توصیه یک شهید: با شهادت در پیشگاه الهی حاضر شوید

سردار شهید این توصیه ها را در بخشی از وصیت نامه خود آورده است .

به گزارش تا شهدا؛ سردارشهید موسی درویشی به دلیل فعالیت های وسیعی که طی سالهای ۴۲تا۵۷ هجری شمسی علیه رژیم پهلوی انجام می داد، بارها به مناطق مختلف از جمله حسن آباد قم و اطراف تهران تبعید شد و هر بار در راه انجام وظیفه با اقدام های انقلابی مصمم تر از گذشته راهش را ادامه می داد. 

سابقه انقلابی موسی درویشی به خصوص طی سالهای یاده شده و فرماندهی سپاه دریایی هرمز و قشم و همچنین کمیته انقلاب جزیره هرمز باعث شد که از افراد شاخص استان هرمزگان به شمار آید.

وی شخصیتی متواضع، فروتن و به شدت مذهبی داشت و به حمایت از محرومان اعتقاد داشت؛ به گونه ای که بخشی از حقوق خود را به صورت شبانه میان خانواده های بی بضاعت توزیع می کرد.

از اعضای خانواده سردار درویشی ۹ نفر در دوران هشت سال دفاع مقدس به شهادت رسیدند که از آن میان می توان به فرزند شهید درویشی، خواهر و خواهرزاده های وی اشاره کرد.

موسی درویشی همواره از ملاقات با حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذارجمهوری اسلامی ایران بعنوان بزرگ ترین رویداد و افتخار زندگی اش یاد کرده است.

سردار شهید موسی درویشی در دوران جنگ تحمیلی در حرم حضرت معصومه(س) با امام خمینی(ره) ملاقات کرد وآن ملاقات دلنشین وخصوصی و توام با دعا ولبخند زیبای امام (ره) بود که این شهید بزرگوار را به عاشقی سر از پا نشناخته نسبت به بنیانگذار جمهوری اسلامی تبدیل کرده بود.

وی گفته بود: وقتی در این دیدار دست امام خمینی (ره) را فِشُردم، حس خوبی به من دست داد به گونه ای که از آن زمان به بعد در حرکت کردن در مسیر و اندیشه های امام خمینی(ره) راسخ تر شدم.

این شهید بزرگوار همیشه از دوستان انقلابی اش و دیگر همرزمان و نیروهای تحت امرش می خواست که تا آخرین لحظه عمرانقلابی بمانند و لحظه ای امام را تنها نگذارند و راه او و همه شهیدان را ادامه دهند.

دوستانش، از شهید موسی درویشی بعنوان یک از چهره های برجسته جزیره هرمزو استان هرمزگان نام می برند که چه قبل از انقلاب و چه بعد از پیروزی انقلاب نقش بسیار ارزنده ای در جهت روشن گری مردم این منطقه داشته است.

آنان شهید درویشی را یک الگوی به تمام معنای ایستادگی دانسته و ابراز می دارند هرچند نامبرده بخشی از زندگی خود را درسالهای ۴۳تا۵۷ خورشیدی در تبعید بود اما اثر زیادی روی تربیت نوجوانان و جوانان این جزیره هفت هزار نفری داشت و تقدیم ۳۶ شهید،۴۰۰ ایثارگر، جانباز و آزاده سرافراز موجب شده تا جزیره هرمز به تناسب جمعیت خود در رتبه نخست ایران قرار داشته باشد.

این شهید والامقام شاگردان بسیاری را در حوزه های مختلف تربیت کرد که از جمله آنها می توان از شهیدان محمد و علی گلزاری، موسی آزموده، احمد اوج هرمزی، جعفر پاینده، ابراهیم غلامزاده، علی جمالی، احمد هرمزی، احمد صالحی، محمد ملاح، محمد رئیسی و قنبر قنبر نژاد نام برد.

شهید ˈموسی درویشی نخل ابراهیمی، در سال ۱۳۰۸ در جزیره هرمز قشم دیده به جهان گشود. در سن ۱۶ سالگی از نعمت داشتن پدر محروم گردید واز آنجایی که مسئولیت تامین معاش خانواده که به نحوی تحت سرپرستی جده وی قرار داشت را به عهده گرفت و از سال ۱۳۲۷ تا ۵۸ خورشیدی که بازنشسته شد در معدن خاک سرخ هرمز مشغول به کار بود.

شهید درویشی طی سالهای ۴۸ تا ۱۳۵۷ شمسی برای چندمین بار از سوی رژیم ددمنش پهلوی به خارج از استان ازجمله تهران و حسن آباد قم تبعید شد و در تبعید با نیروهای مومن و انقلابی در تهران و قم ارتباط برقرار نمود و پس از آن بطور مرتب در محافل و مجالس با سخنرانی، مردم را با افکار و اندیشه های حضرت امام (ره) بیشتر آشنا کرد.

این شهید بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به تشکیل کمیته انقلاب در جزیره هرمز همت کرد و مدتی سرپرستی آن را بر عهده گرفت و با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیزوارد این نهاد انقلابی شد و سرپرستی واحد عملیات دریایی سپاه هرمز را عهده دار شد طوریکه در بسیج دریانوردان وملوانان هرمز واستان هرمزگان در راستای خدمات دریائی در جبهه های نبرد نقش موثری را ایفا کرد.

وی در سال ۱۳۶۲ با گروه زیادی از نیروهای سپاه و بسیج عازم جبهه ها نبرد حق علیه باطل شد و در تاریخ هشتم اسفند سال ۱۳۶۲ در جزایر مجنون در حالی که سوار بر قایق جهادی خود بود بر اثر اصابت خمپاره بعثیان به نزد همسنگران شهید خود به آسمانها شتافت.

از شهید موسی درویشی بعنوان واسطه اصلی میان روحانیت مبارز وانقلابی با مردم ساکن جزیره هرمز نام می برند طوریکه منزلش به مامن و پناهگاه امنی برای مبارزینی که به استان هرمزگان سفر می کردند و یا تبعید می شدند تبدیل شده بود. 

هم اکنون نیزمنزل مسکونی سردار شهید موسی درویشی در جزیره هرمز وقف دارالقرآن شده است.

خانه شهید درویشی با ۵۰۰ متر مربع وسعت هم اکنون به محلی برای برگزاری کلاسهای آموزش قرآن کریم برای نونهالان تبدیل شده است.

شهید در وصیت نامه اش نوشته: من قبل از باز نشستگی از معدن خاک سرخ هرمز قصد داشتم که پس از باز نشسته شدن آنچه در توان دارم برای رضای خدا به انقلاب اسلامی خدمت نمایم و در سال ۱۳۵۸ از معدن خاک سرخ باز نشسته شدم و به خدمت گزاریم به انقلاب اسلامی ادامه دادم به امید اینکه فردای محشر با روی سفید در پیشگاه خدایم حضور یابم .

وی در ادامه وصیت نامه اش با اشاره به کار طاقت فرسا در معدن خاک سرخ جزیره هرمز ( از ۱۲سالگی) کارگران را اینگونه مورد خطاب قرار داده: ازکارگران عصر درخشان جمهوری اسلامی می خواهم این قسمت از زندگی کارگری مرا بخوانند و درهر کارگاه هستند برحسب وظیفه اسلامی برای بالا بردن سطح تولید بسیار کوشش کنند زیرا آنان تولید کنندگان کارگاه های امت اسلامی هستند.

وصیت نامه سردار شهید موسی درویشی بعنوان بخشی از تاریخ مکتوب ۳۲ساله جزیره هرمز یعنی طی سالهای ۱۳۳۰تا قبل از شهادتش یعنی بهمن ماه سال ۶۲هجری خورشیدی تبدیل شده است.

در احداث مسجد جامع و هیات امنای آن عضو بودم ، از آن موقع با روحانیون زیادی آشنائی پیدا کردم و جزیره هرمز خالی از روحانی نبود تشریف فرمایی روحانیون به این جزیره باعث آگاهی و حرکت مردم هرمز گردید .

این شهید بزرگوار اواخر سال ۳۲هجری خورشیدی ازدواج کرده که به گفته خودش (وصیت نامه) المحمدالله ثمره آن سه فرزند پسر و پنج دختر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا