تجدید میثاق با «یونس‌های گمگشته»

تا شهدا: همزمان با سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع) امروز و دیروز اصفهان یک‌پارچه به احترام شهدای هشت سال دفاع مقدس قیام کرد.
روز گذشته  در مراسم وداع با شهدا که از میدان امام (ع) تا گلستان شهدای اصفهان برگزار گردید مردم شهید پرور اصفهان پروانه وار گرد تابوت شهدای گمنام گردیدند و آن‌ها را مشایعت کردند. در تمام مسیر هفت کیلومتری تشییع مملو از صدها هزار نفر از اقشار مختلف مردم بود که آماده بودند در قدرشناسی از آن‌ها که با دستان بسته رفتند تا ملت ایران دست بسته نباشد حماسه بیافرینند.
۱۹ مرداد ۹۴ و تشییع شهدی غواص و خط شکن لشکر ۱۴ امام حسین یاداور حماسه ۲۵ آبان ۶۱ بود که مردم اصفهان بطور همزمان ۳۷۰ شهید گلگون کفن عملیات محرم را تشییع و بعد از ظهر همان روز بزرگترین کاروان کمک های مردمی را برای جبهه های حق علیه باطل ارسال کردند.
دیروز علی‌رغم فشارهای نهادهای امنیتی به فعالان دانشجویی، حوزوی و فرهنگی اصفهان که تشییع شهدا رنگ سیاسی نداشته باشد. به تظاهرات ضداستکباری تبدیل شد. بر اساس شنیده ها حداقل دو نفر از فعالان فرهنگی و طلبه اصفهان که در تدارک پیشانی‌بندو  پلاکاردهای ضدآمریکایی بودند پیش از مراسم استقبال از شهدا بازداشت شده‌اند. که با پیگیزی آیت‌الله مهدوی نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان پس از چند ساعت در سحرگاه امروز ازاد شده‌اند.
امروز نیز از ساعات ابتدایی صبح خیل جمعیت روانه گلستان شهدای اصفهان شد تا برای آخرین بار با فرزندان شهید خود وداع کند. خیل جمعیت عزاردار در گلستان شهدا  و خیابان‌های اطراف در عزای امام صادق به سر و سینه زدند. و با شعارهای ضد استکباری و ضد آمریکایی خود فریاد مقاومت و ایستادگی سردادند و با آرمان‌های شهدای ۸ سال دفاع مقدس تجدید میثاق کردند.
حرکت کاروان پیکر غواصان شهید از چهارشنبه ۱۴ مرداد از شهر کاشان آغاز و پس از عبور از شهرستانهای آران و بیدگل، گلپایگان، خوانسار، فریدن، تیران، نجف آباد، خمینی شهر، فلاورجان، لنجان، مبارکه، شهر بهارستان و شاهین شهر و برخوار، عصر دیروز دوشنبه همزمان با شب شهادت امام جعفر صادق (ع) در شهر اصفهان تشییع شد.
۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری پیکر مطهر ۲۷۰ شهید دفاع مقدس، از طریق مرز شلمچه وارد کشور شد که پیکر ۱۷۵ نفر از آنان جمعی از غواصان شهید عملیات کربلای ۴ بودند که در یک گور دسته جمعی منطقه ابوفلوس کشف شدند.
هویت پیکر مطهر ۵۰ شهید از این شهدا تاکنون شناسایی شده است که ۱۱ نفر آنها از اصفهان هستند و روز سه شنبه در سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) در گلستان شهدای این شهر به خاک سپرده می شوند.
گردان یونس جمعی لشکر ۱۴ امام حسین (ع) متشکل از رزمندگان غواصی بود که در عملیات آزاد سازی فاو در خاک عراق و نیز عملیات کربلای چهار و پنج، نقش موثری در شکست خطوط دفاعی ارتش عراق ایفا کرد.
 
* رویش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا