اخبار

شهیدی که فعالیت انقلابی‌اش با پخش اعلامیه‌ آغاز شد

به گزارش تا شهدا؛ شهید حجت الاسلام والمسلمین مهدی یعقوبی در سال ۱۳۲۹ در روستای علیک از توابع شهر زاوه شهرستان تربت حیدریه چشم به جهان گشود.
مهدی در دامان مادر رشد یافت تا به سن چهار سالگی رسید نخست به مکتب و پس از آن به مدرسه رفت دوره ابتدایی را در روستای علیک سپری کرد و یازده ساله بود که به تربت حیدریه رفت و سال‌های نوجوانی مهدی در تربت حیدریه سپری شد.
وقتی که به مدرسه هراتی و حوزه علمیه تربت حیدریه آمد پس از چند سال بهره گیری از محضر استادان و روحانیون این مدرسه در سال ۱۳۴۶ به مشهد رفت و به جمع طلاب مدرسه علمیه نواب مشهد پیوست.
پس از دو سال حضور در مدرسه علمیه نواب مشهد و آشنایی بیشتر با ریز و درشت مسائل موجود در کشور فعالیت مذهبی شهید یعقوبی آغاز شد. از سال ۱۳۵۲ به بعد وارد مرحله تازه‌ای در زندگی خویش شد در همین سال‌ها بود که با دختر یک روحانی ازدواج کرد و چند ماهی را با همسرش در زادگاهش زندگی کرد.
شهید یعقوبی با پخش اعلامیه‌های حضرت امام وارد فعالیت‌های سیاسی و مذهبی دوران انقلاب شد، سال‌هایی که در مشهد زندگی می‌کرد اقدام به تشکیل یک گروه پژوهشی کرد که حاصل کار این گروه چاپ کتابی به نام «اسلام در مقابل پیشرفتها و نیازها» بود.
شهید یعقوبی سال‌های نزدیک پیروزی انقلاب را همراه خانواده‌اش در مشهد گذراند و با قناعتی که هنر زندگی زاهدان و مردان خداست زندگی می‌کرد.
او خلوص را مستلزم حضور در جبهه‌ها می‌دانست چرا که در یکی از نطق‌های خود گفته بود: «وای به حال ما اگر جنگ تمام شود و ما زنده بمانیم، آن وقت معلوم می‌شود که چقدر ناخلفیم.»
شهید یعقوبی فردی با اخلاص و دلداده به عشق ائمه اطهار(ع) بود.
در نهایت در اولین روز اسفندماه ۱۳۶۴ شهید یعقوبی به اتفاق شهید محلاتی و جمعی دیگر از فرماندهان ارتش و سپاه در هنگام بازدید از جبهه‌ها منطقه اهواز در آسمان خوزستان وقتی که هواپیمای آنها در محاصره هواپیماهای عراقی قرار می‌گیرد و از مسافران خواسته می‌شود میان اسارت و شهادت یکی را انتخاب کنند، همه آن‌ها از جمله شهید یعقوبی شهادت را برمی‌گزینند و به این ترتیب هواپیمای حامل آنها هدف تیر دشمن قرار می‌گیرد و سرنگون می‌شود.
پیکر پاک این شهید والامقام با شکوه خاصی در شهرستان تربت حیدریه تشییع و در بهشت عسکری این شهرستان در کنار دیگر شهدای هشت سال دفاع مقدس به خاک سپرده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا