اخبار

فرماندهی که با ۴۰ نفر صدام را تا پشت بستان به عقب راند

تا شهدا؛ فرماندهی که با ۴۰ نفر صدام را تا پشت بستان به عقب راند. نقطه عطفی که شهید غیور اصلی در دوران دفاع مقدس رقم زد. فرمانده دلاور عملیات مرحله اول آزادسازی شهر عاشقان شهادت «سوسنگرد»
سردار شهید علی غیور اصلی چهارم بهمن ۱۳۳۱ شب اربعین حسینی در مشهد به دنیا آمد.وی که از ابتدا جوانی مذهبی بود پس از طی تحصیلات راهنمایی در واحد تیپ نیروهای ویژه هوابرد ارتش استخدام گردید.وی پس از طی دوره های متعدد نظامی برای تکمیل تجربیات نظامی به چند سفر خارج از کشور از قبیل آلمان، ایتالیا، مصر و اردن فرستاده شد.ارتش بدلیل احساس خطر از جانب فعالیت های وی او را به لشکر ۹۲ زرهی اهواز منتقل کرد.وی مدتی در برخی کشورهای عربی فعالیت هایی را علیه پهلوی آغاز کرد اما پیش از جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در حالیکه قصد ترور محمد رضا شاه را به همراهی تعدادی از همفکران داشتند شناسایی شدند و وی مجبور به فرار شد. پس از آن مدتی را به کار با وانت در بین شهرها گذراند تا در سال ۱۳۵۷ دستگیر و حکم اعدامش صادر گردید.اما با وقوع انقلاب به همراه سایر زندانیان آزاد گردیدو مدتی بعد به همراه علی شمخانی، انجمن اسلامی را تشکیل دادند. او که استوار دوم نیروی زمینی لشکر ۹۲ اهواز بود به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست پس از مدتی به عنوان فرمانده عملیات سپاه اهواز، با حفظ مسئولیت قبلی (فرمانده آموزش نظامی استان) منصوب شد.
با آغاز شورش های ضدانقلاب در کردستان و شرارت های ضد انقلاب علیه مردم به فرمان امام خمینی(ره) به همراه بقیه نیروها به منطقه شتافت و با عارف شهید (دکتر مصطفی چمران) با سعی و تلاش بی وقفه، نقشه های جنگی را طرح می کردند و به اجرا می گذاشتند. پس از این که تا حدودی امنیت در منطقه برقرار شد، غیور اصلی بلافاصله به اهواز برگشت.
شهید غیور اصلی به هنگام تجاوز صدام به کشور عزیزمان در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ و عبور ارتش بعثی از شهرهای بستان، سوسنگرد و حمیدیه و پیشروی به طرف اهواز به منظور تصرف مرکز استان، با سازماندهی تعدادی از برادران پاسدار و نیروهای مردمی داوطلب به تعداد ۴۰نفر و به کارگیری تاکتیک حیرت آوری طی یک عملیات شبیخون، در ساعت ۲۴ روز ۹ مهر۱۳۵۹ به مواضع ارتش متجاوز در یک جبهه نسبتاً وسیع در محور جاده حمیدیه ـ سوسنگرد یورش برد.
با ابتکاری که شهید غیور اصلی به خرج داد و با رها کردن آب در منطقه، تجهیزات سنگین دشمن همچون تانک در زمین گیر کند و امکان پیشروی از دشمن سلب شد در این عملیات بسیار نابرابر نیروهای شهید غیور اصلی توانستند با کمک نیروهای هوانیروز ارتش که صبح به ایشان ملحق شدند دشمن که استعداد آن دهها برابر نیروهای خودی بود را با اتکاء به ایمان و توکل خود به ایزد متعال در هم کوفته و با وارد نمودن تلفات بسیار سنگینی از جمله انهدام و به غنیمت درآوردن دهها دستگاه تانک، آنها را تا پشت شهر مرزی بستان عقب برانند.
بدین ترتیب شهید غیور اصلی با عملیات خود نقش مؤثری را در شکست طرح صدام در سقوط خوزستان و اشغال اهواز ایفاء نمود. این شهید عزیز در ادامه این عملیات و به هنگام شناسایی مواضع جدید دشمن مجروح شد و در ۱۱ مهر ۱۳۵۹ به یاران شهیدش پیوست.
علی همیشه سفارش می کرد: سعادت این دنیا و آخرت در گرو اطاعت از اوامر انسان ساز امام امت است که نه تنها برای ایران، بلکه برای تمام مستضعفان جهان رهایی بخش و سعادت آفرین است.
پیکر پاک این سردار گمنام پس از شهادتش به تهران منتقل شد و در قطعه ۲۴ بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.روحش با امیرالمومنین محشور باد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا