برگزاری یادواره ۳۳ دانشجوی شهید استان زنجان در دانشگاه آزاد

تا شهدا – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان در این یادواره گفت: مقابله با ظلم، استکبارستیزی و بصیرت افزایی از ویژگی‌های بارز دانشجویان است. دانشجویان زمینه‌ساز پیشرفت و استقلال علمی کشور هستند. هدف از برگزاری کنگره‌های شهدا ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است. دانشجویان شهید در دفاع از کشور و مقابله با دشمنان همه چیز خود را فدا کردند.

دکتر یدالله رجائی یادآور شد: شهدای دانشجو به واسطه روحیات، منش، رفتار، اخلاق، آرمان‌ها و افکار می‌توانند بهترین سبک زندگی و سیره عملی را برای جامعه و دانشجویان کشور ترسیم کنند. شهدا کسانی بودند که در ایران اسلامی پرورش یافته و جان خود را در راستای تامین امنیت و آرامش امروز خود را نثار کردند. باید رسالت و جایگاه دانشجویان با رویکرد سیره عملی شهدای دانشجو تبیین، آرمان‌های ارزشی و بینش‌های صحیح این شهدا به نسل جوان منتقل شود.

وی رسالت دانشجویان در توسعه کشور را خطیر و مهم عنوان و اظهار کرد: دانشجویان باید با تحصیل در دانشگاه‌ها استقلال علمی کشور را تثبیت کنند. دانشجو نباید نسبت به توسعه کشور بی‌تفاوت باشد چرا که این بی‌تفاوتی مانعی در راه ارتقای کشور در همه عرصه‌ها می‌شود.

شهدای دانشجو الگوی واقعی جوانان و دانشگاهیان هستند

نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان در کنگره شهدای دانشجو با تبریک به مناسبت روز دانشجو، دانشجویان را قشر فرهیخته و آگاه در جامعه معرفی کرد و گفت: دانشجویان در حرکت علمی خود باید از افراد بر‌تر و موفق الگوبرداری کنند و این الگو‌ها شهیدان هستند که با فداکاری‌های خود درس بزرگی به همگان دادند.

آیت‌الله علی خاتمی با توجه به جهان‌بینی‌های افراد و برداشت آنها از زندگی اظهار کرد: جهان‌بینی به دو نوع مادی و الهی تقسیم می‌شود. براساس جهان بینی مادی زندگی فقط به مادیات محدود بوده و هدفی ندارد، بر اساس نگرش این نوع افراد، انسان به صورت تصادفی و کاملا اتفاقی آفریده شده است، این نگرش حاکی از آن است که انسان همانگونه که اتفاقی به دنیا آمده اتفاقی نیز از دنیا خواهد رفت و با مرگ نیست و نابود می‌شود.

وی با تشریح اینکه بر اساس این نوع دیدگاه کمیت و کیفیت در اعمال مطرح نیست، گفت: وقتی زندگی بدون هدف باشد، معنایی نداشته و همه اعمال انسان پوچ و بیهوده به نظر می‌رسد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با یادآوری دیدگاه دیگر در زمینه زندگی افزود: این دیدگاه الهی و دیدگاه پیامبران است. بر اساس جهان‌بینی الهی دنیا اتفاقی خلق نشده است و با مرگ وی همه چیز تمام نمی‌شود.

وی با استناد به آیات قرآنی نازل شده در زمینه معاد و هدف از خلقت انسان‌ها بیان کرد: دو سوم آیات قرآنی مربوط به مبدا و معاد است و این امر نشان می‌‎دهد که دنیا به صورت اتفاقی و بیهوده نیافریده شده است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با تاکید بر اینکه با دیدگاه الهی زندگی معنا پیدا می‌کند، افزود: اگر چنین نگاهی داشته باشیم، زندگی ما بیهوده نخواهد بود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با بیان اینکه ایران کشوری اسلامی است و از زندگی ائمه معصومان (ع) الگوبرداری می‌کند، گفت: در جنگ ایران و عراق نیز ما آغازگر جنگ نبودیم، بلکه زمانی که دشمن متوجه شد، نمی‌تواند جلوی حرکت شتابنده انقلاب را به بگیرد، جنگ را آغاز کرد.

وی خاطرنشان کرد: در این جنگ رشادت‌های بسیاری توسط رزمندگان رخ داد که باید این رشادت‌ها و فداکاری‌ها در جامعه نهادینه شود.

ملت ایران برندگان واقعی هشت سال جنگ تحمیلی بودند

یادگار هشت سال دفاع مقدس و همرزم شهید عباس بابایی گفت: تک تک ایرانیان برندگان واقعی هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بودند.

امیر سرتیپ خلبان حسین چیت فروش در یادواره ۳۳ دانشجوی شهید استان زنجان افزود: همه ملت ایران در نگهداشت و عزت و سربلندی این نظام عظیم با جان و دل در تلاش بوده‌اند.آنچه همه ملت را به وصل نزدیک‌تر می‌کند تلاش در راه نظام مقدس جهموری اسلامی ایران است.

چیت فروش گفت: ایران در جنگ تحمیلی از همه اقشار شهید داد و رهبری این جنگ با درایت و تدبیرهای بی‌نظیر امام راحل انجام شد که پیروزی و سربلندی را برای همیشهٔ تاریخ به نام ایران رقم زد. انقلاب و نظام ایران را مادران و زنان ایرانی پاسداری کرده‌اند و اگر صد‌ها میلیون نفر هم در برابر ایرانیان باشند باز هم پیروزی از آن این کشور عزتمند و مقتدر خواهد بود.

وی خاکی بودن، اهمیت به نماز اول وقت و راز و نیاز با خدا در میان غیر مسلمانان در کشور آمریکا، تواضع و فروتنی، شناخته نشدن در میان مردم و به گمنامی زیستن را از مهم‌ترین ویژگی‌های بارز شهید عباس بابایی برشمرد.

در این کنگره و با حضور خانواده معظم ۳۳ شهید دانشجوی استان زنجان از کتاب زندگینامه شهید ودود روغنی‌زنجانی رونمایی شد.همچنین شناسنامه مکانیزه شهدای دانشجوی استان زنجان رونمایی و به خانواده‌های شهدای والا مقام تقدیم شد.

در این مراسم از خانواده‌های شهدای دانشجو فرید ناصری، مجتبی نظری، ابوالفضل نوری، حکمت‌الله یار قلی، غلامحسن شفاعی، محمد صمیمی‌فرد، احمد طارمی، فضل‌الله عابدینی، حبیب‌الله گوزلیان، جواد مددیان، حمید ملکی، اکبر منصوری، موحد، منصور مهدوی، پرویز میرزایی، ابراهیم اصغری، محمد رضا احمدی، علی اصغر افشاری، محمدحسن باقری، محمد حسن بیگدلی، محمد مسعود پارسا، محمد حسین تجلی، سید علیرضا ترابی، صفی‌الله جعفری، بهمن حقیقی، ناصر خلیلی، ودود روغنی زنجانی و…. جمعی دیگر از شهدای دانشجو با اهدای شناسنامه مکانیزه شهیدان و اعطای کتاب همکلاسی تقدیر و به ۱۳ نفر از دانشجویان حاضر در مراسم کمک هزینه سفر به کربلا و مشهد مقدس اعطا شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا