هدفم ثبت دلاوری‌های لشکر خراسان در صفحات تاریخ بود

به گزارش تا شهدا؛ رامین رامین نژاد ضمن توضیح در ارتباط با کتاب تاریخ لشکر خراسان، تصریح کرد: متولد سال ۱۳۵۲ در سبزوار هستم، در سال ۷۷ در دانشگاه فردوسی مشهد در رشته تاریخ اسلام قبول شدم. از همان زمان فعالیتهای پژوهشی را شروع کردم و تاکنون قریب به ۱۰ جلد کتاب به چاپ رسانده‌ام.
نویسنده کتاب تاریخ لشکر خراسان در ارتباط با این مجموعه کتاب‌ها گفت: جلد اول این کتاب با عنوان تاریخ لشکر خراسان شامل مباحثی از تشکیلات نظامی خراسان از دوره صفویه تا پیروزی انقلاب اسلامی را شامل می شود.
وی افزود: جلد دوم این کتاب نیز مشتمل بر فصل‌هایی از حماسه‌های غیورمردان لشکر ۷۷ خراسان در دفاع از میهن اسلامی و در سالهای دفاع مقدس است. جلد سوم این مجموعه نیز شامل گزیده عکس‌های تاریخی لشکر خراسان است که در ۲۹ فروردین سال گذشته به چاپ رسیده است.
رامین نژاد تاکید کرد: جلد چهارم این کتاب با موضوع گزیده اسناد تاریخی لشکر خراسان در فروردین ۱۳۹۳انتشار یافت و جلد پنجم نیز با موضوع شهیدان لشکر خراسان رونمایی شد.
وی با بیان اینکه جلد ششم این مجموعه به زندگینامه ۵۱ فرمانده لشکر خراسان از سال ۱۳۰۰ تاکنون می پردازد، افزود: این کتاب در روز ۲۹ فروردین ماه سال ۹۴ منتشر شده است.
رامین‌نژاد تاکید کرد: به لطف خداوند متعال تاکنون برنده سه جایزه کتاب سال در جشنواره های کتاب سال رضوی و کتاب سال ارتش شده‌ام.
نویسنده کتاب تاریخ لشکر خراسان گفت: مجموعه شش جلدی تاریخ لشکر خراسان ترکیبی از پژوهش کتابخانه ای و تاریخ شفاهی است که در مدت بیش از ۹ سال به نگارش درآمده است و لشکر خراسان، تنها لشکری است که تاریخ آن به این شکل تدوین شده است.
وی افزود: در طول مدت نگارش کتاب ها با حدود ۲۰۰ نفر از پیشکسوتان، فرماندهان و رزمندگان این لشکر مصاحبه کردم و خاطرات آنان را در قالب تاریخ شفاهی در لابه لای مطالب تاریخی کتاب گنجاندم که شامل خاطراتی از وقایع سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۷۱ است. البته در این میان از خاطرات دفاع مقدس و حماسه های غیورمردان لشکر ۷۷ خراسان نمی توانستم به راحتی عبور کنم چراکه جایگاه این خاطرات برای من ارزش والایی داشت.
وی افزود: جالب است بدانیم که لشکر خراسان در ۳۲ عملیات مهم دوران هشت سال دفاع مقدس نقش پشتیبانی محکمی را ایفا کرده است و همین دلاوری‌ها و رشادت ها بوده است که این لشکر در طول دوران خود بیش از ۵هزار و ۳۶۷ شهید، ۱۵ هزار جانباز و قریب به ۳هزار آزاده را تقدیم به این آب و خاک کرده است، البته از شهادت ۵ فرمانده گردان لشکر خراسان به نام‌های سرهنگ شهید فرامرز عباسی، سرهنگ شهید پرویز حبرانی، سرهنگ شهید فاضلی، سرهنگ شهید سید کاظم نفطورفر و سرهنگ شهید محمود ملازوند تولایی در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز نمی توان به راحتی عبور کرد.
نویسنده کتاب تاریخ لشکر خراسان با اشاره به کمک‌ها راهنمایی‌هایی که در نگارش این کتاب از رزمندگان و راویان وقایع جنگ گرفته است، خاطر نشان کرد: در طول نگارش تمامی این کتاب‌ها از راهنمایی های امیر سرتیپ منوچهر کهتری فرمانده تیپ ۲ لشکر خراسان در عملیات ثامن الائمه(ع) و سرهنگ محمد مهدی فرمنش فرمانده تیپ ۳ لشکر در این عملیات و از امیر سرتیپ روح الله سروری که یکی از طراحان مهم این عملیات بودند، بهره برده‌ام.
وی با اشاره به هدف خود از نگارش و چاپ این مجموعه تصریح کرد: هدف من در درجه اول این بود که یاد و خاطره شهدا تاریخ لشکر خراسان در صفحات تاریخ حفظ شود.
رامین نژاد در ارتباط با عکس العمل مردم و مسئولان نظامی در رابطه با این کتاب خاطر نشان کرد: عکس العمل مردم بسیار خوب بوده و رزمنده های حاضر عملیات های لشکر خراسان نیز با خواندن این کتاب خاطراتشان زنده شد ولی جالب اینجا است که هربار این رزمنده های قدیمی این کتاب را می‌بینند از خواندن آن خشنود می‌شوند.
وی از کتاب های در حال نگارش خود نیز صحبت به میان آورد و گفت: نگارش کتاب یک جلدی زندگی نامه ۵۲ فرمانده لشکر خراسان از سال ۱۳۰۰تا کنون و جلد هفتم این کتاب ها در ارتباط با فهرست کامل ۳ هزار آزاده این لشکر پرافتخار را در دستور کار خود قرار داده ام.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا