شهدا ضامن همگرایی و تعامل سازنده در کشور

تا شهدا – وی افزود: منطقه خاورمیانه، یکی از استراتژیکی‌ترین نقاط جهان است که به تعبیری آن را قلب جهان نامیده‌اند و هر کشوری که بتواند بر قلب جهان حکم رانی کند، عملاً سکان مدیریت این منطقه و حتی جهان را خواهد داشت.
مزارعی اظهار داشت: وجود منابع نفت و گاز و پتانسیل‌هایی که در این منطقه وجود دارد، همچنین وجود خلیج‌فارس، تنگه هرمز، استراتژیک بودن این منطقه و جایگاه ژئوپلیتیکی آن، حساسیت این منطقه را بیشتر کرده است.
کارشناس روابط بین‌الملل عنوان کرد: در این فضای پرتلاطم، ما نیز به‌عنوان یک کشور مسلمان، آگاهانه یا ناآگاهانه، خواسته یا ناخواسته، متأثر از محیط پیرامونی خود هستیم و به عبارتی، تصمیمات سیاسی در کشورمان، از دو عامل محیط پیرامونی و محیط داخلی نشأت می‌گیرد.
وی اضافه کرد: محیط پیرامونی همان منطقه خلیج‌فارس و خاورمیانه و حوادثی که در آن در حال رخ دادن است، که به‌طور مستقیم روی بحث سیاست خارجی ما تأثیر دارد.
مزارعی خاطرنشان کرد: در این شرایط، ما با یکسری از بازیگران و واحدهای سیاسی مواجه هستیم که در بحث سیاست خارجی خود، نه‌تنها با ما همگرایی و تعامل ندارند، بلکه چه‌بسا در خیلی از مسائل، نقطه مقابل ما در بحث سیاست خارجی، در منطقه خاورمیانه هستند.
کارشناس روابط بین‌الملل گفت: در محیط داخلی کشور ما هم مجموعه‌ای از متغیرهای مختلف وجود دارد که می‌تواند روی سیاست داخلی ایران تأثیرگذار باشد و در همین راستا این مجموعه متغیر یا علل و عوامل زیادی هستند که باعث می‌شود یک سیاست واحد شکل بگیرد.
وی ابراز داشت: متأسفانه گاهی اوقات شاهد هستیم که برخی از این علل و عوامل، در مسیری که برای نظام طراحی‌شده است، قرار نگرفته‌اند و به‌نوعی می‌توانند در واگرایی و عدم وحدت میان کشورمان تأثیرگذار باشند.
مزارعی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در خصوص ۱۷۵ شهید غواص کربلای ۴، اظهار داشت: این شهدا خودشان را در یک شرایط بسیار حساس و استراتژیک به ما رساندند و بی‌شک، امام خامنه‌ای این دغدغه را داشته‌اند که احساس کرده‌اند در برخی از موارد ما فاصله گرفته‌ایم و به همین دلیل شهدا به کمکمان آمده‌اند.
وی اضافه کرد: چون در مواردی ما با معیارهای شهدا و بعضی از اصول فاصله گرفته‌ایم، این شهدا به خواست و اراده الهی، بعد از چندین سال از پایان جنگ، در این موقع زمانی به کشور ورود پیدا کردند و عطرشان کل کشور ۸۰میلیونی جامعه ایران اسلامی را فراگرفت و دیدیم که مردم کشورمان چه استقبالی کردند.
کارشناس روابط بین‌الملل تأکید کرد: شهدا درست زمانی آمدند که همه جامعه و کشور ایران، نخبگان سیاسی ایران و مسئولان نظام نیاز داشتند که خودشان را با آرمان‌ها و اهداف این شهدا تطبیق دهند و هرچقدر ما بتوانیم خودمان را به اهداف و مسیر این شهیدان نزدیک کنیم، میزان مصونیت ما بالا می‌رود.
وی ادامه داد: هر وقت که خدای‌ناکرده ما از این مسیرها فاصله بگیریم، همان روز، روز تشتت، واگرایی و به قهقرا رفتن ما است.
مزارعی تصریح کرد: این شهدا در بهترین شرایط به ما کمک کردند و یک‌بار دیگر آن حلقه‌ای که می‌رفت تا در بعضی از موارد که ما شاهد بی‌تقوایی، چه از نوع سیاسی، چه از نوع اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و غیره بودیم، دوباره تلنگری به ذهن ما مسئولین، مردم و کسانی که در این مملکت نقشی تأثیرگذار دارند، زده و باعث شدند که این همگرایی و تعامل در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران، به معنای واقعی آن، مجدداً به‌حداعلای خود برسد.
کارشناس روابط بین‌الملل بابیان اینکه متأسفانه گاهی دنیای مادی و سیاسی باعث می‌شود که ما از مسیر و ارزش‌های شهیدان فاصله بگیریم، گفت: این شهدا با حضور مجدد خود، باعث شدند که این تحکم، قطعیت، تثبیت، همگرایی و تعامل میان همه گروه‌های سیاسی در کشور بیشتر شود و همه تحت لوای ولایت‌فقیه و فرمان مقام معظم رهبری، نظاممان را پیش ببریم و به سمت اهداف عالیه انقلاب اسلامی حرکت کنیم.
وی یادآور شد: مردم ما همیشه در بدترین شرایط هم درصحنه بوده و هستند و امتحان خود را در دفاع از آرمان‌های نظام اسلامی پس داده‌اند، که حضور پرشور مردم اهواز در راهپیمایی ۲۲ بهمن سال گذشته در آن شرایط نامناسب جوی، نمونه بارز این ادعا است.
مزارعی خاطرنشان کرد: پیام شهدا بیشتر متوجه مسئولان و کارگزاران سیاسی نظام است که باید نسبت به حساسیت‌های موجود توجه بیشتری داشته باشند، اختلافات سیاسی خود را کنار بگذارند و حفظ شعائر، اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی و ولایت‌فقیه را به‌عنوان یک سرچشمه و منبع، محور کار خود قرار دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا