حاشیه‌های تشییع ۲۷۰شهید دفاع‌مقدس

تا شهدا – به دلیل نوع شهادت تعدادی از این شهیدان از جمله غواصان و خط شکنان که در جریان عملیات کربلای ۴ به شهادت رسیده بودند و همچنین بازتاب آن در بین مردم و رسانه‌ها،استقبال و تشییع از این شهدا خاص بود.
در این مراسم قشرهای مختلف مردم به ویژه جوانان حضور پررنگ داشتند.
۲۰۰ خبرنگار خارجی در این مراسم حضور داشتند که محسن رضایی ازآنها خواست اخبار ایران را به درستی منتقل کنند.حضور خبرنگاران و تصویربرداران داخلی هم در این مراسم چشمگیر بود.
این سوال که چرا باید اسیران جنگ را دست بسته به شهادت برسانند و یا آنها را زنده به گور کنند به دفعات در بین حاضران در مراسم بیان شد.
مادر شهیدی که ظاهرا همچنان چشم‌انتظار بازگشت فرزندش بود می‌گفت یعنی ممکن است پسر من هم در بین این شهدا باشد؟
مردم از مسیرهای مختلف خودشان به محل برگزاری مراسم می‌رساندند.
تشییع‌کنندگان دست‌نوشته‌های زیادی با خود حمل می‌کردند که در آنها شعاری مختلفی در مورد شهدا نقش بسته بود.
دیروز آواکس‌های آمریکا عملیات کربلای ۴ را لو داند، امروز آژانس آمریکایی چه نقشه‌ای دارد یکی از این دست‌نوشته‌ها بود.
دستان شهدا بسته شد تا امروز دستان ما باز باشد و شهدا شرمنده‌ایم دیگر دست‌نوشته‌هایی بود که به وفور در دست تشییع‌کنندگان به چشم می‌خورد.
حضور پرسنل نیروهای مسلح و مسئولان اجرایی در مراسم تشییع پررنگ بود.
این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده،مرگ برآمریکا و مرگ بر اسرائیل،نه سازش نه تسلیم، نبرد با آمریکا از جمله شعارهایی بود که توسط تشییع‌کنندگان سر داده می‌شد.
جمعی از اهالی سینما همچون محمدعلی باشه آهنگر،مجتبی راعی، رضا میرکریمی، جمال شورجه،همایون اسعدیان، فرشته طائرپور، کمال تبریزی، مازیار میری،ناصر عنصری، مرتضی شایسته، ابراهیم مختاری، محمد اطیابی، حسن پورشیرازی، منوچهر شاهسواری، اکبر نبوی، محسن خان‌جهانی،محمدرضا موئینی،کامران ملکی،حمیدی مقدم و… در این برنامه حاضر شدند.
سید مهدی طباطبایی‌نژاد مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، محمد شفیعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی، علیرضا رضاداد مشاور ارشد رئیس سازمان سینمایی از مدیران حاضران در مراسم تشییع بودند.
هنرمندان حاضر به دلیل ازدحام جمعیت، دقایقی در کنار ساختمان وزارت ارشاد ایستادند و سپس برای بدرقه شهدا به‌سوی معراج الشهدای تهران واقع در خیابان بهشت رهسپار شدند.
حرکت خودرو حامل پیکرهای شهدا به دلیل ازدحام جمعیت به کندی انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا