ستاری شهیدی که منشا خدماتی ارزشمند در نیروی هوایی بود

به گزارش تا شهدا؛ سر لشکر شهید، ˈمنصور ستاریˈ در سال ۱۳۲۷ در روستای ˈولی آباد ˈ ورامین دیده به جهان گشود.

پدرش مرحوم حاج حسن شاعری فاضل بود که دیوانی از او به نام «ماتمکده عشاق» به یادگار مانده است.

ستاری دوران ابتدایی را در مدرسه ولی آباد ورامین و دوران متوسطه را در قریه « پوینک » باقرآباد به پایان رسانید.

وی در طول دوران تحصیل همواره یکی از شاگردان ممتاز کلاس به شمار می رفت.

شهید بزرگوار پس از اخذ دیپلم متوسطه، در سال ۱۳۴۶ وارد دانشکده افسری شد و پس از پایان دوره دانشکده به درجه ستوان دومی نایل آمد.

در سال ۱۳۵۰ جهت طی دوره علمی کنترل رادار به کشور آمریکا اعزام شد و پس از گذراندن دوره یکساله در سال ۱۳۵۱ به ایران بازگشت و به عنوان افسر کنترل شکاری نیروی هوایی مشغول به کار شد.

شهید ستاری در سال ۱۳۵۴ در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته برق و الکترونیک پذیرفته شد.

تعدادی از واحدهای دانشگاهی را گذرانده بود که با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی تحصیل را کنار گذاشت و همدوش دیگر آحاد مردم به پاسداری از دستاوردهای انقلاب پرداخت.

وی افسری مؤمن،متعهد، شجاع، آگاه، تیزهوش و کاردان بود.

طرح ها و ابتکارهای زیادی در تجهیز سیستم های راداری، پدافندی به اجرا گذاشت که در طول جنگ تحمیلی توان نیروی هوایی را در سرنگونی هواپیماهای متجاوز دشمن دو چندان کرد.

ستاری به علت فعالیت های بیش از حدی که در اجرای طرح های جنگی از خود نشان داد،در سال ۱۳۶۲ به سمت معاون عملیات فرماندهی پدافند نیروی هوایی منصوب شد.

طرح ها و برنامه هایی که شهید ستاری ارائه می داد، بسیار منطقی، عملی، کاربردی و مؤثر بود از این رو در سال ۱۳۶۴ به عنوان معاونت طرح و برنامه نیروی هوایی برگزیده شد و به علت لیاقت و کاردانی و شایستگی که از خود نشان داد، در بهمن ماه سال ۱۳۶۵با درجه سرهنگی به سمت فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت عهده دار این مسئولیت بود.

ستاری طی مدتی که زمام امور نیروی هوایی را به عهده داشت با اجرای ده ها طرح وبرنامه های کوتاه و بلندمدت، منشأ خدمات ارزشمندی در نیروی هوایی بود.

امیر سرلشکر شهید منصور ستاری هنگام شهادت ۴۶ سال داشت، از وی سه دختر و یک پسر به یادگار مانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا