مزار ۲۰ شهید خنداب ثبت ملی می‌شود

به گزارش تا شهدا؛ ثامنی رئیس بنیاد شهید خنداب با اشاره به دستورالعمل بنیاد شهید جهت ثبت ملی گلزارهای شهدا گفت: این اقدام با هدف شناساندن فداکاری و ایثارگری‌های شهدای هشت سال دفاع مقدس در کشور اجرایی می‌شود که البته بخشی از کار از طریق میراث‌فرهنگی دنبال خواهد شد.
وی تصریح کرد: این دستورالعمل به کلیه نقاط کشور و شهرستان‌ها ارسال شده است و در حال حاضر اقدامات لازم در شهرستان خنداب به عنوان یکی از شهرستان‌های پایلوت در حال انجام است.
ثامنی در خصوص مقدمات این اقدام گفت: کارشناسان میراث‌فرهنگی امور لازم از جمله انجام نقشه‌برداری‌های خاص، تهیه نقشه، پلان و نمای جانبی قبور و تهیه نقشه هوایی گلزار را در دستور کار دارند و تشکیل پرونده ثبتی شهدا، تهیه اسامی شهدا، وصیتنامه، عکس، مشخصات والدین، همچنین تدوین پرونده فیزیکی بر عهده بنیاد شهید است که به سرعت انجام خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه گلزار ۲۰ شهید خنداب به دلیل اینکه قبور مطهر آنها شاکله‌ای تجمعی دارد، برای ثبت ملی انتخاب شده است، افزود: شهرستان خنداب ۱۶۲ شهید را تقدیم اسلام و انقلاب کرده است، اما به دلیل پراکندگی قبور آنها در شهرستان، این تعداد جهت ثبت ملی که شکل یکپارچه‌ای دارند، برای ثبت ملی انتخاب شده است که البته در هفته دولت امسال مزار مطهر آنها ساماندهی شد.
رئیس بنیاد شهید شهرستان خنداب اضافه کرد: گلزار این ۲۰ شهید به دلیل تجمعی بودن، برخورداری از نمای ظاهری و ساماندهی مناسبت، همچنین از نظر موقعیت جغرافیایی و مکانی نیز مورد تایید کارشناسان میراث‌فرهنگی است و در حال حاضر در انتظار اجرایی شدن دستور ابلاغی هستیم تا به سرعت عملیات ثبت ملی مزار این ۲۰ شهید انجام گیرد.
* ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا