سلام بر شهید عسگری

از دارخوین حرکت کردیم. مرحله اول عملیات بیت المقدس بود. برای تصرف جاده اهواز، خرمشهر باید بیست و چهار کیلومتر در شب پیاده روی می کردیم. گردان اول با سنگرهای دشمن درگیر شد و وقتی  گردان های بعدی به خاکریز دشمن رسیدند، به راحتی به طرف جاده آسفالت ادامه مسیر دادند.

هوا گرگ و میش بود و جاده از یک کیلومتری دیده می شد. عراقی ها با چهار لول خود گردان ها را زیر آتش گرفتند. نیروهای پیاده در زیر آتش دشمن زمین گیر شده بودند. پیاده روی طولانی رمقی برای بچه ها نگذاشته بود. گلوله های دشمن بالای سر آنها منفجر شده صدای وحشتناکی ایجاد می کرد. چند نفر از نیروهای اول ستون هم مجروح شده بودند و در این شرایط رسیدن به جاده غیر ممکن به نظر می رسید. احمد رضا خدیو پور با فرماندهی لشگر تماس گرفت زیرا باید به سرعت کاری می کردند. روشن شدن هوا برای سه گردانی که در نزدیکی جاده زمین گیر شده بودند خطرناک بود. دقایقی گذشت، حسین خرازی با جیپ رسید. دو، سه دقیقه صحبت کرد و پس از کنترل اوضاع با گردان زرهی تماس گرفت. چند دقیفه بعد، یک دستگاه تانک، خود را به ما رساند. حسین رفت روی تانک ایستاد و با دوربین جاده را نگاه کرد. نیروها هم روحیه گرفتند و از روی زمین برخاسته، ایستادند.

رضا عسگری هم خود را با تانک بعدی رسانید. حسین، عسگری را کنار خود جای داد و از روی تانک با دست نقطه ای از جاده را به او نشان داد. دستی به پشت او زد و از تانک پایین آمد، تانک دیگری هم رسید.

دو دستگاه تانک به سرعت به طرف جاده حرکت کردند و پس از چند لحظه پشت گرد و خاک گم شدند. نیروها هم به دستور فرمانده گردان پشت سر تانک ها شروع به دویدن کردند.

بالاخره نیروها به جاده رسیدند و ابتکار حسین موثر واقع شد. خدمه دو دستگاه تانک در جنگ تن به تن با نیروهای دشمن در آن قسمت جاده پیروز شده بودند. گردان ها هم از همان نقطه خود را به جاده رسانیده و به طرف راست و چپ پشت جاده پخش شدند.

در دشت مقابل که به منطقه مرزی ختم می شد، صدها تانک دشمن آرایش گرفته و پس از دقلیقی پاتک آنها شروع شد.

در مرحله اول عملیات بیت المقدس اگر تانک های لشگر بدون اتکا به نیروی پیاده خود را به جاده اهواز، خرمشهر نمی رساندند رسیدن به هدف اولیه در عملیات مهم آزادسازی خونین شهر امکان پذیر نبود.

رضا عسگری، فرمانده زرهی لشگر، بارها با رشادت و ایثار خود پیروزی های بزرگی را بوجود آورده بود. ولی عظمت و تاثیر کار او در مرحله اول عملیات بیت المقدس، آنچنان خالصانه بود که باعث گردید چند ساعت بعد به همراه معاون خود نعمت الله صفری به فوز عظیم شهادت نایل گردد.

پایان

منبع: خورشید شلمچه، سید علی بنی لوحی، ناشر: موسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر، چاپ چهارم ۱۳۸۲، صفحه ۳۸ الی ۴۰.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا