اخبار

استخوان بندي پيشبرد دفاع مقدس معنويت بود

به گزارش تا شهدا؛ يادواره شهداي گمنام دانشگاه آزاد اسلامي ابهر در هشتمين سالگرد تدفين آنها در سالن حجاب اين دانشگاه برپا شد.
پس از تلاوت آياتي از كلام الله مجيد و اجراي سرود جمهوري اسلامي توسط گروه موزيك، رجائي رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان خير مقدم گويي کرد.
سخنران برنامه كاظم آفاق بيانات خود را در خصوص دفاع مقدس مطرح و سپس برنامه با مداحي مهدي رسولي یکی از فرزندان شهدای والامقام استان زنجان ادامه یافت.
سخنران برنامه كه از پاسداران نظام و نيز از راويان دفاع مقدس بود به پنج عامل مؤثر و تعيين كننده و نقش آفرين در جنگ تحميلي از جمله نقش حضرت امام(ره) و دركل رهبري نظام، نقش معنويت در دفاع مقدس، نقش امدادهاي الهي و غيبي، نقش مديريت و فرماندهي و نقش خانواده اشاره کرد.
وی در خصوص نقش رهبري گفت: به عنوان مثال به هنگام خيانت‌هاي بني صدر امام فرمودند كه اگر تا فردا مشكلات سوسنگرد حل نشود خودم به جبهه‌ها خواهم آمد و او كه از حالات امام به خوبي خبر داشت حساب كار خودش را كرد.
آفاق با بیان اینکه استخوان بندي پيشبرد دفاع مقدس ما عبارت بود از معنويت، افزود: نقش امدادهاي غيبي در جنگ کاملا مشخص بود مثلا در عمليات‌هاي والفجر ۸ و كربلاي ۵ چطور تعداد ۳۰۰۰ غواص ما از رودخانه وحشي "اروند" گذشتند و دشمن حتي يك نفر آنها را نديد و اگر مي‌ديد تعارفي نداشت. درحالی که رزمندگان ما هيچ گونه دفاعي از خود در داخل آب نداشتند.
وی در خصوص فرماندهی‌های استثنایی در دوران جنگ اضافه کرد: نقش مديريتي شهيد حسن باقري و شهيد احمدكاظمي در عملیات‌ها بسیار موثر بود. نقش خانواده‌های ايراني نیز در دوران جنگ بسیار ارزشمند و مثبت بود چراکه آنها خود را در مقابل دفاع مقدس بدهكار مي‌دانست و اعزام اعضاي خانواده را براي پاسداري و تعيين سرنوشت جنگ لازم و ضروري مي‌ديدند. بانوي خانواده با استفاده از احساسات پاك و غيرت ديني خود، همسر و فرزندان دلبندش را تحريك مي‌كرد. پدر به آساني از فرزند عزيزش مي‌گذشت و آنرا راهي جنگ مي‌كرد در حالي‌كه احتمال هر خطري را براي او می‌داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا