سرداری که شهرتش در گمنامی است / شهید چمران کردستان کیست؟
تا شهدا –  نام شهید حاج ˈهوشنگ ورمقانیˈ در شهرها و روستاهای کردستان به عنوان پاسداری دلیر و شجاع، حامی و دلسوز قشر آسیب پذیر و محروم جامعه در دهه ۶۰ و ۷۰ زبانزد خاص و عام بود و امروز نیز بعد ازگذشت ۱۷ سال از شهادتش همچنان مورد احترام مردم است و نامش همواره به نیکی یاد می شود.

 

 

 

 

 

 

سرداری که شهرتش در گمنامی است / شهید چمران کردستان کیست؟ 

به گزارش تا شهداز، شیوه زندگی، منش و ویژگی های اخلاقی و شخصیتی این شهید والا مقام که به ˈ چمران کردستان ˈ مشهور است، تلنگری به همه مسوولان به ویژه دلدادگان ایران اسلامی و بهترین الگو برای جوانان این مرز و بوم است.

اول تیر که مصادف با سالروز شهادت این سردار شهید است بهانه ای بود برای مرور زندگی و سال های مبارزه این بزرگ مرد کردستانی، مردی که از خود گذشت تا نام اسلام، ایران و کردستان را زنده نگه دارد. 

مظلومیت شهدای کردستان و ناشناخته ماندن رشادت ها و فداکاری های این مردان آسمانی در سرزمین مجاهدت های خاموش، قلم توانای نویسندگان، روزنامه نگاران و خبرنگاران را می طلبد تا آنان را به جامعه بشناسانند و مردم بخصوص نسل جدید بیشتر و بهتر با زوایای زندگی این الگوهای ملی آشنا شوند. 

زندگی معنوی و سراسر عشق الهی حاج هوشنگ ورمقانی پر از پیام های سازنده برای عبرت و درس است که متولیان امور فرهنگی با انجام تحقیقات کامل در استان و محل های خدمت آن بزرگ مرد به عنوان یک منبع غنی از اسوه های فرهنگ ایثار و شهادت در کردستان، باید کتاب ها، داستان ها و فیلم ها از آن بسازند تا چهره عاشقان وطن و سرداران مردمی دیار کردستان که در نهایت مظلومیت شهید شدند، بهتر به دنیا شناخته شود.

سرداری که شهرتش در گمنامی است / شهید چمران کردستان کیست؟

از راست نفر دوم سردار شهید حاج هوشنگ ورمقانی

اگرچه کردستان به فرموده رهبر معظم انقلاب، سرزمین فداکاری های بزرگ است و محل ایثار و شهادت بسیاری از بزرگان کشور بوده و در اکثر برنامه های رسانه ای ملی در حوزه ایثار و شهادت به آن اشاره می شود، اما در سطح ملی از سرداران و بزرگان بومی کردستان کمتر یاد می شود و آنگونه که شایسته شان آنهاست اطلاع رسانی نشده است.

تلاش دستگاه های فرهنگی استان کردستان که در این زمینه اقداماتی انجام داده اند جای تقدیر دارد اما برای معرفی این بزرگواران و خدمات شایسته و ماندگار آنها، قطره ای در مقابل دریا است و جا دارد بسیار بیشتر از اینها تلاش شود، البته ناگفته نماند که بخش فرهنگی سپاه بیت المقدس کردستان در چند سال اخیر برای گرامیداشت یاد و خاطره حماسه آفرینان این خطه از ایران اسلامی اقدامات قابل تحسین و عالی انجام داده است.

اگر با دقت بیشتر به زندگی حاج هوشنگ ورمقانی بنگریم و مروری به همه برنامه ها و اندیشه های زیبا و خدا پسندانه ایشان داشته باشیم و با همرزمان، اعضای خانواده و مردم عامه و روحانیون مناطق کردستان که در آن دوران به نحوی با آن سردار والا مقام در ارتباط بودند و نتایج برنامه های ایشان را در دهه ۶۰ و ۷۰ مورد بررسی قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که وی اقدامات بزرگی انجام داده است.

 

شجاعت، معنویت، بصیرت و خدا محوری وی در زمینه تحقق امنیت پایدار در کردستان، ایجاد همگرایی و وحدت میان شیعه و سنی، حرمت گذاشتن به مردم منطقه و جلوگیری از آسیب رساندن به مردم منطقه و خانواده های فریب خوردگان در آن دوران حساس از جمله برنامه های سردار ورمقانی بود.

سردار خوبی ها و ایثار و از خود گذشتگی و مایه افتخار کردها، شهید حاج هوشنگ ورمقانی فرمانده قرارگاه استانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کردستان، در سال ۱۳۳۸ در روستای «ورمقان» از توابع شهرستان سنقر دیده به جهان گشود و در محیط آرام و پر از صفا و دوستی روستا درس همنوع دوستی و خدمت صادقانه همراه با اعتماد به هموطنان را آموخت و تا پایان مقطع متوسطه در این شهرستان حضور داشت.

وی در اوایل سال ۱۳۵۸ برای خدمت بهتر به قشر ضعیف و آسیب پذیر مناطق روستایی و محروم کردستان در جهاد سازندگی شهرستان قروه مشغول به خدمت شد، که برای شناخت بیشتر از شخصیت این جوان رشید در آن مقطع باید در کنا صحبت مردم شهر و روستا های قروه و دهگلان نشست.

حاج هوشنگ، خدمت مقدس سربازی خود را در لشکر ۲۸ پیاده کردستان گذراند و در این مدت به خاطر ایثار و شجاعتی که در راه مبارزه با گروهک های ضد انقلاب از خود نشان داد، موفق به دریافت مدال رشادت و لیاقت از دست فرمانده وقت لشکر شد.

وی با داشتن بصیرت و آگاهی کامل از وضعیت بحرانی استان کردستان و حس هم نوع دوستی در آن روزهای سال ۱۳۶۰ به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان قروه درآمد و در همان آغاز ورود به عنوان فرمانده گردان ویژه نیروهای اعزامی از شهرستان قروه در نبرد با رژیم بعث عراق، بخشی از جبهه قصر شیرین را تحویل گرفت. 

او در این پست خدمات شایانی ارایه داد که اخلاق، باور قوی و خلوص ایشان با همرزمان خود بویژه تعدادی از پاسداران کردستانی، نام و یاد ایشان را برای همیشه در جامعه ماندگار کرده است.

سرداری که شهرتش در گمنامی است / شهید چمران کردستان کیست؟

حاج هوشنگ ورمقانی در این مقطع مدتی نیز به عنوان مسوول گزینش سپاه شهرستان قروه منصوب شد که در جذب جوانان این شهرستان به نهاد مردمی سپاه خدمات ارزنده ای به مردم منطقه داشت و پس از آن فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخش دهگلان را بر عهده گرفت که مردم منطقه لیلاخ امروز نیز از رشادت ها و خدمات ارزنده آن سردار بی ادعا در این منطقه به نیکی یاد می کنند.

شهید ورمقانی در سال ۱۳۶۱ ازدواج کرد که ثمره این ازدواج سه فرزند پسر و یک فرزند دختر است که فرزندان ایشان نیز در تداوم راه پدر بزرگوارشان و ارتباط صمیمی و خدمت به جامعه، الگو هستند.

سردار ورمقانی با صداقت و جلب اعتماد مردم منطقه در سال های ۶۱ الی ۶۳ بیش از یکصد روستای منطقه را پاکسازی کرد و امنیت منطقه را به وسیله خود مردم و ایجاد پایگاه های مردم برقرار کرد که این اقدام وی مورد تقدیر فرمانده هان سپاه قرار گرفت و می توان از این حرکت به عنوان نقطه عطف برقراری امنیت پایدار در منطقه از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یاد کرد. 

وی در سال ۱۳۶۴ بنا به درخواست فرمانده تیپ بیت المقدس به آن یگان ماموریت یافت و تا پایان جنگ تحمیلی به عنوان جانشین ستاد و فرمانده پایگاه این تیپ در جبهه های جنوب و جزیره مجنون در کمال خلوص و شجاعت به مبارزه پرداخت که یادآوری ویژگی های شخصیتی ایشان از زبان تعدادی از روحانیون اهل سنت کردستان که در این دوران همرزم شهید بودند، شنیدنی است.

روحانیون همرزم شهید ورمقانی طوری از عرفان و خداشناسی و باور و صداقت ایشان یاد می کنند که جوانان از شنیدن آن لذت می برند و درس می گیرند، آنها اعتقاد درونی شهید ورمقانی به خداوند متعال و تاسی از زندگی حضرت محمد (ص) را مهم ترین عامل شهرت و جایگاه ایشان در دل مردم می دانند.

سرداری که شهرتش در گمنامی است / شهید چمران کردستان کیست؟شهید ورمقانی که با داشتن این ویژگی عرفانی و معنوی در همه عرصه ها و مراحل زندگی خود بهترین الگو بود در سال ۱۳۶۸ برای گذراندن دوره دافوس به دانشگاه امام حسین(ع) در تهران رفت که در آن دوره هم به عنوان دانشجوی ممتاز انتخاب شد. 

بعد از دوره دافوس به عنوان یکی از ارکان تیپ بیت المقدس در طراحی برنامه های رزمی و ستادی نقش کلیدی و بسزایی را انجام داد که همرزمان وی همیشه به درایت، آگاهی، هوشمندی و پیش قراول بودنش در پذیرفتن مسوولیت های سخت در خاطرات خود با شهید ورمقانی یاد می کنند.

به گفته همرزمان و خانواده شهید ورمقانی، حاج هوشنگ همیشه به توصیه های حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب کمال دقت را داشته و در کردستان هیچگاه وارد مسایل سیاسی کاری نشد، بلکه بخاطر توانایی و لیاقت خود در سال ۱۳۷۱ به سمت مسوول بازرسی و فرمانده یگان ویژه قرارگاه استانی شهید شهرام فر منصوب شد و در سال ۱۳۷۳ به عنوان پاسدار شایسته و در سال ۱۳۷۴ به عنوان پاسدار نمونه نیروی زمینی سپاه معرفی شد.

تعبیر چمران کردستان به حاج هوشنگ ورمقانی از زبان همرزمانش به حقیقت زیبنده ایشان است و هر آنقدر بیشتر از شخصیت والای ایشان شناخت پیدا می کنیم بیشتر به جایگاه رفیعشان پی می بریم که تحقق این مهم و شناخت از جایگاه والای ایشان در میان مردم کردستان و سایر رزمندگان کشور نیازمند تلاش و کوشش بیشتر فعالان فرهنگی استان است.

روایت زندگی، ویژگی های اخلاقی و شخصیتی شهید حاج هوشنگ ورمقانی از زبان خانواده، همرزمان و اهالی مردم شهرها و روستاهای کردستان و حتی اعضای ضد انقلاب حزب منحله دموکرات در فیلم ۵۰ دقیقه ای به نام ˈ روزنه ای به اوج ˈ تهیه شده از سوی سپاه بیت المقدس کردستان برای شناخت بیشتر از وی، اقدام شایسته و قابل تقدیری است که باید به صورت گسترده در سطح کشور توزیع شود. 

اعتراف کمال شریفی عضو حزب منحله دموکرات کردستان به شجاعت حاج هوشنگ ورمقانی در میدان جنگ و مظلومیت ایشان در زمان شهادت به عنوان دشمن انقلاب اسلامی از نیروهای سپاه پاسدران بومی کردستان حاوی ناگفته های زیادی از زندگی سرداران بی ادعای کردستان است که در تاریخ برای همیشه ماندگار و الگو خواهد بود. 

حاج هوشنگ ورمقانی غروب جمعه اول تیر سال ۷۵ در محور قهرآباد سقز در کمین نیروهای ضد انقلاب افتاد و پس از ۴۵ دقیقه مبارزه شجاعانه، همراه با همرزم دلاور خود بسیجی ˈ عبدالرحمان مهربانی ˈ به فیض عظیم شهادت نایل شد و نام و یاد وی برای همیشه تاریخ افتخاری بزرگ برای مردم کردستان و نهاد مردمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است.

شاید زیباترین خاطره زندگی سراسر عشق و ایثار این سردار که هشت سال پس از پایان جنگ تحمیلی به قافله شهدا پیوست، نامه سربسته ای باشد که در سال شهادتش برای پدر خود نوشت و از او خواست تا نامه را در جوار قبر منور رسول اکرم(ص) باز کند و بخواند، نامه ای که امروز برای همه ما سرگشاده شده و یادآور فصل پرواز برای همه عاشقانی است که هنوز فصل پروازشان فرا نرسیده است. 

چمران کردستان در نامه خود به پدرش چنین نوشته بود: ˈ پدر عزیزم دعا کنید خداوند سال ۷۵ را سال شهادت من قرار بدهد، اگر دعا نکنید مدیون من هستید. امام عزیز، رهبرمان و شهدا را فراموش نکنیدˈ و این چنین بود که خداوند در استجابت دعای این پدر، پسرش را در سال ۷۵ آسمانی کرد. 

دکتر مجتبی ورمقانی فرزند این شهید والامقام در صحبت های خود که در آن روزگار حدود ۱۰سال عمر داشت صورت سوخته پدرش را جلوی آفتاب بیاد می آورد و می گوید: بزرگترین افتخار خانواده ما وجود جایگاه و محبوبیت شهید حاج هوشنگ ورمقانی در منطقه است.

وی می گوید: در مناطقی که پدرمان حضور داشته بویژه روستاهای کردستان هرکس متوجه می شود که من فرزند شهید ورمقانی هستم بی اختیار اشک در چشمانش جمع می شود و از خوبی های پدرمان می گویند که در آن لحظه به وجود شهید ورمقانی با تمام وجود افتخار می کنم.


به گفته وی خانواده شهید ورمقانی برای معرفی این شهید بزرگوار در استان با همکاری سپاه بیت المقدس و صدا و سیمای استا،ن با هزینه های خود در استان اقدامات قابل قبولی انجام داده اند اما دستگاه های فرهنگی دیگر در سطح کشور برای معرفی شهدای بومی کردستان بسیا ضعیف عمل کرده اند که لازم است دستگاه های فرهنگی و متولیان امر برای معرفی شهدای بومی کردستان نیز تلاش بیشتری داشته باشند.

با این شناخت چند سطری از شخصت والای شهید حاج هوشنگ ورمقانی به عنوان یکی از پاسداران صادق، متعهد و مردم دار استان کردستان بر این باور رسیدم که لازم است تمام جوانان و مسوولین، حتما زندگی نامه یکی از شهدای والا مقام را مطالعه کنند و الگو بگیرند و بر این باور باشند که مردم تنها با عمل صادقانه و بی ریا مقبولیت افراد را می پذیرند و تنها اخلاق اسلامی و خدمت در راه خداوند موجب ماندن نام نیک افراد در جامعه می شود.

تا شهداز، سالگرد شهادت این دلیرمرد خطه کردستان را به ملت ایران و خصوصا کردستان تبریک و تسلیت گفته و امیدواریم که ما بتوانیم رهرو راه این سردار پرافتخار باشیم.

سرداری که شهرتش در گمنامی است / شهید چمران کردستان کیست؟

سرداری که شهرتش در گمنامی است / شهید چمران کردستان کیست؟

سرداری که شهرتش در گمنامی است / شهید چمران کردستان کیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا