نماز اول وقت

به گزارش تا شهدا: محور همه فعالیتهاش نماز بود.ابراهیم در سخت ترین شرایط نمازش را اول وقت می خواند.بیشتر هم به جماعت و در مسجد.دیگران راد هم به نماز جماعت دعوت می کرد.
مصداق این حدیث بود که امیرالمومنین (ع) می فرمایند: هر کس به مسجد رفت و آمد کند از موارد زیر بهره گیرد: برادری که در راه خدا با او رفاقت کند.علمی تازه ،رحمتی که در انتظارش بوده.پندی که از هلاکت نجاتش دهد،سخنی که موجب هدایتش شود و ترک گناه.
ابراهیم حتی قبل از انقلاب ،نمازهای  صبح را در مسجد و به جماعت می خواند .رفتار او ما را به یاد شهید رجایی می انداخت: به نماز نگویید کار دارم ،به کار بگویید وقت نماز است.
بهترین مثال آن ،نماز جماعت در گود زورخانه بود.وقتی کار ورزش به اذان می رسید،ورزش را قطع می کرد و نماز جماعت را بر پا می کرد.بارها در مسیر سفر یا جبهه ،وقتی موقع اذان می شد،ابراهیم اذان می گفت و با توقف خودرو همه را تشویق به نماز جماعت می کرد.او مصداق این کلام نورانی پیامبر اعظم (ص) بود که می فرمایند: خداوند وعده فرموده: موذن و فردی که وضو  می گیرد و در نماز جماعت مسجد شرکت می کند،بدون حساب به بهشت ببرد.
ابراهیم با بچه های بسیاری از مساجد محل رفیق بود .از همان دوران جوانی یک عبا برای خودش تهیه کرده بود و بیشتر اوقات با عبا نماز می خواند.
ابراهیم روزها بسیار انسان شوخ و بذله گویی بود.خیلی هم عوامانه صحبت می کرد.اما شب ها معمولا قبل از سحر بیدار بود و مشغول نماز شب می شد.تلاش هم می کرد این کار مخفیانه بماند.ابراهیم هر چه به این اواخر نزدیک میشد ،بیداری سحرهایش طولانی تر بود.گویی می دانست در احادیث نشانه شیعه بودن را بیداری سحر و نماز شب معرفی کرده اند.
به خواندن دعاهای کمیل و ندبه و توسل مقید بود.دعاها و زیارت های هر روز را بعد از نماز صبح می خواند.هر روز یا زیارت عاشورا یا سلام آخر آن را می خواند.
از دیگر مسائلی که او بسیار اهمیت می داد نماز جمعه بود.هر چند از زمانی که نماز جمعه شکل گرفت ابراهیم در کردستان و یا در جبهه ها بود.ابراهیم هر زمان که در تهران حضور داشت در نماز جمعه شرکت می کرد.
می گفت شما نمی دانید نماز جمعه چقدر ثواب و برکات دارد.
امام صادق (ع) می فرمایند: قدمی نیست که به سوی نماز جماعت برداشته شود،مگر اینکه خداوند آتش را بر او حرام می کند. 
* سلام بر ابراهیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا