اخبار

شهدا در فرهنگ ما حیات دوباره برای انسان‌ها ایجاد کردند

به گزارش تا شهدا؛ ابراهیم طاهرنژاد، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان یکشنبه ۱۶ اسفند ۹۴ در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که به مناسبت ۲۲ اسفند سالروز تاسیس بنیاد به فرمان امام خمینی(ره) و روز شهدا که در مجتمع فرهنگی و آموزشی شاهد و ایثار برگزار شد، شهدا را افضل انسان‌های روی زمین دانست و گفت: بنیاد نیز  از افضل سازمان‌هایی است که به شهدا و خانواده‌های معظم آنان خدمت می‌کند.
 وی هدف بنیاد را زنده نگه داشتن ایثار و شهادت عنوان کرد و افزود: شهدا در فرهنگ ما حیات دوباره برای انسان‌ها ایجاد کردند.
 طاهرنژاد اظهار کرد: ارتقای جایگاه انسانیت توسط شهدا تحقق یافت و از این رو در فرهنگ ما شهید بسیار اثرگذار است.
 وی در ادامه با بیان اینکه این روزها مدافعان حرم دفاع از تمامیت کیان اسلام و مسلمین را انجام می‌دهند، افزود: شهدای هسته‌ای نیز شهدای دفاع از سنگر علم و معرفت هستند.
طاهرنژاد، راه شهدای کشور را با راه شهدای کربلا یکی دانست و طی گزارشی با بیان اینکه ما در همه قشرها شهید داریم، گفت: استان گیلان داری هشت هزار شهید، ۲۲ هزار جانباز، دو هزار و ۷۰۰ آزاده است که از این میان، ۸۰۰ شهید دانش آموز، ۱۰۴ شهید دانشجو و یکصد معلم و فرهنگی داریم.
وی اضافه کرد: استان گیلان افتخار دارد تا ۱۲ خانواده تنها فرزندشان شهید، ۱۳۰ خانواده تنها فرزند پسرشان شهید، ۱۴۰ خانواده دو شهید و ۱۴ خانواده سه شهید و بیشتر داشته باشد.
طاهرنژاد با اشاره به اینکه ۴۰۰ شهید استان گیلان نیز بعد از پیروزی انقلاب در راه مبارزه با تروریسم به شهادت رسیدند و شهرستان رشت دو هزار و ۲۰۰ شهید دارد، گفت: بنیاد قبل از شروع جنگ تحمیلی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) تاسیس شد، بنیاد سه موضوع مهم در حوزه رسیدگی به مسائل ایثارگران، شهدا و خانواده ها و یادگاران آنان را بر عهده دارد.
 طاهرنژاد وظیفه اصلی بنیاد را ترویج و تثبیت فرهنگ ایثار و شهادت و جامعه اسلامی عنوان کرد و گفت: بنیاد با کمک مسئولین تلاش می کند یاد و نام شهدا را همیشه پایدار نگه دارد و در این مسیر نیاز ویژه به حمایت مسئولین داریم تا در پیچ و خم مشکلات زندگی خانواده های شهدا را هموار کنیم. شما اصحاب رسانه زبان گویای ما هستید و می توانید در این مسیر پرچم داران ما برای تبلیغ فرهنگ ایثار و شهادت باشید.
 طاهرنژاد در ادامه با اشاره به  اینکه روز بزرگداشت شهدا ۱۵ تا ۲۲ اسفند نامگذاری شده است، گفت: این زمان بهترین فرصت است تا دست کم برای همه اقشار و مسئولان جامعه موضوع شهید و شهادت را یادآوری کرده و بگوییم که هر چه داریم از مجاهدت و خون شهدا است.
 مدیرکل بنیاد استان گیلان ۲۲ اسفند را بهترین روز برای نامگذاری روز شهید دانست و خاطر نشان کرد: با کمک شهدا برای معرفی بزرگداشت این روز، همگی با هم با صفا و صمیمیت و نشاط بیشتر نسبت به سال‌های قبل تلاش می کنیم.
وی اولویت داشتن موضوع مربوط به خانواده های شهدا و ایثارگران را ضروری دانست و بیان کرد: این طبیعی ترین حقی است که شهدا از ما دارند چرا که جان عزیزشان را در راه دفاع از ارزش ها و مملکت دادند تا ما امروز به راحتی زندگی کنیم.
طاهرنژاد تصریح کرد: ما با قلم، ابزارها و بلندگوهایی که در اختیار داریم می توانیم به کسانی که در مسند خدمتگزاری هستند بگوییم که هر چه دارند از شهدا است.
 وی سرکشی از خانواده شهدا را ابتدایی‌ترین اقدام مسئولین در رسیدگی به امور آنان دانست و گفت: مقام معظم رهبری بر دیدار و دلجویی از خانواده معزز شهدا و ایثارگران توجه ویژه دارند.
طاهرنژاد با تاکید بر اینکه باید شهدا را پهلوانان زندگی خود بدانیم، اذعان کرد: باید فرهنگ پهلوانی را همیشه زنده نگه داشته و در این راستا شأن خانواده شهدا را حفظ کنیم.
وی در ادامه سخنانش به برنامه‌های بزرگداشت روز بزرگداشت شهدا اشاره و اظهار کرد: بیعت و تجدید میثاق با شهدا، برگزاری صبحگاه مشترک نیروهای نظامی و انتظامی، دیدار با نماینده ولی فقیه و استاندار گیلان، عیادت از خانواده‌های شهدا، تجلیل از خانواده‌های شهدا و ایثارگران کارمند بازنشسته از جمله برنامه‌های این هفته است.
طاهرنژاد با اشاره به کاشت ۸ هزار اصله نهال به نیت هشت هزار شهید استان گیلان در طی این هفته از برگزاری همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی در روز جمعه ۲۱ اسفند همراه با هدایای ارزشمند خبر داد و افزود: هر جا نام شهدا به میان می آید مردم حضور پررنگ تری از خود نشان می‌دهند.
وی همچنین گفت: برنامه‌های با موضوع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در صدا و سیمای مرکز استان آماده شده است که پخش می شود.
طاهرنژاد یادآوری کرد: نمایشگاهی در قالب آثار شهدا که تا کنون مشابه آن در کشور و استان برگزار نشده بود از روز  15 اسفند، با عنوان «کلک شیدایی» با آثاری همچون کاریکاتور، نقاشی، خطاطی و اشعار شهدا که خوشنویسی شده‌اند، در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا(ص) رشت دایر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا