرد: تشییع و تدفین شهدای گمنام در شهرستان ها و مکان های مختلف بنابر درخواست های رسمی مکان سنجی شده و بازدید از نقاط پیشنهادی صورت می گیرد و محل نهایی اعلام می شود و شهرهای خارج از مرکز تنها یک بار می‌توانند شرایط تدفین شهدای گمنام را داشته باشند.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان اعلام کرد: در خصوص شهدای خلبان باید بدانیم که اولین شهید خلبان جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی مربوط به استان زنجان است که در یک فروند جنگنده F4  شهید محمد نوژه خلبان و شهید عبدالله بشیر موسوی کمک خلبان زنجانی به شهادت رسیدند.
مهدیخانی بیان کرد: تعداد کل شهدای استان نزذیک به ۳هزار شهید بوده و شهدای گمنام نیز شامل ۳۹ تن بود که پس از ورود این ۴ شهید به استان این رقم به ۴۳ شهید می‌رسد.
وی در پایان با بیان اینکه دفن شهدای گمنام در شهرهای محل اعزامی آنان صورت می‌گیرد، تاکید کرد: در بحث تفحص شهدا ابهام در تشخیص وجود ندارد و پیکرهای کشف شده با توجه به محل کشف، لباس، تجهیزات همراه و لوازم انفرادی به صورت کامل ملیت آنان شناسایی می‌شود.
* ایکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا