شاه باید برود/ روایتی از شهید سید ابراهیم کسائیان

«ابراهیم» همیشه در کیفش اسپری های رنگی داشت و هر وقت که فرصتی دست می داد، دیوارهای شهر را به شعارهای انقلابی زینت می داد. کافی بود موقع عبور از خیابان ها چشم ماموران رژیم را دور می دیدیم؛ فورا اقدام به نوشتن شعار می کردیم. ابراهیم در این کارها بیشتر از دیگران فعالیت می کرد. شعاری که بیشتر از همه وحشت در اندام رژیم انداخته بود این بود که: «شاه باید برود.»
با چند نفر از بچه ها، آرام به طرف سینما رفتیم و ابراهیم نیز با تعدادی دیگر از طرف دیگر خیابان می رفتند که تظاهرات و برنامه هایشان را اجرا کنند. در حالی که به سینما نزدیک می شدیم، یکی از افسران شهربانی به ما مشکوک شده بودو سریع خودش را به ما رسانده بود. تا برگشتم عقب را نگاه کنم خود را زیر باطوم مامور شهربانی دیدم. ضربات باطوم آن مامور رعد آسا بر سر و صورتم می نشست. دست هایم را بالای سرم سپر کرده بودم. جیغ و دادم بلند شده بود، در این حال «ابراهیم» و شهید «جعفر رضایی» از آن سوی خیابان ما را دیده بودند که با مامور شهربانی به کتک کاری من مشغول بود، «ابراهیم» از پشت پرید و کلت افسر را از کمرش کشید و پا به فرار گذاشت. افسر ژاندارمری برگشت و به دنبال «ابراهیم» و «جعفر» دوید؛ او در حالی که می دوید فریاد می زد: «کلتم، کلتم، نذارید فرار کنن! کلتمو بردن!»
در این کشاکش، من خودم را از پشت به افسر رساندم. باطوم را محکم از دستش کشیدم و فرار کردم. مامورها به دنبال ما بودند. انبوه جمعیتی که برای تظاهرات به خیابان ها آمده بودند، برای اینکه مانع رسیدن دست ماموران به ما شوند، ما را در میان خودشان گرفتند و در لابه لای جمعیت پنهان شدیم. در حالی که سخت نگران ابراهیم شده بودم، داد می زدم:«ابراهیم! مواظب خودت باش!»
سه، چهار نفر از ماموران که ما را دنبال می کردند، وقتی به انبوهی و ازدحام جمعیت می رسند، مردم راه را بر آنها می بندند و مانع آنها می شوند. بین مردم و ماموران درگیری شدید صورت می گیرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا