اخبار

«شاهد یاران» یادمان سردار شهید حاج حسین بصیر منتشر شد

تا شهدا؛ تازه‌ترین شماره ماهنامه شاهد یاران ویژه سردار شهید حاج حسین بصیر با مطالبی همچون «سردار خستگی ناپذیر»، «پله پله تا ملکوت»، «گلچینی از پیام‌های شهید به هم رزمانش»، «متن گفتگوی کمتر شنیده شده از قائم مقام لشکر ۲۵ کربلا»، «خاطراتی از زبان همرزمان شهید به نقل از کتاب «حاج بصیر» نوشته علی اصغر حسین زاده فر، «سردار حاج حسین بصیر به روایت مسئولان»، «آثار خبر شهادت حاج بصیر و چگونگی تنظیم پیام شهادت وی»، «شهید بصیر در قامت یک همسر»، «شهید بصیر در قامت یک پدر»، «شهید بصیر در قامت یک برادر»، «شهید بصیر از زبان برادرش»، «خصوصیات اخلاقی و ویژگی‌های نظامی شهید بصیر در میدان نبرد در میزگرد فرماندهان لشکر ویژه ۲۵ کربلا»، «عبودیت و معنویت شهید بصیر در گفت‌وگو با حجت الاسلام اسد الله جعفری دادستان کل استان مازندران»، «استعداد نظامی و طراحی شهید بصیر در گفت‌وگو با سردار فتحعلی رحیمیان»، «شجاعت و رزم آوری شهید بصیر در گفت‌وگو با سردار تقی مهری رییس پلیس راهور ناجا»، «نقش پدرانه شهید بصیر در قبال رزمندگان و بسیجیان در میدان‌های جنگ از زبان سردار نقی اباذری»، «راز و رمز ارتقای نظامی شهید بصیر در گفت‌وگو با سردار سید محمد کساییان»، «پایبندی شهید بصیر به ارزش‌ها در گفت‌وگو با سردار ولی الله نانوا کناری»، «رشادت‌های شهید بصیر در میدان نبرد در گفت‌وگو با حمید علی صمیمی»، «شهید بصیر از زبان غلام فخار، دوست و هم رزمش»، «شهید بصیر از زبان جعفر خسروی دوست و هم رزمش»، «اخلاص شهید بصیر در گفت‌وگو با علی کمالی، همکار و هم رزم شهید»، «فعالیت‌های پیش از انقلاب شهید بصیر از زبان حسین مالایی کناری دوست و همسایه شهید»، «بازتاب شهادت شهید بصیر در گفت‌وگو با همراه و همرزمش مسعود مصباح»، «وصیت نامه سردار شهید حاج حسین بصیر» و «شهید بصیر به روایت اسناد» منتشر شد.

در بخشی از «متن گفتگوی کمتر شنیده شده از قائم مقام لشکر ۲۵ کربلا» می‌خوانیم: بصیر از فرماندهانی بود که تحت فرماندهی سردارانی چون دکتر چمران و سید مجتبی هاشمی قوای نظامی‌اش را با چاشنی ایمان به هم آمیخت و ایستاد. چونان که ایستادگی نام و قوام از او بگیرد و از همه درختانی که ایستاده شهید شدند. عملیات محمد رسول الله (ص) نیز از راه رسید و بصیر همچنان شیرمرد میدان بود. فکه، چذابه، مریوان و پنجوین تا همیشه نام کسانی را در سینه خواهند داشت که سپیده دمان از قله‌ها و دامانشان شب را تاراندندو و والفجرها گواه آن‌اند. گواه مردانی سبز در قله‌های سرخ شهادت.

در مطلب «شهید بصیر در قامت یک همسر»، آمده است: یک روز قبل از رفتن به جبهه سجاده مادرش را پهن کرد و روی سجاده مادرش نماز خواند و به مادرش گفت که برایش دعا کند و صبح قبل از رفتن به سر بچه‌ها و عمه‌اش (فوت کرده‌اند) دست کشید و نامه وداع حضرت زینب را خواند. ما همیشه آماده شنیدن خبر شهادت ایشان بودیم اما این دفعه طور دیگری بود.

در مطلب «شهید بصیر در قامت یک برادر» می‌خوانیم: نامش حسین بود. کنیه‌اش حسین بود، الگویش حسین بود و عشقش حسین. کسی می‌گفت زندگی و مرگ بدون حساب و کتاب نیست. رمز و رازهایی پشت پرده هست که ما از آن بی خبریم. مثل اینکه کسی به دنیا می‌آید که تولدش بی ارتباط نیست با کسی که همان روز از دنیا رفته است.

در بخشی از «خصوصیات اخلاقی و ویژگی‌های نظامی شهید بصیر در میدان نبرد در میزگرد فرماندهان لشکر ویژه ۲۵ کربلا» آمده است: لشکر ۲۵ کربلا مفتخر به پیروزی‌ها و رشادت‌هایی است که در بسیاری از عملیات‌ها موجب حماسه سازی و افتخار آفرینی شد. تیپ ۲۵ کربلا که پس از عملیات رمضان و محرم تحویل منطقه ۳ (استان‌های شمالی) شده بود به لشکر ۲۵ کربلا ارتقا یافت. شهید حاج حسین بصیر در زمان شهادت افتخار قائم مقامی این لشکر را داشت.

در «رشادت‌های شهید بصیر در میدان نبرد در گفت‌وگو با حمید علی صمیمی» می‌خوانیم: یکی از خصیصه‌های شهید بصیر این بود که هر جا که پر خطر تر بود ایشان داوطلب بود. بارها و بارها به دیدن منطقه و مسیر می‌رفت. روی کاغذ می‌آورد، نیروهایش را توجیه می‌کرد و بعد حرکت را انجام می‌داد. تمام احتمالات را سعی می‌کرد به شفافیت برساند تا وقتی شب می‌رسد در آن مسیر مانند روز عملیات را انجام بدهد. باید به پدیده‌هایی چون حاج بصیر بیشتر پرداخته شود. نمی‌خواهیم به جنبه ملکوتی آن‌ها بپردازیم. آن جایگاه هست، آن فرد انتخاب شده بود. باید جنبه‌های ملکوتی‌شان را تبدیل به جنبه بشری کنیم.

ماهنامه مستند تاریخی شاهد ياران به صاحب‌امتیازی بنياد شهيد و امور ايثارگران و مدیرمسئولی و سردبيري محبوب شهبازي منتشر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا