نیروی هوایی ارتش در عملیات بیت المقدس

 ـ جمع سورتی های انجام شده برای ماموریت های مختلف پشتیبانی هوایی در عملیات فتح خرمشهر به قرار زیر است:

 

پوشش هوایی                              890 سورتی

پشتیبانی نزدیک                   87 سورتی

عکاسی                             22 سورتی

ترابری هوایی                      847 سورتی

سوختگیری هوایی                315 سورتی

مجروح حمل شده                 20849 نفر

 

ـ جمع مهمات مصرف شده در این عملیات توسط شکاری های نیروی هوایی به طور متوسط ۴۸۰۰۰ پوند است.

ـ برای پشتیبانی نزدیک ۲۰ فروند هواپیمای اف ـ ۴ و اف ـ ۵ اختصاص داده شده بود که از پایگاه های دزفول و امیدیه پرواز می کردند و به علت مسافت کوتاه این پایگاه ها تا منطقه نبرد و عدم نیاز به باک بنزین اضافی، با حمل مهمات بیشتر، توان رزمی هواپیماها افزایش می یافتند.

ـ نیروی هوایی از پانزده روز به آغاز عملیات به انجام ماموریت های هوایی پرداخته و تا ده روز بعد از خاتمه علمیات و فتح خرمشهر به ماموریت های خود ادامه داد.

ـ بیشترین فعالیت نیروی هوایی در طول عملیات در پشتیبانی از قرارگاه قدس و در روزهای ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت ماه در جنوب کرخه کور و جفیر انجام گرفت.

ـ در شب ۱۹/۲/۶۱ نیروی هوایی با استفاده از هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ (جامبوجت) ظرف یک شب ۶۰۰۰ نفر افراد بسیجی را از مشهد به پایگاه امیدیه خوزستان ترابری نمود.

ـ در عملیات بیت المقدس ما جمعاً ۴ فروند هواپیمای اف ـ ۴  از دست دادیم که این سوانح در روزهای ۱۱/۲/۶۱ و ۱۲/۲/۶۱ در جنوب کرخه کور، روز ۱۶/۲/۶۱ در منطقه چنانه و در ۱۸/۲/۶۱ در منطقه شلمچه رخ داد.

ـ تعداد هواپیماهای سرنگون شده عراق توسط سیستم های پدافند هوایی زمین به هوا و هوا به هوا به ۵۳ فروند تایید شده و ۷ فروند تایید نشده جمعاً ۶۰ فروند بالغ می گردد.

ـ نیروی هوایی اعلام داشته که برابر اطلاعات موجود، مقر فرماندهی صدام حسین در حوالی شلمچه در روز ۲/۳/۶۱ و مقر فرماندهی نیروهای عراقی در جنوب ام الرصاص به طور اتفاقی توسط هواپیماهای خودی که قصد انهدام پل شناور دشمن را داشتند بمباران و منهدم و صدام حسین مجروح می گردد.

ـ فرماندهی و هدایت عملیات پشتیبانی نیروی هوایی را در عملیات بیت المقدس سرهنگ خلبان بهرام هوشیار معاونت عملیاتی فرماندهی نیروی هوایی عهده دار بود.

پایان

منبع: تحلیل عملیات بیت المقدس، سید نصرت الله معین وزیری، هیات معارف جنگ، سال ۱۳۸۲.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا