مردي كه بغداد را لرزاند

در سال ۱۳۶۱ جنگ تحميلي هر روز شعله ورتر مي شد و صدام رييس دولت بعث عراق براي مانور سياسي از برپايي كنفرانس غيرمتعهدها سخن مي گفت و از مدتها قبل به كمك آمريكا بغداد را به دژ نفوذناپذيري تبديل كرده و تبليغات وسيعي به راه انداخته بود تا حدي كه براي سران غيرمتعهد بنزهاي سفارشي اش را روي اتوبانهاي نوساز بغداد راه انداخت . از يك طرف هم مدام تبليغ مي كردند كه ايران نمي تواند بغداد را ناامن كند در اين زمان بود كه ايجاد ناامني در استان بغداد در دستور كار نظامي ـ سياسي جمهوري اسلامي قرار گرفت تا ضمن هدف قرار دادن تاسيسات پالايشگاهي « الدوره » در جنوب شرقي شهر بغداد از برگزاري نشست غيرمتعهدها جلوگيري شود. در اين شرايط بود كه سرهنگ خلبان عباس دوران براي جلوگيري از تشكيل كنفرانس سران غيرمتعهدها در تاريخ ۲۰/۴/۱۳۶۱ماموريت يافت تا پايتخت عراق را ناامن نمايد.

دوران بايد بغداد را ناامن مي كرد. از مرز مي گذشت ميان رادار دشمن به حركت ادامه مي داد و آسمان بغداد را تهديد ميكرد. خيلي عجيب است كه يك هواپيما برود و يك كشور را آنهم با جديدترين تجهيزات به هم بزند. شهيد دوران در نامه هاي مربوط به اين ماموريت مقابل اسم پدافندهاي مختلفي كه عراق از كشورهاي اروپايي خريداري كرده بود نوشته است : نود درصد احتمال برگشت نيست .

شهيد سرلشكر عباس دوران در سال ۱۳۲۹ در شهر شيراز ديده به جهان گشود . دوران كودكي نوجواني و جواني را در شيراز گذراند . وي پس از اخذ ديپلم در سال ۱۳۴۹ به خدمت مقدس سربازي ميرود و بعد از بازگشت به دليل علاقه اي كه به يادگيري فن خلباني و خدمت به ميهن دارد در ۱۳۵۱ وارد دانشكده خلباني نيروي هوايي ارتش مي شود . پس از طي نمودن دوره مقدماتي پرواز در ايران براي ادامه تحصيل و فراگيري دوره تكميلي خلباني به كشور امريكا اعزام گرديد. با توجه به استعداد فوق العاده در كمترين زمان موفق به اخذ نشان و گواهينامه خلباني شده و به ايران بازمي گردد و با درجه ستواندومي در پايگاه هوايي همدان مشغول به خدمت ميشود. هنگامي كه جنگ تحميلي آغاز شد وي در پست افسر خلبان شكاري و معاونت عمليات فرماندهي پايگاه سوم شكاري (شهيد نوژه ) انجام وظيفه مي كرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا