شهید راه معرفت و اخلاص/ پایان این راه تشکیل حکومت مستضعفین جهان است

به گزارش تاشهدا؛ گفتگو با سعید مرادی، برادر شهید حمید مرادی را در ذیل می‌توانید مشاهده بخوانید.
*شهید مرادی از چه ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی برخوردار بود؟
حمید در بین اعضای خانواده و دوستان و آشنایان و همرزمان به عنوان فردی نیکوکار، با اخلاق، بسیار مهربان، خوش رفتار و متواضع معروف بود و کلیه کارهای خود را با سعه صدر انجام می‌داد. همه دوستان و آشنایان او را به رفتار خوب وسخاوتمندی می‌شناسند.
*شهید، اوقات فراغت خود در منزل را چگونه سپری می‌کردند؟
در همه اوقات، در رابطه با صله ارحام، تا جایی که توان و وقت داشت کوتاهی نمی کرد و در اوقات فراغت با گوش کردن نوار قرآن با صدای عبدالباسط سپری می کرد و هر وقت اعضای خانواده دور هم جمع می‌شدند، در خصوص احکام و درست قرائت نمودن حمد و سوره و احکام شرعی و بجا آوردن واجبات و ترک محرمات صحبت می کرد.
همواره اعضای خانواده را به خوش اخلاقی و کردار نیک و همسایه‌داری توصیه می‌نمود. به شدت با غیبت کردن، تهمت و افترا مخالفت می‌کرد و اگر کسی در این رابطه حرفی عنوان می‌نمود، با جدیت و قاطعیت تمام با او برخورد می‌کرد. همه اعضای خانواده را به رعایت شئونات اسلامی توصیه وسفارش می‌نمود.
*در مورد شجاعت و روحیات شهید برایمان توضیح دهید.
با توجه به اینکه بنده در ایام حیات ایشان توفیق همراهی و هم خدمتی با ایشان را نداشتم ولی آنچه که خودم دیدم و از زبان همرزمان، دوستان و آشنایان شنیده ام این است که حمید بسیار شجاع، دلیر، نترس، مدیر و مدبر بودند و در عین حال متواضع و مصداق آیه شریفه قرآن و کلام خدا که می‌فرماید: «اشداء علی الکفار رحماء بینهم» می‌باشد.
در تمام عملیات‌هایی که شرکت داشته‌اند، به عنوان فردی جلودار و نترس به جنگ با کفار در ستیز بوده و هیچ‌گونه ضعف و یا عقب‌نشینی در این رابطه نداشته و هر وقت -طبق اطلاعات خودم و هم رزمان شهید- هرجا رزمندگان اسلام از غرب تا جنوب قصد عملیات داشتند، به طور داوطلب در آن عملیات شرکت داشته و در ایام حیات، هر زمان و هر موقع که فرماندهان بلاواسطه صلاح دانسته، ایشان در هر پست و مقامی چه پرخطر و چه آسان، پذیرای مسئولیت‌های محوله بودند و خلاصه اگر بخواهیم از یاد و خاطرات شهید مرادی چه توسط خودم و چه توسط خانواده ام و دوستان و هم رزمان و کسانی که با آنها معاشرت داشته‌اند و دیگر مسئولین درباره شجاعت، پاکدامنی، لیاقت، صداقت و رشادت‌های دوران دفاع مقدس و مقیدبودن ایشان به اسلام، امام و انقلاب و ولایت فقیه و امت اسلامی بحث و صحبت کنیم، باید چندین جلد کتاب از سرنوشت ایشان بنویسیم.
*کدام قسمت از وصیت‌نامه شهید، شما را تحت تأثیر قرار داده است؟
کل وصیت‌نامه شهید مرادی قابل تأمل و دارای نکاتی مهم در دفاع از انقلاب و آرمان‌ها آن و توجه به آخرت و دوری از دنیاست. در وصیت‌نامه ایشان امده که «امروز میدان کار و فردا بازار مزد است. امروز عمل است بدون حساب و فردا حساب است بدون عمل… ای دوستان عزیز آنگاه که محیط را از همه انسان‌ها خالی می‌بینیم، دمی و لحظه‌ای از همه جا قطع نظر کنید و همه احساسات خود را کنار بگذارید و از همه جا ببرّید و به سوی خویشتن برگردید و در خلاف وجود خود فروروید و به دقت بنگرید که گذشته‌ها رفته و آینده هم مجهول‌الحال است. با خود زمزمه کنید که چه خواهیم شد و تا کی حیات خواهیم داشت و عاقبت چه مرض و حادثه‌ای به سراغم خواهد آمد و بالاخره چه روزی و با چه تعبیری این قفس تنگ خواهد شکست و مرغ محبوس روح پرواز خواهد کرد چه آنکه این مطلب قطعاً مورد شک نیست و بلاخره شدنی است که به کجا و چگونه خواهم رفت. و اما شما ای پدر و مادرم، بدانید و مطمئن باشید من امروز در راه جاودانه‌ام گام نهاده‌ام که انتهای آن انشاالله [تشکیل] حکومت مستضعفین جهان است…»
*در پایان اگر صحبت‌ خاصی دارید، بفرمایید.
من هر وقت در زندگی با مشکلی برخورد می‌کنم، به مزار شهدا می‌روم با شهدا درددل می‌کنم. مطابق کلام خداوند در قرآن کریم، شهدا زنده‌اند. آنها را واسطه قرار می‌دهم و با توسل به ائمه معصوم(ع) با خدا مناجات می‌کنم. توصیه می‌کنم که هیچ‌گاه شهدا را فراموش نکنیم چرا که با فراموشی شهدا، همه چیز را از دست خواهیم داد. شهدا پیرو ولایت و تابع امر دستورات امام خمینی(ره) و ولایت فقیه بودند و این راه را بی هیچ تردیدی طی کردند تا سرانجام به قله افتخار شهادت که بالاترین درجه است، رسیدند. باید پیرو و تابع ولایت فقیه باشیم تا هیچ آسیبی متوجه مملکت ما نشود. از جوانان و نوجوانانی که جنگ و جبهه را به یاد ندارند می‌خواهم وصیت‌نامه شهدا را با خود داشته باشند و آن‌ها را مدام بخوانند. وصیت‌نامه شهدا، راهگشای مشکلات و معضلات جامعه است. امیدوارم بتوانیم راه شهدا را آنگونه که شایسته است ادامه دهیم تا مورد خشنودی و رضایت حضرت بقیت‌الله‌الاعظم قرار گیرد.
*از وقتی که در اختیار ما و همکارانمان قرار دادید سپاسگزاریم.
من هم از شما تشکر می‌کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا