اخبار

تبیین فرهنگ خودباوری از رسالت‌های بزرگ نسل اول انقلاب است

به گزارش تا شهدا؛ آیت‌الله علی خاتمی در نخستین یادواره ۴۲۸ شهید نوجوان استان زنجان اظهار داشت: مردم با ایمان و اتحاد و پایبندی به رهنمودهای رهبری توانستند پیروزی در هشت سال جنگ تحمیلی را رقم زدند که امروز نیز باید از فرهنگ انقلاب و دفاع مقدس الگوگیری کنیم.
 
وی بیان کرد: برای داشتن جامعه زیبا باید از امروز پایه‌گذاری کنیم که دانش‌آموزان امید آینده هستند و معلمان و مربیان باید در این راستا کوشا باشند و ما به شهدا محتاجیم و باید از سبک زندگی آنان الگوگیری کنیم.
 
امام جمعه زنجان با بیان اینکه ملت با هویت ملتی است که تاریخ و افتخارات خود را فراموش نکند، خاطرنشان کرد: شخصیت‌های ملی و غرور آفرین و فرازهای افتخار آفرین یک ملت مربوط به همه آن ملت است که بعد از قرن‌ها با مطالعه ریشه تاریخی این افتخارات مایه سربلندی می‌شود.
 
وی افزود: ملتی که ریشه در تاریخ نداشته باشد کشورهای استعمارگر بر آنان مسلط می‌شوند و زمانی که هر جامعه ریشه و هویت تاریخی خود را فراموش کنند آنگاه استعمارگران بر آنان غلبه می‌کنند و هدایت آن جامعه را در دست خود می‌گیرند.
 
خاتمی به اهمیت نقش آموزش و پرورش در انتقال فرهنگ شهادت به نسل سوم و چهارم انقلاب اشاره کرد و گفت: یکی از رسالت‌های بزرگ و مهم نسل‌های اول انقلاب و دستگاه‌های فرهنگی استان زنجان است که وقایع و فرهنگ خودباوری و انقلاب، شهامت‌ها و ایثار شهدای هشت سال جنگ تحمیلی را برای نسل و سوم و چهار تبیین کنند.
 
وی بیان کرد: در کنار تبیین وقایع جنگ تحمیلی باید تاریخ پیش از ۳۷ سال را نیز به نسل‌های جدید بیان کنیم و با وجود حوادث مختلف در طول تاریخ امروز کشور ما در عرصه‌های علمی و سیاسی و تصمیم‌گذاری نقش قابل توجهی را در جهان ایفا می‌کند.
 
امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه از پایان دوران دفاع مقدس حدود ۳۰ سال می‌گذرد، گفت: تعدادی از هم‌رزمان شهدای دانش‌آموزش هنوز در کنار ما حضور دارند و کسانی که با احساس مسئولیت انقلاب کردند، پس از آن نیز با دفاع از خاک میهن پیروزی در جنگ تحمیلی را رقم زدند.
 
وی با بیان اینکه در جنگ تحمیلی استکبار جهانی در مقابل ایران بود، گفت: بعد از هشت سال جنگ رزمندگان و شهدای ما نگذاشتند یک وجب از خاک میهن به دست بیگانگان بیافتد و این امر افتخاری برای جمهوری اسلامی است.
 
خاتمی تصریح کرد: رهبری امام راحل، باور و اعتقاد اسلامی و نقش مردم از جمله رمزهای پیروزی کشور در جنگ تحمیلی است که ۳۶ هزار دانش‌آموز شهید در سطح کشور وجود دارد که ۴۲۸ شهید نوجوان در استان زنجان که هیچگونه وظیفه اداری نداشتند ولی در جنگ حضور یافتند.
 
وی با بیان اینکه در جنگ تحمیلی ایران و عراق از همه اقشار جامعه حضور داشتند، ابراز کرد: با اتحاد و همدلی و عمل به رهنمودهای امام راحل توانستند در هشست سال جنگ تحمیلی پیروز شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا