عملیاتی که الگوی مدیریت جهادی است + عکس

به گزارش تا شهدا؛ این روزها که همه از آزادی خرمشهر صحبت می کنند هیچ اشاره ای به این مسئله ندارند که این حماسه بزرگ تاریخی حاصل چه عملیات مهمی در تاریخ ایران است و  همچنین توجه زیادی به چند و چون شکل گیری این عملیات نمی شود. در واقع آنقدر درگیر یادواره و جشن و لوح سپاس و عکس یادگاری و رزومه کاری و گزارش عملکرد شده ایم که از اصل موضوع و انجام یک عملیات غرور آفرین جا مانده ایم.

واقعیت امر این است عملیات بیت‌المقدس یک حماسه‌ی تاریخی و الگوی مدیریت جهادی در جنگ به حساب می‌آید که باید از تجربیات آن به‌خوبی استفاده شود. این عملیات در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۶۱ به مدت ۲۵ روز در منطقه‌ی عمومی رودخانه‌ی کرخه در غرب رود کارون، با رمز «یا علی ابن ابی‌طالب» اجرا شد. در این عملیات، سه قرارگاه عملیاتی قدس در منطقه‌ی سوسنگرد، قرارگاه فتح در منطقه‌ی دارخوین و قرارگاه نصر در شمال خرمشهر تشکیل شد.
 
در این عملیات با همدلی و هم‌فکری فرماندهان متعهد و با بصیرتی چون شهید صیاد شیرازی، شهید خرازی، شهید نیاکی، شهید کاظمی و جاویدالاثر متوسلیان، علی‌رغم بهره‌گیری از نیروهای اندک، توانستیم بیشترین اسیر را بگیریم (بیش از نوزده هزار تن از نظامیان رژیم بعث عراقی به اسارت گرفته شد) و بیشترین میزان از اراضی اشغالی کشور را آزاد نماییم ( بیش از شش هزار کیلومتر مربع از خاک کشورمان آزاد شد).

"عملیاتی

 
این عملیات که مصادف شده بود با میلاد امام علی (ع) و با رمز «یا علی ابن ابی‌طالب» شروع شد، به‌نوعی برگرفته از جنگ خیبر و توسل رزمنده‌ها به آن امام بزرگوار بود. سرانجام با ایثارگری‌ها، رشادت‌ها و مدیریت جهادی فرماندهان، در تاریخ ۳ خرداد ۶۱ خرمشهر که با ۳۴ روز مقاومت دلیرانه در برابر دشمن سقوط کرده بود، پس از ۵۷۵ روز اشغال و ویران شدن خانه‌ها، اماکن عمومی و دولتی، به آغوش میهن اسلامی بازگشت.

عملیات بیت‌المقدس به‌منزله‌ی بزرگ‌ترین پیروزی نظامی-سیاسی جمهوری اسلامی به حساب می‌آید.
 
از جمله ویژگی‌های این عملیات آن بود که دشمن هیچ‌گاه تصور هم نمی‌کرد که رزمندگان ایرانی بتوانند بر مناطقی به این وسعت عملیات کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا