سه کتابی که از سردار همدانی به یادگار ماند

به گزارش تا شهدا؛ سردار حسین همدانی که عصر روز گذشته در سوریه و در دفاع از حرم بانوی صبر و استقامت، حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) به شهادت رسید، خوشبختانه بخشی از خاطرات خود در زمینه دفاع مقدس را در سه عنوان کتاب برای همگان به یادگار گذاشته است. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به این کتاب ها…
 تکلیف است برادر
این کتاب حاصل گفت‌وگویی است با سردار حسین همدانی فرمانده سابق لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) که به اهتمام حسین بهزاد صورت گرفته است.
در مقدمه این کتاب که روایتی است از انقلاب، حوادث کردستان و جبهه غرب می‌خوانیم: تکلیف است برادر، روایت دست اول رخدادهای مربوط به سال‌های مبارزه علیه دیکتاتوری پهلوی، انقلاب اسلامی بهمن ۵۷، استقرار نظام نوین، تاسیس سپاه پاسداران، نبردهای داخلی جبهه کردستان و سرانجام ناگفته‌های پیکارهای جبهه غرب در مصاف با سپاه دوم ارتش متجاوز رژیم عراق است.
در بخش دیگری از این مقدمه آمده است: فرهنگسرای پایداری نشر این اثر را فتح بابی بر انتشار روایت تاریخ شفاهی رخدادهای دفاع مقدس دانسته، مطالعه آن را به تمام علاقه‌مندان ادب و هنر پایداری توصیه می‌کند.
مهتاب خین
کتاب «مهتاب خیّن»، روایتی است از فرمانده بسیجی حسین همدانی از دوران انقلاب، کردستان و دفاع مقدس که به اهتمام حسین بهزاد به نگارش در آمده است.
راوی این رویدادها سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی؛ از فرماندهان ارشد جبهه میانی سر پل ذهاب، از بانیان گمنام لشکر ۲۷ محمد رسول ا… ، نخستین فرمانده لشکر ۳۲ انصار الحسین و فرمانده لشکر ۱۶ قدس سپاه در دوران دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران است.
در بخشی از این کتاب که به قلم ناشر نگارش یافته آمده است: «مهتاب خیّن روایتی است دست اول؛ از جنس ”تاریخ شفاهی”، که رخدادهای مربوط به سال های مبارزه علیه دیکتاتوری پهلوی، انقلاب اسلامی بهمن ۵۷ ، استقرار نظام نوین، تاسیس سپاه پاسداران، نبردهای داخلی جبهه کردستان و سرانجام ناگفته های فراوان از پیکارهای جبهه ی غرب و جنوب در مصاف با ارتش متجاوز رژیم به عدم پیوسته بعث عراق را در بر می گیرد.«
فاتحان خرمشهر
این کتاب سی و دومین کتاب از مجموعه «فاتحان خرمشهر» است. این روایت در دی ماه ۱۳۸۶ صورت گرفته است و همدانی در آن به شرح ماوقع فتح خرمشهر از نگاه خود پرداخته است. در این کتاب آمده است: «وقتی به سمت اروند می‌رفتیم، جلوتر از ما زنان و مردان خرمشهری بی‌سلاح بودند؛ با وانت‌های شخصی. ما داد می‌زدیم نروید، اما آنها می‌رفتند. اصلا دیگر آرایش نظامی نبود.» کتاب «مزد مقاومت» را بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس منتشر کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا