اخبار

نمی توانید این کتاب را زمین بگذارید

تا شهدا؛ موسسه روایت فتح در پی انتشار سلسله رمان‌هایی با موضوع دفاع مقدس، کتاب "مگر چشمهای تو دریاست" را راونه بازار نشر کرده است.
 
کتاب، شرح زندگی انسیه جنیدی، همسر مرحوم حجت الاسلام احمد جنیدی امام جمعه پیشوا و مادرشهیدان محمد، عبدالحمید، نصرالله و رضا جنیدی است.
 
داستان، از دوران کودکی مادر شهید شروع و تا سالهای بعد از شهادت پسرانش را به تصویر می کشد. جدای از روایت صادقانه مادر شهید از زندگیش، نثر یکدست و بدون تکلف نویسنده، خواننده را مجذوب می کند به طوری که نمی تواند کتاب را زمین بگذارد.
نگاهی تازه به داستان انقلاب و جنگ
"مگر چشمهای تو دریاست" اثر فاخری است که فقط داستان نیست. در این اثر علاوه بر خواندن یک داستان گیرا با سیر انقلاب و جنگ هم آشنا می شویم. شاید نکاتی که درباره انقلاب و امام و … در آثاری مشابه این بوی شعار به خود گرفته باشد. اما این رمان بدون نگاه جانبدارانه ما را با حقایقی از تاریخ انقلاب آشنا می کند.
 
شیوه های تربیتی و تکریم شخصیت دختران
از ویژگی های منحصر به فرد کتاب که به خوبی جا افتاده، شیوه تربیتی آقامیرزا پدر انسیه ـ مادرشهیدان ـ است. این پدر همه هم و غمش را می گذارد تا این دختر را به سرانجام برساند.
 
آقا میرزا روی همه چیز دخترش از لباس پوشیدن و راه رفتن و مدرسه رفتن تا حرف زدنش حساس است. با وجود این همه محدودیتی که دارد باز انسیه پدرس را از همه بیشتر دوست دارد. او رای پدر را اگر بر خلاف خواسته خودش هم باشد می پذیرد.
 
آقامیرزا هر بار می خواهد دخترش را از چیزی نهی کند او را روی پایش می نشاند و با لحنی آرام که انگار می خواهد او را در رازی بزرگ شریک کند هر چیزی را که می خواهد می گوید. آقا میرزا حتی در زمان عروس شدن انسیه هم همین کار را می کند. این همان نکته ای است که پدران امروز به آن بی توجه اند و اگر دخترانشان را در هر سنی که باشند از آغوش پر مهرشان محروم کنند بعدا آنچه نباید، می شود.
 
این نگاه تربیتی پدر به دخترش که ریشه در نگاه پیامبر اسلام به دختر دارد، سبب می شود که انسیه بشود همسر یکی از بزرگترین مبارزین انقلاب و البته مادر چهار شهید.
 
در میان خیل کتابهای تربیتی که اکثرا ترجمه و ریشه ای غیر اسلامی دارند جای خالی این کتاب احساس می شد.
 
نکته مهم دیگر کتب این است که در سیزده فصل کوتاه تنظیم شده که کار دنبال کردن داستان را ساده می کند. قطع، حجم، طراحی صفحه و جلد از نکات خوب "مگر چشمهای تو دریاست" می باشد.
 
"مگر چشمهای تو دریاست" نوشته جواد کلاته عربی در ۲۵۵ صفحه به همراه عکس هایی از خانواده جنیدی با تیراژ ۱۱۰۰ و قیمت ۱۴۰۰۰ تومان توسط موسسه روایت فتح منتشر شده است.
* دفاع پرس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا