اخبار

تجلیل از هنرمند شهید تجلیل از شوریدگی و شیدایی است

به گزارش تا شهدا؛ آیین بزرگداشت ۸۸۲ شهید هنرهای تجسمی «مشق شیدایی» کنگره ۲۰۰۰ شهید هنرمند در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان، برگزار شد.
این مراسم به میزبانی مجید رجبی معمار و با حضور خانواده شهدای هنرمند تجسمی و محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، حجت الاسلام محمود دعایی و هنرمندانی چون استاد سریر رئیس خانه موسیقی و استاد امیرخانی رئیس خانه خوش نویسان برگزار شد.
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که سخنران اصلی برنامه بود گفت: دو هزار شهید هنرمند، تابلویی زیبا از اوج انسان هاست. بعید است، در حادثه‌ای از عالم، دو هزار هنرمند جانشان را فدای خوبی‌ها کرده باشند و یک ملتی با هنرنمایی بی‌سابقه خود، دو هزار هنرمند را در دفاع از ناموس و شرف خود تقدیم کرده باشد. در ایران که همه پلیدی در مقابل پاکی و عدالت صف آرایی کرد، هنرمندان ما قلم را به نقاش عالم سپردند.
وی افزود: هنرمند وظیفه‌اش بازتاب خوبی‌ها و حرکت به سوی خوبی‌ها و کارش بازتاب حقیقت و زیبایی هاست، ولی هنرمند شهید کارش بالا‌تر است و خود جلوه و اثر می‌شود. آنچه را به دیگران می‌خواست بگوید، به خود گفت و خودش می‌شود. ایده و معنا و مفهوم را در تابلوی خود جا می‌دهد.
رضایی تصریح کرد: هنرمند شهید از نمایشگاه خود خارج می‌شود و در گالری هستی می‌نشیند و تحسین همگان را بر می‌انگیزد و در کنار جان جانان به ارتزاق می‌نشیند. هنرمند انقلابی پلیدی‌ها را برمی‌دارد و دشت آزادی را به تصویر می‌کشد. قلم و تفنگ یکی می‌شود و خون و جوهر همراه می‌شود. عجب نمایشگاهی در ایران پدید آمده است. هنرمندی مردان و زنان فرهنگ ساز ایران را خریداری جز خدا نیست.
در این کنگره از ۹ شهید هنرمند در عرصه تجسمی تجلیل شد. شهیدان ‌ سعید جان‌بزرگی (عکاس)، داریوش گودرزی‌کیا (عکاس)، ‌غلامرضا نامدار محمدی )عکاس)، حمید پورجبار (عکاس)، امیر محمدیان (عکاس)، احمد اسماعیلی (نقاش(، سیدعلی محمودیان (خوشنویس)، مجید غلامی (نقاش) و ابوالفضل ماهرخ (خوشنویس) ۹ شهید هنرمندی بودند که در این مراسم از آن‌ها تجلیل‌ شد.
همچنین خانه هنرمندان از شهیدان امیر حلم‌زاده هنرمند عکاس، امیر حسین اسدی هنرمند نقاش، مجید بهرامی هنرمند نقاش و جاوید الاثر کاظم اخوان هنرمند عکاس تجلیل کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا