اخبار

همایش «سروهای فیروزه‌ای» در مشهد مقدس برگزار می‌شود

به گزارش تا شهدا؛ همایش «سروهای فیروزه‌ای» با گرامیداشت مقام شهدای قیام گوهرشاد و کشف حجاب با حضور مسئولین و مردم شهید پرور مشهد مقدس برگزار می‌شود.
بنت‌الهدی جغتایی مدیر فرهنگسرای حجاب مشهد مقدس در این باره عنوان کرد: آیین تجلیل از خانواده‌های شهدا و یادگاران واقعه قیام گوهرشاد با عنوان «سروهای فیروزه‌ای» و با محوریت کشف حجاب رضاخان در مشهد مقدس برگزار می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: از سال گذشته دبیرخانه گوهرشاد فعالیت خود را در فرهنگسرای بهشت آغاز کرد و با اعلام فراخوان پیامکی آثاری در این حوزه جمع‌آوری شد که تا کنون بیش از ۶۰۰ نفر در این فراخوان اعلام آمادگی کردند و اطلاعات و خاطرات ۲۰۰ نفر از آنان ثبت‌شده است.
جغتایی ابراز کرد: در این همایش احمد منصوب خالق نقاشی‌های دیواری شهر بهشت، تصاویر شهدای واقعه گوهرشاد را در طول همایش طراحی خواهد کرد.
مدیر فرهنگسرای حجاب گفت: اطلاعات جمع‌آوری‌شده شامل خاطرات و یادداشت‌ها در نمایشگاه «سروهای فیروزه‌ای» به‌صورت ۱۰ عنوان تابلو نوشته به نمایش در می‌آید و این آثار در آینده به‌ صورت کتابچه منتشر خواهد شد.
وی ادامه داد: در این همایش همچنین تئاتری به کارگردانی محمد جهان‌پا در رابطه واقعه گوهرشاد اجرا می‌شود و هادی وکیلی از پژوهشگران تاریخ و عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد سخنران این همایش است.
مدیر فرهنگسرای حجاب بابیان اینکه این مراسم باهدف یادمان هویت ایرانی – اسلامی برگزار می‌شود، عنوان کرد: عده‌ی زیادی از مردم از واقعه قیام گوهرشاد و اتفاقاتی که در این روز رخ‌داده است بی‌خبرند و این همایش علاوه بر اینکه یادآور مقاومت و ایستادگی مردم در مقابل کشف حجاب رضاخانی است، به روشن گری، جریان سازی و هویت‌سازی این موضوع می‌پردازد.
گفتنی است این همایش چهارشنبه ۱۶ دی‌ماه در تالار شهر مشهد واقع در عرصه میدان شهدا برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا