نگاهی به بُعد هنری زندگی شهید چمران

به گزارش تا شهدا، سرزمین ایران آن‌قدر اسطوره دارد که اگر زمانی بخواهیم از تک تک آنها بگوییم و نام ببریم قطعا روزهای زیادی به طول می‌انجامد.
 
۳۱ خرداد ماه مصادف است با شهادت دکتر مصطفی چمران یکی از اسطوره‌های بزرگ ایران که در زندگی شخصی خود در عرصه‌های مختلف از جمله هنرهای تجسمی فعالیتی جدی داشت.
 
شاید بسیاری هنوز هم نمی‌دانند که شهید مصطفی چمران در عرصه هنر نقاشی بسیار فعال بود و این هنر را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کرد.
 
شهید چمران در سال ۱۳۱۱ در شهر تهران دیده به جهان گشود و در طول زندگی ۴۹ ساله خود به فعالیت‌های مختلف در زمینه‌های گوناگون پرداخت.
 
او تمامی دوران تحصیلی خود را همواره با رتبه عالی و اول سپری کرد؛  چه زمانی که در  دانشکده فنی دانشگاه تهران رشته الکترومکانیک را به اتمام رساند و چه زمانی که برای اخذ درجه دکتری در رشته پلاسما فیزیک به دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیا آمریکا رفت.
 
شهید چمران علاوه بر آنکه در عرصه‌های علمی، نظامی، اجتماعی و … بسیار فعال بود، به  هنر نیز علاقه زیادی داشت و آن‌ را به صورت جدی و حرفه‌ای دنبال می‌کرد.
 
او آثار هنری زیادی را بر جای گذاشت که از جمله آنها می توان به تابلوهای نقاشی، مجسمه ها و عکس‌ها اشاره کرد.
 
شهید چمران در بین هنرهای مختلف نیز به هنر نقاشی علاقه بسیاری نشان می‌داد و از او تابلوهای زیادی با تکنیک رنگ و روغن بر جای مانده است.
 
مفاهیم عمیق و معنوی در آثار هنری شهید چمران به خوبی دیده می شود و در آثارش می توان به نزدیکی او با خداوند پی برد.
 
شهید چمران هیچ گاه خود را در یک سبک منحصر نکرد و در آثارش نشان داد که به سبک‌های مختلفی چون سورئال، اکسپرسیونیسم، رئال و … به خوبی آشناست و می‌تواند آتار زیبایی را در این سبک‌های خلق کند.
 
او سرانجام در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ هنر مردان خدا را به عنوان آخرین هنر در زندگی برگزید و در منطقه دهلاویه به شهادت رسید.
 
بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران در وصف شهید چمران آورده است: «هنر آن است که بی‏هیاهوهای سیاسی و خودنمایی‌های شیطانی، برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند نه هوی، و این هنر مردان خداست. او در پیشگاه خدای بزرگ با آبرو رفت. روانش شاد و یادش بخیر.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا