تولید کتاب دفاع مقدس سرمایه‌گذاری فرهنگی است

به گزارش تا شهدا؛ در مراسم رونمایی و نقد کتاب «دکتر، بدو!»، امیر سید ابراهیم گلفام با بیان اینکه دفاع مقدس گنجینه تمام نشدنی است گفت:دفاع مقدس دارای زوایای مختلفی است و حوزه کتاب بهترین انتقال دهنده مفاهیم این گنجینه ها به مخاطبین است و کتاب خوب یکی از راه های ترویج فرهنگ دفاع مقدس است.
گلفام ادامه داد: دربندی جدای از شخصیت نظامی، شخصیت عاطفی هم دارد و چه زیباست که یک زحمتکش در دوران دفاع مقدس خاطرات همکار دیگرش را نوشته است.
وی با بیان اینکه نثر کتاب روان و جذاب است اظهار کرد: بسیار خوب است که نویسنده و ناشر مخاطبان خود را انسان‌های فرهیخته‌ای بدانند که کلمه به کلمه کتاب را می‌خوانند.متاسفانه کتاب‌های زیادی در دفاع مقدس تولید شده که محتوای بالایی ندارد. ما گاهی به نمادهای ظاهری جنگ توجه کردیم و از باطن آن غافل ماندیم.
این مقام مسئول یادآور شد: برخی از کتاب‌های خاطره‌نگاری تخصصی هستند و می‌توانند تنها در دانشگاه‌های نظامی مورد استفاده قرار گیرند اما کتاب‌های اینچنینی که در قالب داستانی هستند می‌توانند برای مخاطب عام جذابیت داشته باشند.
گلفام با بیان اینکه توسعه و تبیین فرهنگ دفاع مقدس با تولید کتاب خوب میسر می‌شود، گفت: گاهی در این حوزه کتاب‌های اسنادی تولید می‌شود که برای دانشگاهیان قابل استفاده است اما کتاب‌های داستانی می‌توانند مسائل جنگ را به زبان ساده‌ای به مخاطبان منتقل کنند.
وی تاکید کرد: ما هر چه کتاب در این حوزه تولید کنیم هزینه نیست بلکه یک سرمایه‌گذاری فرهنگی است. ما می‌توانیم کتاب‌های منتشر شده توسط مرکز خودمان را به برخی از کتابخانه‌های عمومی اهدا کنیم.
دربندی نیز در ادامه با اشاره به عنوان کتاب «دکتر، بدو!» گفت: زمانی که در جنگ گلوله به زمین می‌خورد ما بلافاصله گوشهایمان را تیز می‌کردیم تا ببینیم از کجا صدای دکتر بدو! می‌آید و اگر صدایی نمی‌شنیدیم نفس عمیقی می‌کشیدیم که کسی زخمی نشده است. ما همیشه آرزو می‌کردیم که هیچ وقت این جمله «دکتر، بدو!» را نشنویم.
وی ادامه داد: در جنگ ما ارتباط صمیمانه‌ای با همسنگرهایمان داشتیم که گاهی با اعضای خانواده خود حس نمی‌کردیم. به هر حال دکتر منتظر همواره اصرار داشت که من خاطرات جبهه خود را بنویسم و آن را مکتوب کنم به همین دلیل با همت ایشان این خاطرات تنظیم و تصحیح شد.
دربندی در ادامه ضمن تشکر از تلاش اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در معرفی کتاب‌های حوزه دفاع مقدس این امر را پاسخ به منویات رهبری دانست و گفت: معرفی کتاب های دفاع مقدس کمک به ادبیات این حوزه است . ما درباره جنگ کتاب‌های کمی نوشته‌ایم.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز برای حوزه دفاع مقدس اهمیت زیادی قائل هستتند و اینکه ایشان در چنین شرایطی با جانبازان ۷۰ درصد دیدار می‌کنند نشان‌دهنده اهمیت این ماجراست. شما ببینید که وقتی سربازان آمریکایی از جنگ می‌آیند خودکشی می‌کنند و بر اساس آمار خود پنتاگون خودکشی آمریکایی‌ها پس از بازگشت، ۵۰۰ درصد افزایش یافته است اما رزمنده‌های ما بعد از جنگ چگونه هستند.
سعید علامیان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه ژانر کتاب «دکتر، بدو!» خاطره‌گویی است گفت: البته خاطره‌گویی هم به دو بخش تقسیم می‌شود، گاهی خاطره توسط یک فرد بر اساس توالی تاریخی بیان می‌شود و ترتیب زمانی دارد اما گاهی هم موضوع‌محور است و بر اساس زمان نیست. این کتاب هم موضوع‌محور است.
وی با اشاره به اینکه موضوع ارزش‌گذاری کتاب را متقن می‌کند، یادآور شد: موضوعی که کتاب به آن پرداخته بسیار بکر و کمیاب است. ما درباره پزشکی جنگ کمتر کتابی داریم.
وی افزود: بنابراین کتاب حاضر می‌تواند قدم اولی در این حوزه باشد و امیدوارم این کتاب تلنگری برای این حوزه باشد. این کتاب کار یک ارتشی است و ما از رزمندگان ارتشی کمتر کتاب داریم چون در این حوزه بیشتر با گزارش‌های نظامی مواجه هستیم. این نوع از کتاب‌ها تنها می‌توانند مخاطب خاص را جذب کند اما کتاب «دکتر بدو!» مخاطب عام دارد.
علامیان با اشاره به اینکه کتاب حاضر تاریخ‌محور نیست افزود: با این وجود کتاب تنه به تاریخ می‌زند. خاطره سنگ اول فیلمنامه، کتاب و… است. به هر حال صدای دربندی در این کتاب شنیده می‌شود.
این نویسنده حوزه دفاع مقدس با بیان اینکه اعتبار راوی ویژگی دیگر این کتاب است، گفت: دربندی در میان چهره‌های نظامی نامی آشناست. دربندی از ابتدای جنگ در صحنه حاضر بوده و در این زمینه یکی از چهره‌های فعال و معتبر است. دربندی هنوز هم در جنگ است و جنگ را زندگی می‌کند. او در جایی از منطقه جنگی بوده که چشم منطقه بوده و می‌توانسته حوادث بسیاری را رصد کند.
وی با بیان اینکه ادبیات و خاطره همواره تنه به تاریخ می‌زند اما انتظار تاریخ را بر آورده نمی ‌کند اظهار کرد: همچنین این کتاب نگاه عاطفی به جنگ دارد که ما کمتر چنین نگاهی را در آثار ارتشی‌ها می‌بینیم.
به گفته علامیان، در این کتاب، به روزهای ابتدایی جنگ هم پرداخته شده که کمتر درباره آن حرف زده است. به هر حال این کتاب نثر بسیار روان و پاکیزه‌ای دارد و غلطی هم در آن دیده نمی‌شود که بسیار قابل تقدیر است.
وی تاکید کرد: دربندی این کتاب را شیرین بیان کرده و منتظر هم آن را شیرین نگاشته است. این کتاب روی جلد بسیار زیبایی دارد و جای تاسف است که نام طراح در شناسنامه آورده نشده است.
منتظر نیز در بخش دیگری از این نشست به ارائه توضیحاتی درباره کتاب پرداخت و گفت: این کتاب با مرور زندگی نامه و سوابق دربندی آغاز می‌شود و در ادامه به موضوع امدادرسانی در روزهای نخست جنگ می پردازد. امدادرسانی بهداری ارتش در عملیات‌های تپه ‌الله اکبر، حمیدیه، هوفل، شهید رجایی و باهنر، تنگه چزابه و… از مهمترین بخش‌های این کتاب است؛ ضمن اینکه مشکلات طبیعی و جوی ماند ماسه هاگرما، جانوران، طغیان رودخانه‌ها و تاثیر آنها در امدادرسانی جنگی نیز در کتاب مورد توجه قرار گرفته است. بخش پایانی این کتاب نیز روایت‌هایی خاطره‌گون از موقعیت‌های خاص در جبهه و روایت دربندی از برخی حوادث مهم دوران دفاع مقدس و شخصیت‌هایی از جمله شهید صیاد شیرازی را در برگرفته است.
نویسنده کتاب با بیان اینکه سعی کردم به خاطرات در کتاب نظمی بدهم افزود: در این راه مهمترین مانع من این بود که نویسنده رمان نبودم اما سعی کردم گزارش‌های گردآوری‌شده در کتاب در اختیار مردم قرار ‌گیرد.
وی تاکید کرد: سعی کردم که این کتاب مستند باشد به همین دلیل عکس، نامه، گزارش و… در آن آورده شده است. در این کتاب بخش‌هایی وجود دارد که در سایر کتاب‌های خاطرات مشابه نیست و آن توصیف دقیق جزئیات است.
منتظر در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه سعی شده تا مشکلات دیگر جنگ به غیر زمان‌های حمله هم در این کتاب آورده شود، اظهار کرد: به طور مثال رودخانه‌ای طغیان کرده است که در این کتاب آورده شده است بنابراین کتاب فقط به روایت زمان‌های حمله جنگ اختصاص ندارد.
علی نیکنام مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران حضور کتابداران در جلسات نقد و بررسی کتاب را مهم دانست و گفت: حضور کتابداران در این جلسات باعث می شود تا آنها به عنوان ناقلان شفاهی محتوای کتاب نقش بسزایی در انتقال مفاهیم و معرفی کتاب به مخاطبان داشته باشند.
در پایان این نشست از کتاب «دکتر، بدو!» رونمایی شد و علی نیکنام مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران از امیر ابراهیم گلفام، سرتیپ دوم دربندی رضا منتظر نویسنده «دکتر، بدو!» و سعید عالمیان منتقد این اثر تقدیر کرد و میهمانان این مراسم تابلو یادبود نقد و بررسی کتاب «دکتر، بدو!» را امضا کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا