نگاهی به عملیات پیروزمند فتح المبین

نگاهی به عملیات پیروزمند فتح المبین

(۲/۱/۱۳۶۱)

 عملیات فتح المبین که با شرکت نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروهای بسیج مردمی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با پشتیبانی جهاد سازندگی و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از تاریخ  دوم فروردین ماه ۱۳۶۱ به مدت ۸ روز  در منطقه عمومی غرب دزفول و شوش اجرا گشت، سومین عملیات آفندی گسترده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بود که با پیروزی کامل در تاریخ هشتم فروردین ماه به پایان رسید. در این عملیات ضمن آزاد سازی حدود ۲۰۰۰ کیلومتر مربع از مناطق اشغالی، فرماندهان نیروهای ایرانی با دسترسی به ارتفاعات ممله، عین خوش، تینه، برغازه، میشداغ، پدافند مطمئنی را سازمان دادند و با صرفه جویی در قوا، لشکر ۲۱ پیاده حمزه، لشکر ۹۲ زرهی، تیپ ۵۵ هوابرد، تیپ ۵۸ ذوالفقار، تیپ ۳۷ زرهی و بیش از دو لشکر پیاده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از این منطقه آزاد نمودند و نیروی عظیمی را برای شرکت در عملیات بیت المقدس فراهم آوذند.

۲ـ طرح ریزی عملیات فتح المبین از تاریخ ۱۹ آبان ماه شروع  و پس از دو ماه تلاش مداوم و خستگی ناپذیر و مشورت و هماهنگی و تبادل نظر بین مسئولین ارتش و سپاه طرح شماره ۱ عملیات کربلا ۲ (فتح المبین) در اواخر دی ماه تهیه گردید. اما چون تلاش بر این مبنا بود که تا آن جا که امکان دارد نیروهای بیشتری در این عملیات شرکت داده شوند بنابراین طرح شماره ۱ تا  اواسط بهمن ماه ۶۰ منتشر شد.

در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۶۰ در پی یک جلسه مشترک بین ارتش و سپاه، طرح شماره ۱ به یگان های عمده اجرایی ابلاغ شد.

در ۳۰ بهمن ماه با توجه به اطلاعات جدید، طرح شماره ۱ عملیات کربلا ۲، بازنگری شد و طرح شماره ۲ تهیه و در ۱۳ اسفندماه ۱۳۶۰ منتشر گردید و نام عملیات با توجه به استمدادی که ازقرآن کریم گرفته شد فتح المبین انتخاب گردید.

۳ـ طرح مانور این عملیات به این شکل بود که قرارگاه قدس در شمال غرب، مامور تامین عین خوش و تنگ ابوغریب و قرارگاه نصر در شمال شرق مامور تامین تپه های علی گره زد و شاوریه و سپس تینه، قرارگاه فجر در مشرق، مامور تامین ارتفاعات ابوصلیبی خات و قرارگاه فتح در جنوب مامور تامین تنگ رقابیه و سپس تپه برغازه بودند، عملیات این چهار قرارگاه که هر کدام استعدادی نزدیک به یک سپاه را داشتند، توسط قرارگاه کربلا ۲ (قرارگاه مشترک ارتش و سپاه) هدایت می گردید.

۴ـ سرانجام مرحله اول تک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با استفاده از تاریکی شب و توام با غافلگیری در ساعت ۳۰: ۰۰  روز ۲ فروردین ماه ۱۳۶۱ آغاز گردید. چون دشمن در تاریخ های ۲۸ و ۲۹ اسفند تک های مختل کننده ای را در منطقه شوش و رقابیه اجرا نموده بود لذا قرارگاه های فجر و فتح آمادگی لازم را برای اجرای تک هم زمان با قراگاه های نصر و قدس نداشتند بنا براین در مرحله یکم عملیات صرفاً وظیفه تثبیت و فریب دشمن را به عهده داشتند.

تا پایان روز یکم عملیات (دوم فروردین ماه ۶۱) قرارگاه قدس قسمت اعظم هدف خود را تصرف نمود و قرارگاه نصر نیز تپه های علی گره زد و شاوریه را تامین  و تا نزدیکی ساحل رودخانه روفائیه پیشروی کرد.

هر چند لشکر ۱۰ زرهی عراق در این عملیات تارومار شد اما هنوز در منطقه دشت عباس و غرب عین خوش، دشمن تلاش می کرد با انجام پاتک های پی در پی عناصر قرارگاه نصر و به خصوص قدس را  وادار به عقب نشینی نماید اما مقاومت دلیرانه و ایثارگرانه نیروهای تحت امر قرارگاه قدس بویژه تیپ ۱۴ امام حسین (ع) اقدامات مذبوحانه دشمن را ناکام گذاشت.

۵ـ مرحله دوم عملیات در تاریخ چهارم فروردین ماه (روز سوم عملیات) اجرا گردید. در این مرحله قرارگاه فتح ماموریت تنگ رقابیه و قرارگاه قدس ماموریت تکمیل وظایف محوله در مرحله یکم را با کمک و مساعدت قرارگاه نصر به عهده داشتند. قرارگاه فتح تا ساعت ۱۰ صبح روز چهارم فروردین ضمن بهره برداری از عملیات «فن نفوذ تاکتیکی» در سطحی که در جهان سابقه نداشته و هنوز هم ندارد، توانست مقاومت نیروهای عراقی را در تنگ رقابیه درهم بشکند و ماموریت محوله را به انجام برساند. اما قرارگاه قدس و نصر نتوانستند به اهداف خود دسترسی پیدا کنند.

۶ـ عناصر شناسایی قرارگاه نصر در روز پنجم فروردین گزارش دادند جناج چپ (شمالی) لشکر ۱ مکانیزه عراق در جنوب رودخانه روفائیه باز و فاقد مراقبت لازم
می باشد، بنا براین قرارگاه کربلا با تهیه یک دستور جزء به جزء و بهره برداری از یک مانور احاطه ای یک طرفه، مرحله سوم عملیات را با هدف تصرف ارتفاعات ابوصلیبی خات طرح ریزی نمود.

در ساعت ۰۰: ۰۳ روز هفتم فروردین ماه (روز ششم عملیات) قرارگاه نصر در نقش نیروی احاطه کننده (تک اصلی) و قرارگاه نصر به عنوان نیروی تثبیت کننده (تلاش پشتیبانی) تک خود را شروع نمودند و تا ساعت ۱۰ صبح روز مذکور ارتفاعات ابوصلیبی خات را آزاد و لشکر ۱مکانیزه تقویت شده عراق را منهدم و بیش از ۷ هزار نفر از افراد این لشکر را به اسارت گرفتند.

۷ـ قرارگاه کربلا برای تکمیل ماموریت محوله، مرحله چهارم عملیات را به صورت دستور جزء به جزء شماره ۳ طرح ریزی و زمان اجرای آن را ساعت ۲ روز ۹ فروردین ماه تعیین نمود، اما نیروهای رزمنده، صبح روز هشتم فروردین ماه با آگاهی از عقب نشینی باقیمانده یگان های دشمن در منطقه، پیشروی خود را آغاز نمودند و سرانجام تا ساعت ۱۷ روز هشتم فروردین ماه کلیه هدف های پیش بینی شده در عملیات غرور آفرین فتح المبین تامین گردید.

۸ـ در این عملیات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران موفق شدند بیش از ۲ لشکر تقویت شده دشمن را منهدم، حدود ۲۰۰۰ کیلومتر مربع از مناطق اشغالی را آزاد، نیروهای دشمن را تا حوالی مرز به عقب رانده، بیش از ۱۵ هزار نفر از افراد دشمن را به اسارت در آورند و حدود ۳۶۱ دستگاه تانک و نفر بر دشمن را منهدم و ۱۵۰ دستگاه تانک، ۱۷۰ دستگاه نفربر، ۵۰۰ دستگاه خودرو  و ۱۶۵  قبضه توپ را سالم به غنیمت بگیرند.

پایان

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا