اخبار

برشی از زندگی شهید ۱۶ ساله انقلاب

به گزارش تا شهدا؛ انتشارات گروه ابراهیم هادی به تازگی چند عنوان کتاب را روانه بازار کتاب کرده است که از جمله این موارد می‌توان به «حبیب خدا» اشاره کرد. این اثر در قالب ۶۸ خاطره از ابعاد زندگی شهید حبیب‌الله جوانمردی، اولین شهید شهرستان بهبهان را روایت می‌کند. 
شهید جوانمردی در سال ۵۷ در حین تظاهرات پرشور مردم بهبهان به دست مأموران سفاک رژیم پهلوی مورد هدف قرار گرفت و با زبان روزه به درجه رفیع شهادت نائل آمد. «حبیب خدا» در ۱۷۶ صفحه تدوین شده است.
«شیر کوهستان» عنوان اثر دیگری است که از سوی این گروه منتشر و روانه بازار کتاب شده است. کتاب حاضر زندگی شهید مهدی خندان را از زبان دوستان و همراهانش روایت می‌کند. این شهید بزرگوار در سال ۱۳۴۱ در روستای «سبوبزرگ» از توابع لواسان کوچک به دنیا آمد. مهدی دوره راهنمایی را در سال ۱۳۵۳ به اتمام رساند و پس از آن به هنرستان دکتر احمد ناصری در تهران رفت. شهید خندان سال ۱۳۵۷ همزمان با پیروزی انقلاب توانست دیپلمش را در رشتة مکانیک بگیرد.
مهدی تابستان ۱۳۵۹ به عنوان عضو فعال بسیج به پادگان امام حسین (ع) اعزام شده و دوره آموزش عمومی نظامی را با موفقیت می گذراند و سپس برای مقابله با ضد انقلاب عازم کردستان شد و به سمت جبهه های غرب رفت.
شهید خندان به مدت شش ماه در جبهه غرب در سرپل ذهاب ماند و پس از آن به عضویت سپاه پاسداران در آمده و مدت چهار ماه به عنوان محافظ بیت امام خمینی(ره) به خدمت مشغول شد.ایشان در جبهه غرب چنان رشادت و شهامتی از خود نشان می‌دهد که لقب «شیر کوهستان» را به او می‌دهند.
شهید خندان خرداد سال ۱۳۶۱ همراه حاج احمد متوسلیان و دیگر رزمندگان به لبنان اعزام می شود و حدود چهار ماه هم در آنجا به خدمت مشغول می‌شود.
سرانجام شهید مهدی خندان روز ۲۸ آذر ۱۳۶۲ برابر با اربعین حسینی، در مرحله سوم عملیات«والفجر ۴» در ارتفاعات کانیمانگا، هنگام عبور از میدان مین و سیم خاردار، توسط گلوله تیر بار دشمن مزد زحماتش را گرفت و به شهادت رسید.
* تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا