اخبار

ارزشمندترین دارایی برادرم

به گزارش تا شهدا؛ آئین رونمایی از کتاب عملیات فریب با حضور نویسنده کتاب مرتضی قاضی، خانواده شهید اسدالله قاضی و علاقمندان در کانون اسلامی انصار برگزار شد. در ابتدای این مراسم سعید زاهدی درباره این کتاب گفت: مشغول تهیه مجموعه کتاب درباره شهدا هستیم در چنین موضوعاتی، روایت اول شخص بسیار سخت است که از این جهت با کتاب ارزشمندی روبه‌رو هستیم. اولین چیزی که در نوشتن این کتاب دوست داریم به آن بپردازیم این بود که با افرادی مصاحبه کنیم که اولین افرادی بودند که به آن شهید روبه‌رو شدند و به همین جهت سراغ پدر و مادر، بستگان و همرزمان آن شهید رفتیم.
 
وی ادامه داد عملیات فریب یکی از عملیات‌های مهم بوده است که قبل از عملیات والفجر۸ انجام شده و پس از انجام آن دشمن فکر می‌کرده که این عملیات همان عملیات اصلی است. که همین موضوع زمینه موفقیت در انجام عملیات اصلی را باعث می‌شود. در این کتاب با چند روایت اول شخص خوب روبه‌رو هستیم که از این جهت محتوای خوبی را به این کتاب بخشیده است. در برخورد اول با این اثر دید خوبی وجود داشت و سعی کردیم که متن‌ها را به‌خوبی ویرایش کنیم. امیدوارم پدر و مادر این شهید بزرگوار از من راضی باشند. 
 
مشاور ویراستاری این کتاب در بخش پایان سخنان خود گفت: ویرایش کردن کتاب خاطرات سخت است، اما سخت‌تر این است که بخواهیم حواشی نبرد یک شهید را بنویسیم و تلاش کنیم تا اطلاعاتی را به مخاطب اضافه کنیم. از این جهت این کتاب اثر خوبی درآمد که حاصل تلاش‌های مرتضی قاضی نویسنده آن است.
 
در ادامه این مراسم مرتضی قاضی نویسنده کتاب عملیات فریب و برادر شهید اسدالله قاضی صحبت کرد و گفت: چیزی که باعث شد تا این کتاب نوشته شود ارزشمندترین دارایی‌ام بود که از برادر شهیدم پیدا کردم. در حقیقت محور این کتاب دفترچه خاطرات او بود که از او باقی مانده بود. این دفترچه خاطرات را سال‌ها در اختیار نداشتیم و وقتی به دست من رسید خاطرات او را خواندم و البته با اطلاعاتی که از عملیات والفجر۸ داشتم جور در نمی‌آمد، به همین جهت ترغیب شدم تا جستجو کنم که اصل قضیه چه بوده است. در جریان این جستجوها و در صحبت‌هایی که با همرزمان برادرم داشتم به قصه‌هایی رسیدم که در دفترچه نبود و آنها را به کتاب اضافه کردم. در نهایت تنها راهی که پیدا کردم تا کتاب را بنویسم این بود که قصه خودم و جریان آن مصاحبه‌ها را بگویم، تلاش کردم تا روایتی از این موضوع که چگونه این افراد و این قصه‌ها را پیدا کردم داشته باشم.
 
وی ادامه داد: چیزی که دوست دارم در مورد کتاب به آن اشاره کنم این است که این کتاب تصویری شفاف از شهید محمدباقر جمال به‌همراه دارد، این شهید بر برادرم بسیار تأثیر داشته و ایشان را آن‌قدر جذب خود می‌کند که ویژگی‌های رفتاری او را مد نظر قرار می‌دهد. در تمام این داستانها روایت‌هایی را شاهد هستیم که همه جزئی از خاطرات رزمندگان عملیات والفجر و همرزمان برادرم بوده است. می‌خواهم بگویم که از این نوع دفترچه خاطرات‌ها کم نداریم، این‌ها بسیار ارزشمند هستند و باید به‌سراغ آنها برویم. فکر می‌کنم اتفاقی که با این دفترچه رخ داد، نمونه‌ای را تولید کرد که در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت. سعی کردم نمونه‌ای را تولید کنم و نگاه‌مان این بود که چه‌کاری انجام دهیم تا اگر کسی این کتاب را نگاه کرد با مفاهیم مهمی روبه‌رو شود.
 
نویسنده کتاب عملیات فریب در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در ابتدای نگارش کتاب و زمانی که فقط خاطرات را بیان کردم داستان زیاد جذاب نبود اما در بازنویسی مجدد خاطرات رزمندگان و همرزمان برادرم را اضافه کردم و تنها جذابیتی که باعث شد تا این داستان را بنویسم این بود که محور داستان‌ها را خودم قرار دهم. امیدوارم بتوانم بقیه دفترچه‌هایی را که از سایر رزمندگان به یادگار مانده است جمع‌آوری کرده و این‌گونه بازنویسی کنم چرا که به‌نظرم اگر ما به‌سراغ اینها نرویم شاید کس دیگری هم سراغ آنها نرود. 
""
 
در ادامه مراسم چهار نفر از رزمندگان عملیات والفجر و شهید اسدالله قاضی به‌روی سن آمدند و از عملیات والفجر۸، خاطرات شب عملیات، عملیات فریب قبل از این عملیات و لحظه شهادت شهید اسدالله قاضی صحبت کردند.
 
سپس مستند «ما ۳۰ نفر بودیم» به‌کارگردانی روح‌الله فخرو در مورد حاشیه‌های عملیات والفجر۸ اکران شد و پس از آن کارگردان این اثر درباره آن صحبت کرد و گفت: راجع این فیلم حرف بسیار است، من تاکنون چندین فیلم بلند داستانی و مستند ساختم اما برایم جالب است که پرونده این فیلم هنوز هم باز است و فکر می‌کنم شهدا به این کار نظر دارند. خاطرم است روزی که کنار کارون قرار بود فیلم‌برداری کنیم مشکلات عدیده‌ای داشتیم و به‌دلیل مسائل مالی قرار شد که برگردیم. اما با خود گفتم که اگر صاحب این کار شهدای والفجر۸ هستند چنین کاری باید ساخته شود و در نهایت هم ساخته شد. شاید خیلی از کسانی که با جنگ و مذهب بیگانه‌ بودند با این فیلم گریه کردند و بسیار خوش‌شان آمد. فکر می‌کنم اقتدای روز اول ما به شهدا باعث این موضوع شد.
 
پس از پخش کلیپی درباره مادر این شهید بزرگوار از پدر و مادر شهید اسدالله قاضی تقدیر شد و در پایان مراسم نیز از کتاب عملیات فریب با حضور نویسنده کتاب و همرزمان آن شهید رونمایی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا