مزار متفاوت یک هنرمند شهید در گلزار شهدای تهران

تا شهدا؛ گلزار شهدای تهران تاریخچه‌ای باشکوه دارد. به همین دلیل هرگاه در آنجا حاضر می‌شویم می‌توانیم جلوه‌های جدید و قابل درکی از موضوعات مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت درک کنیم که بسیار آموزنده هستند.
یکی از زیبایی‌ها گلزار شهدای بهشت‌زهرا(س) نوع طراحی سنگ‌مزارها، شعرها و مضامینی است که بر روی سنگ قبرها نوشته شده است. از جمله این مزار‌ها می‌توان به قبر دانشجوی شهید هنرمند «آیت‌الله سیفی» اشاره کرد.
بر سر مزار این شهید در طرحی ابتکاری یک دوربین فلزی بزرگ قرار دارد که از دور می‌توان حدس زد میان دوربین با حرفه و تخصص این شهید رابطه‌ای وجود دارد.
بر سر مزار این شهید این شعر حک شده است:
ما در ره دوست نقص پیمان نکنیم
گر جان طلبد دریغ از جان نکنیم
دنیا اگر از یزید لبریز شود
ما پشت به سالار شهیدان نکنیم
زندگینامه شهید سیفی
آیت‌الله سیفی در سال ۱۳۳۷ در شهر سراب متولد شد. نبوغ خویش را خیلی زود با طی موفقیت‌آمیز تحصیلات ابتدایی در شهر تهران نشان داد و پس از اتمام تحصیلات دبیرستان وارد دانشگاه شد و در دانشگاه شهید بهشتی به تحصیل در رشته فیزیک هسته‌ای پرداخت. سیفی بر تاثیرگذاری فرهنگی و اخلاقی در سینما و تلویزیون بسیار عقیده داشت و با تعطیلی دانشگاه‌ها در سال ۵۹ به فراگیری هنر فیلمسازی مشغول شد و در شاخه فیلمبرداری تبحر یافت و هنرش با آغاز جنگ در حضور مستمرش در جبهه‌ها شکوفا شد.
فیلم‌هایی همچون صدای پای نور، ایلام شهر آتشباران و فیلم های داستانی وارث ، معبر، سرباز کوچک ، یک قطره دریا ، دفاع مقدس و اتاق شماره یک، نتیجه تلاش بی‌وقفه این هنرمند است.
۲۱ دی ۱۳۶۵ هنگامی که خودش را برای پشت سر گذاشتن امتحانات لیسانس آماده می‌کرد به جمع اکیپ فیلمبرداری پیوست وعازم منطقه شلمچه شد و سرانجام بعد ازظهر پنجشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۶۵ در یکی از حساس‌ترین کارهای فیلمبرداری خود در فتح جزیره «بُواریَن» ، مورد اصابت ترکش قرار گرفت. تلاش برای نجات او بی‌نتیجه ماند و به شهادت رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا