سری که ۵میلیون دلار قیمت داشت+عکس

به گزارش تا شهدا با شهدا ، عماد مغنیه فرمانده نظامی حزب الله که در ۲۳ بهمن ۱۳۸۶ توسط جوخه های ترور اسرائیل به شهادت رسید اهداف بسیار زیادی را به انجام رساند و قتل او مصیبتی بسیار دردناک برای حزب‌الله بود اما آنهایی که حزب‌الله را می‌شناسند می‌گویند آن حزبی است که اگر پرچمی از او بیافتد پرچم‌هایی از آن برمی‌خیزد و هرگاه ضربه‌ای به او زده شود با ضرباتی سخت پاسخ خواهد داد.
ولید سکریه از کارشناسان عرب در مورد چگونگی روش تکنیکی عملیات ترور عماد مغنیه و اینکه شخصی ترور شد که همیشه مخفی بود یا با هویت مخفی تردد می‌کرد ولی با این حال شناسایی و در دمشق ترور شد، گفت:‌ «می‌توان گفت که نیروی نفوذی در یکی از بخش‌هایی که عماد مغنیه فعالیت می‌کرد، وجود داشته و به وسیله همین نفوذ توانستند او را شناسایی کرده هدف قرار داده و به قتل برسانند.»

عماد مغنیه را حتی شهروندان عادی هم می‌شناسند و می‌دانند که اقتضای فعالیت و جابه‌جایی دائم او چیست. در ضمن در این چارچوب تنگی که در آن فعالیت می‌کرد موساد و اسرائیل توانست در آن نفوذ کند و او را به قتل برساند.

سکریه در پاسخ به این سؤال که به جز تسویه‌حساب‌های وجود داشته این عمل اسرائیل چه پیامی برای حزب‌الله و برای سوریه داشت،گفت: در جنگ ۳۳ روزه ناکامی سازمان جاسوسی اسرائیل آشکار شد که هیچ اطلاعات مفیدی در مورد حزب‌الله ندارد اینکه حزب‌الله چه عوامل بازدارنده چه تاکتیک‌ها و چه سلاح‌هایی دارد. موساد اینها را نمی‌دانست. بعد از جنگ ۳۳ روزه شاید بتوان گفت که تلاش فراوان و متمرکز موساد و دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل در کشف شیوه فعالیت و حوزه‌های فعالیت حزب‌الله و سوریه متمرکز شد چرا که این دو عامل نیروهای بازدارنده اسرائیل بودند و این جمع‌آوری اطلاعات شاید برای جنگ آینده بود. اما این عملیات ترور برای حکومت اولمرت که با گزارش وینوگراد در جنگ ۳۳ روزه بعنوان مقصر شکست محکوم شده یک عملیات روانی علیه سوریه و حزب‌الله است. دوم اینکه به حزب‌الله و سوریه و مخالفان داخلی حکومت اولمرت نشان دهد که سیستم اطلاعاتی قادر است که در صحنه‌ها و میدان‌های مختلف نفوذ کرده و افراد را از میان بردارد.

یک کارشناس دیگر در مورد این ترور گفت:‌ پیامدهای سیاسی این عملیات برای اوضاع داخلی لبنان پیامدهای مثبتی ایجاد خواهد کرد. مدتی شایع شده بود که شاید هدف اسرائیل از این ترور شروع فتنه‌ای در ۴۸ ساعت پیش از شروع حیات سیاسی لبنان با انتخاب رئیس‌جمهور جدید باشد و متأسفانه شرایط موجود در لبنان با این شایعه همراهی می‌کرد. این ترور که می‌رفت بحران در داخل لبنان ایجاد کند اما دیدیم که حتی رئیس جریان ۱۴ مارس آقای سعدحریری ابراز تأسف نموده و پیام تسلیت صادر کرد و همه را دعوت به وحدت نمود. زندگی غامض و پایان اسرارآمیز در حیرت ناشی از زمان و مکان این ترور اذهان به سمت سؤال از عامل آن و هدفش هدایت می‌شوند. این ترور با دقت اطلاعاتی و امنیتی بالایی در دمشق صورت گرفت اما این ترور چگونه صورت گرفت. آیا این به منزله شکاف در دستگاه‌های اطلاعاتی سوریه و حزب‌الله است؟ چه کسی انجام‌دهنده این عملیات بود؟ نگاه به انجام این عملیات نشان‌دهنده تلاش بسیار زیاد و دقت بالای امنیتی در انجام آن می‌باشد که بعضی معتقدند این ترور همزمان کار دستگاه‌های امنیتی، منطقه‌ای و یا محله‌ای است. بعضی دیگر در همان ابتدا مسئولیت کارها را بر دوش آمریکا و اسرائیل گذاشتند. هر یک از طرف‌ها موضعی خاص درباره فرمانده ترور شده حزب‌الله دارند. به هر حال هر طرفی که عامل ترور بوده باشد زمان‌بندی دقیق در ترور هدف را به رخ ما می‌کشد.

شبکه تلویزیونی آمریکا یعد از شنیدن خبر ترور فرمانده نظامی مقاومت لبنان: دیشب به وقت محلی واشنگتن خبر انفجار دمشق را شنیدیم و اول صبح امروز اعلام شد که سرنشین اتومبیل منفجر شده عماد مغنیه بوده است. همانطور که می‌دانید عماد مغنیه دارای پرونده طول و درازی در واشنگتن است. و همانطور که می‌دانید او متهم به بسیاری از عملیات‌های تروریستی علیه آمریکا و نیروهای آمریکایی اعم از انفجار سفارت آمریکا در بیروت و انفجار مقر نیروهای مارینز و قتل بوبیس دیدم و تا امروز معتقدیم که او با نیروهایی که بر ضد نیروهای ائتلاف در عراق فعالیت می‌کنند همکاری داشته است. این شخص از چند سال پیش تا کنون باعث نگرانی آمریکا است.

عماد مغنیه اسمی که به مجرد شنیدن آن لرزه بر پشت سازمان های اطلاعاتی آمریکا می‌انداخت و سازمان اطلاعاتی صهیونیستی را به وحشت می‌انداخت. سازمان‌های اطلاعاتی دنیا در شناخت این فرمانده شهید دچار سردرگمی بودند آنان طی ۲۵ سال در جستجوی مردی بودند که هیچ مشخصه‌ای نداشت شخصی که رنگ چشمش و ساختار فیزیکی‌اش رزمش و دیگر جزئیاتش از تیررس بزرگترین سازمان‌های اطلاعاتی جهان مخفی مانده بود. شخصی که سازمان اطلاعاتی آمریکا و موساد جز آن که یک عکس مربوط به او را آنالیز کنند دستاورد دیگری نداشتند. عکسی که گفته می‌شود متعلق به اوست. و در تمامی سایت‌های اینترنتی مربوطه دیده می‌شود. ولی اطلاعات آمریکا در مورد محل حضور او و اینکه برای گم کردن رد خود اقدام به جراحی پلاستیک کرده است همواره ضد و نقیض بوده است. اسم این فرمانده در لیست کسانی است که سازمان ضد جاسوسی اطلاعات مرکز آمریکا تحت پیگرد دارد و جایزه تعیین شده جهت دستیابی به شهید مغنیه در این لیست به ۵میلیون دلار رسید.

 

اما لیست اتهامات آمریکا به این فرمانده شهید از عملیات‌هایی که در لبنان صورت گرفته شروع نمی‌شود و به همان‌ها پایان نمی‌یابد. اولین اتهامی که سازمان اطلاعاتی آمریکا به گردن شهید مغنیه می‌اندازد طراحی و هدایت عملیات انفجار مقر مارینز در سال ۱۹۸۳ می‌باشد. تا اتهام ربودن دیپلمات‌های آمریکایی و …

تا سال ۲۰۰۰ فرمانده شهید، عماد مغنیه نفر اول لیست تحت پیگیردهای سازمان اطلاعاتی آمریکا و تنها فرد در سیاره زمین است که متهم به کشتن بیشترین تعداد نظامیان آمریکایی است. این اطلاعات مطابق با دعاوی سایت اینترنتی آمریکایی با نام تروریسم مانیتور می‌باشد.

معادله‌ای که شهید حاج‌رضوان با خون خود به آن پایان بخشید در امتداد مسیری بود که از ۲۵ سال پیش آغاز شده بود و او را روز به روز با جانفشانی‌های رهبران شهید مستحکم‌تر کرده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا