اخبار

​عملیات کربلای ۵ محل تجلی امدادهای غیبی بود

به گزارش تا شهدا؛ مراسم گرامیداشت سالگرد عملیات‌های کربلای ۴، ۵ و ۸ و تجلیل از خانواده های شاهد وایثارگر این عملیات ها با حضور گسترده مردم و مسئولین ، فرماندهان، رزمندگان، جانبازان و ایثارگران ۸سال دفاع مقدس ، اسماعیل جبار زاده استاندار آذربایجان شرقی ، قاسم صمدیان مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران و مدیران کل ادارات و نهادها در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد.
دکتر اسماعیل جبار زاده استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم با ذکر خاطره‌ای از عملیات کربلای ۵، از نقش باورهای دینی در این عملیات سخن گفت و این عملیات را محل تجلی امدادهای غیبی و الهی توصیف کرد.
دکتر اسماعیل جبارزاده افزود: در مدت ۴۰ روز عملیات لشکر عاشورا در این منطقه عملیاتی، بارها دست عنایت الهی را مشاهده کردیم.
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس به ویژه عملیات‌های کربلای ۴، ۵ و ۸، گفت: یکی از اهداف این مراسم تجدید میثاق با روح پاک و مطهر شهداست.
دکتر جبارزاده گفت: ما رزمندگان و یادگاران دوران دفاع مقدس با شهدا عهد می‌بندیم که اگر روزی دشمن قصد تعدی و تجاوز به خاک پاک میهن اسلامی داشته باشد با همان روحیه و ایمان و شجاعت آماده دفاع از اسلام و انقلاب خواهیم بود.
وی افزود: امروز تجربه و روحیه ما نسبت به دوران جنگ بالاتر رفته و همه ما به همراه فرزندان خود آماده دفاع از میهن اسلامی هستیم.
غلام عسگر کریمیان فرمانده سپاه عاشورا با تاکید بر اینکه افتخار مي كنم آذربايجاني و عضوي از لشكر عاشورا هستم  ضمن يادآوري رشادت هاي رزمندگان كشورمان در طول دفاع مقدس به خصوص رزمندگان سپاه عاشورا، افزود: جنگ ما جنگ حق و باطل بوده و تمام نشدني است و مردم ايران به خصوص آذربايجان با تاسي به فرهنگ عاشورا هميشه پيشگام بوده و در همه صحنه هاي انقلاب و دفاع از آرمان هاي كشور حاضر هستند.
وي عمليات هاي كربلاي ۴، ۵ و ۸ را در يك كلمه عمليات هاي سرنوشت ساز خواند و گفت: اين عمليات به بركت خون شهدا و مجاهدت جانبازان و آزادگان و همه رزمندگان و پشتيباني ملت ايران موجب شد قطعنامه ۵۹۸ در شوراي امنيت تصويب شود.
كريميان ادامه داد: پس از اين عمليات ها، براي نخستين بار حداقل حقوق جمهوري اسلامي ايران در نظر گرفته شده و توارن قوا به نفع نيروهاي اسلامي ايران رقم خورد چنانچه خود عراقي ها اين جنگ را به نام تاج المعارك(بالاتر از همه معركه ها) معرفي كردند.
سردار امین شریعتی فرمانده سابق لشکر ۳۱ عاشورا نیز در این یادواره گفت: شهدا بر اساس کلام امام که فرموده بودند راه قدس از کربلا میگذرد، هدف شهادت را انتخاب کردند و امروز پیاده روی اربعین، تبلور خون های شهدا است و یکی از گوشه های نظام حضرت بقیه الله، نتیجه ی همین عملیات کربلای ۴ و ۵ بود.
سردار امین شریعتی مهمان ویژه ی مراسم، طی سخنانی شهدای عملیات های ۵-۴-۸ را مظلومانه ترین شهدای دفاع مقدس دانست و گفت: این مراسم جزو بهترین مراسم هایی بود که در عمرم دیده بودم و اگر بخواهم یادی از شهدای این عملیات و خود عملیات بکنم، ساعت ها طول میکشد، لکن شهدای اطلاعات لشکر چراغ راه بودند و با تقدیم جان و جسم خودشان، مسیرهای عملیاتها را شناسی میکردند.
وی با تاکید بر اینکه امام (ره) باعث ایجاد وحدت و انسجام شده و اولین ادغام بین ارتش و سپاه را مربوط به ادغام تیپی از لشکر ۲۱ حمزه بوده، ادامه داد: بصره از لحاظ سیاسی، اقتصادی بسیار مهم بود و رزمندگان اسلام به این اهمیت متوجه بودند و انجام عملیات کربلای ۴ میتوانست که تا حدود بسیار زیادی دیپلماسی ضعیف ما را تقویت کند و عملیات کربلای ۴ چنان دقیق و منظم طراحی شده بود که در عین ناباوری فرماندهان عراقی، رزمندگان ایرانی از اروند رود عبور کردند.
فرمانده اسبق لشکر ۳۱ عاشورا با گله از اشتباه جلوه دادن جریانات شهدای غواص دست بسته، گفت: برخی افراد از عمد و غرض این شهدا را به عملیات کربلای ۵ ربط میدهند، چرا که پایان این عملیات به قضیه ی قطعنامه ربط میشود. برای همین افراد والفجر مقدماتی که حجم تلفات بالا بود، این مسئله را پیش نکشیدند. دقت و برنامه ریزی درست طراحان عملیات با توجه به بالا و پایین آمدن آب رود بسیار بالا بود، چرا که باعث بیداری عراقی ها و به کارگیری تجهیزات اطلاعاتی و افراد نفوذی سعی در جلوگیری از عبور دوباره ی ایرانی ها شوند. هیچ یک از عملیات ها بدون ریسک نبود و عملیات کربلای ۴ حساسیت ویژه ای داشت.
امین شریعتی با تشریح عملیات کربلای ۴ ادامه داد: در روز عملیات که هوای بسیار غبارآلودی بود، آقای ممقانی که مسول جرثقیلهای لشکر بود در آن وضیعت جوی راه را برای انجام عملیات هموار کرد و عملیات را طوری پیشبردیم که ۱۹۰ گردان پیاده بدون تلفات عقب نشینی کرذند و در هیچ عملیاتی این همه انهدام از عراقی ها نگرفته بودیم که در همین عملیات کربلای ۵، ۵ بار عملیات انجام دادیم که نتیجه ی این عملیات باعث فعال شدن دیپلماسی کشورهای جهان در برابر ایران شدند و کشوری مثل عربستان نگران تصرف عراق توسط ایران بود.
سردار شریعتی با بیان اینکه اهداف شهدا پایمال نشده، ادامه داد: شهدا بر اساس کلام امام که فرموده بودند راه قدس از کربلا میگذرد و این هدف شهدا شده و امروز پیاده روی اربعین، تبلور خون های شهدا است و یکی از گوشه های نظام حضرت بقیه الله، نتیجه ی همین عملیات کربلای ۴ و ۵ بود.
وی گفت : عربستان سعودی از اول انقلاب و جنگ تحمیلی با ایران سردعوا داشتند، آنها با بسیج کردن صدام سعی در انحلال انقلاب داشتند و زمان انتخابات عراق، عربستانی ها با گله مندی از آمریکایی ها که چرا دولت و عراق را تحویل شیعه ها و ایران داده اند و سعودی ها آمریکا را برای دخالت نظامی تشویق میکردند ولی آمریکایی ها قولشان را نخوردند.
فرمانده سابق لشکر ۳۱ عاشورا، با تاکید بر اینکه سعودی ها ۴ میلیارد دلار صرف تشکیل القاعده ی آمریکا کردند، ادامه داد:عربستانی ها دیدند که شرکایشان مانند بن علی و مبارک را از دست دادند، در بحرین هر روز خارتر میشود و در یمن چطور ذلیل شده و زمانی از رفتن اسد میگفتند ولی الان دنیا فهمیده است که اسد مهمترین پایگاه تعیین کننده در منطقه است.
وی در پایان با تاکید بر ادامه پیگیری مجدانه جریانات حادثه منا و شیخ نمر، گفت:جریان حمله به سفارت نباید ذهن ها را منحرف کند و از راه های مختلف باید با سعودی ها مقابله کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا