نخستین کنگره ۲۷ شهید هنرمند خراسان شمالی برگزار شد

تا شهدا – دکتر علیرضا حبیبیان، یکی از اساتید حوزه و دانشگاه که به عنوان سخنران ویژه در این کنگره حضور یافته بود، به تعریف هنر پرداخت و با بیان اینکه تعریف این کلمه از حروف آنان بیانگر همت، نمایش و رؤیاست، گفت: هنر در واقع همت به نمایش گذاشتن رؤیاهاست.

وی برگزاری این کنگره در پاسداشت شهدای هنرمند که در امر صیانت و حفاظت از آرمان های نظام و انقلاب هنرنمایی کردند را بسیار ارزشی، متعالی و ضروری خواند.

دکتر حبیبیان بصیرت شهدا را مورد اشاره قرار داد و با تأکید بر اینکه شهدا بهترین شاگردان مکتب ولایتمداری بودند، بر تداوم راه و سیره و منش آنان به ویژه در شرایط سخت و بحرانی تأکید کرد.

وی در تشریح خلاصه ای از فتنه سال ۸۸، به شاخص بودن فتنه اشاره کرد و دلیل آن را جلوگیری از ایجاد فتنه ای جدید ذکر کرد و گفت: باید فتنه را دقیق شناخت تا فتنه دیگری شکل نگیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه، با بیان اینکه در بروز اینگونه مسائل و ایجاد فتنه باید همواره بصیرت را سرلوحه کارخود داشته باشیم، امام شناسی، دشمن شناسی و راه شناسی را ارکان بصیرت نام برد.

وی با بیان اینکه وقتی چیزی ارزش و منزلت بالایی پیدا می کند، دشمنی دشمن نیز بزرگتر می شود، فتنه سال ۸۸ را گواه این مدعا خواند و گفت: حرکت انقلاب در مسیر توسعه و پیشرفت و رسیدن ایران اسلامی به امت واحده و تبدیل شدن به الگوی کامل جهانی برای دشمنان خطرناک است لذا چاره ای جز توطئه گری و فتنه گری ندارند.

دکتر حبیبیان، محورهای فتنه ۸۸ که دشمنان برای فروپاشی انقلاب و نظام مدنظر دارند را تهدید نظامی که البته اکنون زیر میز است، افزایش تحریم های اقتصادی و فناوری، انجام عملیات اطلاعاتی و ضداطلاعاتی و مبارزه سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین جنگ نرم برشمرد.

وی با بیان اینکه حماسه ملت در نهم دی تمام این توطئه ها را خنثی کرد، از این حماسه ملی به عنوان حماسه پاسداری از انقلاب، ولایتمداری، بصیرت و تولی و تبری نام برد.

این استاد دانشگاه مراحل تشکیل حکومت جهانی اسلام را مد نظر قرار داد و یادآور شد: “پیدایش انقلاب اسلامی در میان جوامع”، “تأسیس نظام اسلامی”، “تأسیس دولت اسلامی” و در نهایت “تأسیس جامعه اسلامی” از مراحل تشکیل حکومت جهانی اسلام است.

وی نام گذاری سال‌ها و بیان سبک زندگی اسلامی از سوی مقام معظم رهبری را در راستای تشکیل امت واحده اسلام، دانست و خاطرنشان کرد: با صدور انقلاب اسلامی، که در حقیقت صدور اسلام راستین و بیان احکام نبوی است، سیطره سلطه جهان خواران پایان خواهد یافت.

سخنران این نشست با بیان این که بنیادگرایی دینی با پیروزی انقلاب اسلامی به وجود آمد، اظهار داشت: بر اساس اذعان و اقرار اندیشمندان غربی، انقلاب اسلامی، با دو بال سرخ حسینی و سبز مهدوی، با سپر و زرهی به نام ولایت فقیه، خود را ایمن ساخته است.

حسین ثابت قدم وحید، رئیس ستاد برگزاری کنگره ۲۷ شهید هنرمند خراسان شمالی نیز در این کنگره، هدف از برگزاری این کنگره را ترویج، تعمیق و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت و شناخت اندیشه، فرهنگ و سیره شهدای هنرمند و مفهوم‌ سازی و تبیین عالمانه هنر والا و متعهد عنوان کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه برگزاری یادواره‌ها و همایش‌ها با موضوع شهید و شهادت حرکتی ماندگار و ارزشی در مسیر ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و جهاد با نفس است، خاطرنشان کرد: یادواره شهدای هنرمند، با هدف معرفی ابعاد زندگی هنرمندان شهیدی است که هنرمندانه زیستند و به شهادت رسیدند و مقام قرب الهی را به دست آوردند.

وی با بیان اینکه کنگره شهدای هنرمند، حرکت ملی است که در سطح کشور شامل دوهزار شهید هنرمند می شود، اظهارداشت: در این استان کنگره ۲۷ شهید هنرمند شامل ۱۳ هنرمند در رشته تئاتر و نمایش، ۱۱ شهید در حوزه شعر و ادبیات و سه شهید در رشته آثار تجسمی و خوشنویسی برگزار می شود.

ثابت قدم وحید با بیان اینکه البته تعداد شهدای هنرمند استان بیش از این تعداد است، بیان کرد: امیدداریم در سال های آتی و در کنگره های بعدی بتوانیم تعداد بیشتری از این شهدا را شناسایی و معرفی کنیم.

وی شناسایی سایر هنرمندان شهید، جمع آوری آثار شهدای هنرمند و برپایی نمایشگاه دائمی از آثار آنان و تهیه تندیس شهدای هنرمند را از برنامه های اولویت دار این اداره بیان کرد.

در این کنگره، کتاب های «معرفی شهدای هنرمند استان» به همراه زندگینامه و گلچین اشعار آنان، «عشق جاودان» برگرفته از زندگینامه و آثار شهید هنرمند وحیدی حصاری، «چهارده روایت»، «بچه مایه دار»، «گل باغ روشنایی» و کتاب صوتی «یاس کبود هرمدان» رونمایی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا