به یاد جهادگر شهید و گمنامی که جلوی لو رفتن عملیات «والفجر ۸» را گرفت

تا شهدا: طی مراسمی کاملا مردمی در فیروزاباد فارس ، سومین تندیس سال شهیددریاقلی سورانی قهرمان حماسه نه آبان سال ۵۹ در کوی ذوالفقاری ابادان  از سوی نمایندگانی از رزمندگان و هنرمندان این شهر بر سرمزار شهید جهادگر سید محمد صادق دشتی به خانواده این بزرگوار اهدا شد.

این جهادگر شهید که از اوایل جنگ به جبهه ها شتافته بود و در تمامی سالهای سخت بدون هیچ چشمداشت مالی در مناطق نبرد به کمک دیگر رزمندگان می‌شتافت و بقول رزمندگان و جهادگران در منطقه، اوخود به تنهایی یک جهادسازندگی  بود.
در این مراسم حبیب احمدزاده به نمایندگی از سوی دیگر رزمندگان و مردم ابادان خاطره چگونگی شهادت سید را پس از سی سال اینگونه برای خانواده شهید روایت کرد..
"سی سال پیش ما مجبور شدیم که  یک تانک بدزدیم ، چرا ؟. ماجرا از آنجا اغاز شد که بعد از چند سال از شروع جنگ گذشته ، خانواده شهدای ابادان در سال ١٣٦٤ اجازه پیدا کردند تا از بیرون شهر  به صورت گسترده تری به گلزار شهدای این شهر رفت و امد پیدا کرده و به سرمزار بچه هایشان بروند ولی ناگهان در عصر پنجشنبه ای ، این محوطه بشدت زیر اتش قرار گرفته و تعدادی از این خانواده ها زخمی شدند و حتی قبر چند شهید مورد اصابت قرار گرفته و قسمتی از پیکر انان به بیرون پرتاب شد. ما به عنوان مدافعان دربرابر توپخانه های دشمن به بررسی پرداخته و با دکل عظیمی ازدشمن در ان سوی رودخانه روبرو شدیم ، منطقه استحفاظی متعلق به ارتش بود از انها درخواست عمل کردیم که فرمودند دستورالعملی ندارند ، به یگان خودی  مراجعه کردیم و نتیجه ای نگرفتیم ، ناچارا برای حفظ جان خانواده ها  از اتش دشمن ، از تیپ هفتاد و دو محرم که در حال انحلال و واگذاری تانکهایش به یگانی دیگر بود تانکی دزدیده و به سروقت دکل دشمن رفتیم ولی بدلیل نداشتن سکوی شلیک کاری نمیتوانستیم بکنیم پس به جهاد فارس مستقر در ابادان مراجعت کردیم مسول جهاد جوانی بود بنام سید محمد صادق دشتی بی درنگ پذیرفت تا زیردید و تیر حتمی دشمن سکوی شلیکی برایمان بسازد ، او با انکه به عنوان مسئول میتوانست خود این کار رانجام ندهد ولی پشت لودر نشست و سکو را زیر دید و تیر مستقیم دشمن ساخت ولی متاسفانه کوتاه بود ، بادرخواست ما  فردا دوباره با لودر به سروقت سکو رفت و این بار بسیار بلندتر و مناسبتر ، ولی دیده بان دکل  دشمن هم که جانش را در خطر می دید بیکار ننشست و با توپخانه او رادر پای تپه  به شهادت رساند . فردا در کنار  سکو خون شهید را دیدیم ، من و دوست دیکری از بالای دودکش خودی دیده بانی کرده و دوستان دیگری مانند مهدی مرجان و حسین جلی زاده  از بالای سکوی ساخته شده با همان  تانک سرقتی  شلیک و دکل  دشمن را در فاصله بعید چهار کیلومتری با گلوله سوم همراه با دیده بانش مورد هدف قرار گرفته و سرنگون کردند  .
سردار سرلشکر  شهید احمد سوداگر بعد از عملیات والفجر هشت مرا خواست و گفت انهدام ان دکل بطور ناخواسته باعث شد که دشمن نتواند تردد نیروهای ایران را در جاده خسرواباد بین ابادان و اروندکنار تحت نظر داشته و پی به نیت ما برای عملیات در ان منطقه ببرد .و این کارنقش بسیار مهمی در لو نرفتن عملیات ما در عبور از اب اروند داشت  ولی باید بواقع گفت که این کار ناشدنی فقط بسبب تهور بی نظیر شهید سید محمد صادق دشتی درساخت  ان سکو درزیر دید و تیر مستقیم دشمن بود و لاغیر . امروز  فرصتی دست داد تا پس از سی سال  شما خانواده شهید را در فیروزاباد فارس پیدا کرده و ماجرای واقعی شهادت سید محمد  صادق عزیز  را برای اولین بار برایتان تعریف  و از طرف همه مردم ابادان و تمام ان خانواده های شهدا که از فردای ان روز انهدام دکل دشمن راحتتر به سرمزار فرزندانشان رفتند ، تندیس طلایی شهید دریاقلی سورانی را خاضعانه و به عنوان تشکر،  به شما پدر و مادرگرامی  تقدیم کنیم. "
در این مراسم  صمیمی و کوچک ، محسن مومنی شریف (ریاست  حوزه هنری )، محمدرضا جعفری جلوه (ریاست شبکه دو سیما) ، حسین قنادیان (مسئول سابق بسیج هنرمندان)، محمد کرم اللهی (ریاست حوزه هنری فارس ) و تعدادی از دوستان و رزمندگان همراه شهید حضور داشتند که هدایایی نیز  به خانواده این  شهید تقدیم نمودند.
لازم به ذکر است که هرساله در ابان ماه به مناسبت سالگرد حماسه کوی ذوالفقاری ابادان و شکست دشمن در نهم ابان سال پنجاه و نه ،  تندیس مردمی شهید دریاقلی سورانی به همراه ده عدد سکه تمام بهار ازادی،  به یکی از دلاورمردان  ویا شیرزنان زحمتکش دوران دفاع مقدس ازسوی مردم ابادان اهدا میگردد.
در دو دوره گذشته امیرسرتیپ منوچهر کهتری و مرحوم حجت الاسلام جمی امام جمعه زمان جنگ ابادان ، منتخبین مردمی این جایزه سالانه بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا